VM meklē efektīvāko veidu, kā paplašināt terapijas iespējas C hepatīta pacientiem
Rīga, 22.okt., LETA. Veselības ministrija (VM) patlaban apzina iespējas, kā vēl vairāk paplašināt C hepatīta pacientu loku, kas varētu saņemt terapiju, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāve Anna Strapcāne.
Viņa norādīja, ka saskaņā ar VM rīcībā esošo informāciju, C hepatīta ārstēšana vēl nepieciešama vairāk nekā 10 000 personu, tādēļ ar esošo budžetu visiem varētu nepietikt. Vienlaikus ministrija patlaban meklē efektīvāko variantu, kā organizēt pacientu plūsmu, lai novērstu pārāk ilgu gaidīšanas laiku uz ārstēšanu un nodrošinātu vienmērīgu resursu izlietojumu gada laikā, novēršot situācijas, ka cilvēki ar smagākām C hepatīta formām, kam ārstēšana ir nepieciešama nekavējoties, būtu spiesti gaidīt.
Pēc Strapcānes paustā, lai pēc iespējas lielāks C hepatīta pacientu skaits varētu saņemt nepieciešamo ārstēšanu, nepietiek tikai ar zāļu pieejamības uzlabošanu, svarīgi arī nodrošināt pieeju izmeklējumiem, kas ir nepieciešami, lai sāktu C hepatīta ārstēšanu. Svarīgi arī paplašināt C hepatīta diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumu pieejamību reģionos, sacīja VM pārstāve.
Vienlaikus viņa piebilda, ka C hepatīta izplatība ieslodzījuma vietās ir daudz augstāka nekā sabiedrībā kopumā, tāpēc jāizstrādā arī risinājumi, lai C hepatīta ārstēšanai būtu vienlīdzīga pieeja gan personām, kas atrodas ieslodzījumā, gan ikvienam sabiedrības loceklim ārpus ieslodzījuma.
Strapcāne skaidroja, ka šo dažādo aspektu, kuri jāņem vērā, dēļ VM šobrīd strādā, lai rastu kompleksu risinājumus, uzlabojot C hepatīta diagnostikas un ārstēšanas iespējas ikvienam Latvijas iedzīvotājam.
Papildus VM vērsa uzmanību, ka ne mazāk būtiski par C hepatīta slimnieku ārstēšanu ir arī profilakses pasākumi, lai saslimstība sabiedrībā mazinātos. "Saslimstības mazināšanai plānotie pasākumi ir gan sabiedrības informēšanas kampaņas par inficēšanās riskiem un to novēršanu, tai skaitā kampaņas par invazīvo pakalpojumu drošumu, kā arī detalizētākas prasības šo pakalpojumu sniegšanai, lai mazinātu ar tiem saistītos riskus patērētājiem," norādīja Strapcāne.
VM informēja, ka kopš 2016.gada valsts budžeta finansējuma pieaugums C hepatīta ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo zāļu nodrošināšanai ir nozīmīgi palielināts, un katru gadu tā apjoms pieaug, līdz ar to tiek paplašinātas pacientu grupas, kas var saņemt terapiju.
Šogad C hepatīta ārstēšanai finansējums palielināts par pieciem miljoniem eiro, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Šogad finansējums C hepatīta ārstēšanai kopumā ir 15 miljoni eiro, kas dod iespēju saņemt nepieciešamo ārstēšanu ievērojami lielākam C hepatīta pacientu skaitam nekā pērn, uzskata VM.
Vienlaikus ministrijā norādīja, ka iepriekšējos gados ārstēšanu saņēma C hepatīta pacienti ar smagām hepatīta formām F3-F4, bet no šī gada jūnija ārstēšanu var saņemt arī pacienti agrīnākā slimības stadijā - ar F2 formu. Vienlaicīgi arī, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, palielinājies C hepatīta pacientu skaits, kas ir saņēmuši C hepatīta ārstēšanu. Šī gada oktobrī tas pārsniedz 1300 gadījumus.
Kā ziņots, norādot uz finansējuma pietiekamību, Saeimas Veselības apakškomisijas sēdē ārsti, nevalstisko organizāciju pārstāvji un deputāti asi kritizēja Veselības ministrijas nostāju jaunu C hepatīta pacientu ārstēšanā, liecina oktobra sēdē paustais.
NVD Zāļu un medicīnisko ierīču departamenta Zāļu ārstnieciskās novērtēšanas nodaļas vadītāja Zinta Rugāja informēja, ka C hepatīta pacientu ārstēšanai piešķirti 15 miljoni eiro, un līdz augustam par terapijas medikamentiem iztērēti jau 15,9 miljoni eiro. Vienlaikus deviņus miljonus eiro zāļu piegādātāji valstij atmaksāšot atpakaļ.
Pēc šīs informācijas izskanēšanas sākās plašas diskusijas par to, kāpēc nauda, kas paredzēta pacientu ar C hepatītu ārstēšanai netiek izmantota, īpaši zinot, ka zāļu piegādātājiem atmaksa būs jāveic, jo tā noteikta līgumos. Piemēram, iniciatīvas "Par dzīvi bez C hepatīta" pārstāvis Kristaps Kaugurs norādīja, ka patlaban virkne pacientu nezina, kad viņi varēs sākt ārstēšanu, par spīti tam, ka patlaban pieejami vēl deviņi miljoni eiro, ar kuriem patlaban ārstēto pacientu skaitu varētu dubultot.
Vienlaikus sēdes laikā no ārstu un nevalstiskā sektora puses izskanēja bažas par to, ka VM neizlietoto finansējumu, kas tika paredzēts pacientu ar C hepatītu ārstēšanai, varētu pārdalīt kādas citas vajadzības nodrošināšanai.
Sēdes noslēgumā apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (V) sacīja, ka ir pārsteigts, ka finansējums pacientu ārstēšanai pieejams, taču tas netiek šim mērķim izmantots. Šī iemesla dēļ Saeimas apakškomisija sūtīs vēstuli premjeram Mārim Kučinskim (ZZS) un veselības ministrei Andai Čakšai (ZZS), aicinot radušos situāciju risināt.