VM: Atbalsts ģimenes medicīnai: jaunām un ģimenes ārstu praksēm, kas paplašinās, pieejams Eiropas finansējums infrastruktūrai
Lai stiprinātu primārās veselības aprūpes lomu un uzlabotu tās pieejamību, jaunatvērtām ģimenes ārstu praksēm un praksēm, kas paplašinās, būs pieejams Eiropas Savienības fondu finansējums infrastruktūras attīstībai. Finansējuma mērķis ir stiprināt ģimenes medicīnu kā pamatu veselības aprūpes sistēmai, kas spēj efektīvi novērst slimību attīstību, sniegt profilaktiskus pakalpojumus un nodrošināt iedzīvotājiem pastāvīgu veselības aprūpi.
Valdība otrdien, 7. janvārī, apstiprināja Ministru kabineta noteikumu projektu*, kas paredz iespēju ģimenes ārstu praksēm pretendēt uz ES kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam finansējumu. Kopējais pieejamais finansējums ir 5,8 miljoni eiro, no kuriem 4,93 miljoni eiro nāk no Eiropas Reģionālās attīstības fonda, bet 870 tūkstoši eiro ir nacionālais līdzfinansējums, kas ietver valsts un privātos līdzekļus.
Viena projekta maksimālā summa būs 30 000 eiro uz vienu praksi, nodrošinot iespēju uzlabot gan telpas, gan darba apstākļus medicīnas darbiniekiem. Atbalsts paredzēts:
- jaunu ģimenes ārstu prakšu izveidei – lai nodrošinātu medicīnisko aprūpi tajās Latvijas teritorijās, kur pieejamība šobrīd ir nepietiekama.
- esošo prakšu paplašināšanai – telpu pielāgošanai pēc lielo prakšu sadalīšanas, vides piekļūstamībai vai prakses adreses maiņai, ievērojot, ka jaunā prakses atrašanās vieta ir tajā pašā teritoriālajā vienībā, kurā atrodas ģimenes ārsta darbības pamatteritorija (tikai būvniecība).
Uz finansējumu var pretendēt:
- ģimenes ārsti rezidenti un sertificēti ģimenes ārsti, kuri vēl nesniedz valsts apmaksātus pakalpojumus, vai kuriem nav reģistrēto pacientu;
- ārstniecības iestāde, kas sniedz valsts apmaksātos ģimenes ārstu pakalpojumus (tai skaitā pašvaldības veidotie feldšerpunkti);
- ārstniecības iestāde, kas nodrošina telpas vai telpas un aprīkojumu valsts apmaksāto ģimenes ārstu pakalpojumu sniegšanai;
- pašvaldība vai pašvaldības iestāde, kas nodrošina telpas vai telpas un aprīkojumu valsts apmaksāto ģimenes ārstu pakalpojumu sniegšanai.
Latvijā ģimenes ārstu noslodze un resursi ir nevienmērīgi sadalīti. Ir prakses, kurās ārsti apkalpo vairāk nekā 2000 vai pat 3000 pacientu, savukārt, citās praksēs pacientu skaits ir ievērojami mazāks. Šāda situācija rada pārslodzi daļai ārstu. Papildus 28% ģimenes ārstu praksēs strādā tikai viena māsa vai ārsta palīgs, kas apgrūtina komandas darba īstenošanu. Lai to risinātu, 2024. gada 1. jūnijā uzsākti papildu cilvēkresursu stiprināšanas pasākumi, tostarp prakses papildināšana ar medicīnas speciālistiem, piemēram, māsām un ārsta palīgiem.
Stipra un pieejama ģimenes medicīna ir priekšnosacījums iedzīvotāju veselības uzlabošanai. Piesaistītais Eiropas finansējums ir viens no pasākumiem, lai stiprinātu ģimenes ārstu tīklu, atslogotu sekundāros un terciāros veselības aprūpes līmeņus un nodrošinātu kvalitatīvus veselības pakalpojumus visiem. Papildus Nacionālais veselības dienests ik gadu nosaka teritorijas, kurās trūkst ģimenes ārstu, kā arī vērtē pārslodzes skartās prakses, lai uzlabotu primārās veselības aprūpes pieejamību iedzīvotājiem.
*MK noteikumu projekts "Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi veselības aprūpei un stiprināt veselības sistēmu, tostarp primārās veselības aprūpes noturību" 4.1.1.3. pasākuma “Primārās veselības aprūpes lomas stiprināšana, attīstot infrastruktūru” otrās kārtas īstenošanas noteikumi"