Viss par ērcēm
Inficēšanās ar ērču encefalītu
Katru gadu klimatiskie apstākļi ērcēm kļūst arvien labvēlīgāki, to skaits palielinās un līdz ar to arī pieaug risks saslimt ar ērču encefalītu. Īpašu aktivitāti novēro mitrās vasarās pēc siltām ziemām Latvijas dabai raksturīgajās meža audzēs ar ievērojamu lapu koku, īpaši alkšņu, piejaukumu. Turklāt inficētās ērces mīt ne tikai mežā, bet arī pilsētas parkos un mazdārziņos. Savukārt mājās tās mēdz nonākt kopā ar mājdzīvniekiem, koku zariem, sēnēm un puķēm, kas atnestas no āra. Salīdzinoši ar mātītēm, kuras piesūcas uz ilgu laiku un “piebriest”, mazās ērces (nimfas) un tēviņi sūc asinis tikai īsu brīdi, un cilvēks var nepamanīt, ka viņam piesūkusies ērce.
Galvenokārt cilvēki saslimst tad, ja viņiem piesūkusies inficēta ērce. Nemot vērā, ka ērce, piesūcoties, caur atskabargaino snuķīti koduma brūcē ielaiž siekalas, kas neļauj asinīm sarecēt un, kas satur anestezējošas vielas, cilvēks kodumu nejūt. Galvenokārt ar siekalām, kurās atrodas vīruss, ērces izplata gan ērču encefalītu, gan Laima slimību.. Ņemot ērci ar rokām (arī likvidējot to mājdzīvniekiem), bojātas ādas gadījumā var notikt inficēšanās.
Inficētas ērces koduma sekas
Ja ērce ir bijusi inficēta un cilvēka organismā ir nonācis encefalīta vīruss tad laiks no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei vidēji ir 7-14 dienas. Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvassāpēm, sāpēm kaulos, muskuļos, reiboni. Pēc 3-5 dienām slimnieka stāvoklis it kā uzlabojas un turpmākajās 4-7 dienās cilvēks var justies pat vesels, taču drīz vien slimības pazīmes atjaunojas un ir daudz izteiktākas.
Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta.
Izvairīšanās no ērču encefalīta
Ērces sastopamas 10 cm līdz 50 cm augstumā uz zāles stiebriem vai krūmos. Iespējams veikt arī dažādus profilaktiskus, pašaizsardzības pasākumus pašiem. Piemēram, tā kā ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu, dodoties aktīvā atpūtā, apģērbu izvēlaties no pieguloša, gluda un slidena materiāla, pie kura ērcēm ir grūtāk pieķerties. Ieteicams ir arī gaišs un vienkrāsains apģērbs, lai ērces vieglāk būtu pamanāmas. Tērpu vēlams izvēlēties cieši aizpogājamu, ar piegulošām aprocēm un apkakli. Virskreklu vai blūzi ieteicams apjozt ar platu, cieši piegulošu jostu, bet bikšu galus iebāzt zeķēs vai zābaku stulmos. Ērcēm ir grūtāk pieķerties pie gumijas zābakiem. Apģērbu un atklātās ķermeņa daļas var apstrādāt ar repelentiem.
– ērces atbaidošiem aerosoliem , tomēr jāņem vērā, ka repelenti nodrošina aizsardzību tikai uz dažām stundām. Pēc pārnākšanas mājās nomazgājieties dušā un rūpīgi pārbaudiet apģērbu un apskatiet ķermeni, vai pie tā nav piesūkusies kāda ērce.
Tomēr visdrošākais veids kā sevi pasargāt no ērču encefalīta ir vakcinācija.
Uzsākot vakcināciju ziemas mēnešos parasti izmanto parasto imunizācijas shēmu:
- 1 deva (0 diena)
- 2 deva (1-3 mēn. pēc 0 dienas)
- 3 deva (9-12 mēn. pēc otrās devas)
Antivielas veidojas pēc otrās devas pēc 14 dienām. Pirmo revakcināciju jāveic pēc 3 gadiem.
Turpmākās revakcinācijas 12-49 gadiem ik 5 gadus, pēc 49 gadiem ik 3gadus.
Ja vakcinācija ir uzsākta pavasara un vasaras mēnešos, tad būtu ieteicama ātrā imunizācijas shēma:
- 1 deva (0 diena)
- 2 deva (pēc 14 dienām no 0 dienas)
- 3 deva (pēc 5-12 mēn. no 2 potes)
Antivielas veidojas pēc otrās devas pēc 14 dienām. Pirmo revakcināciju jāveic pēc 3 gadiem.
Turpmākās revakcinācijas 12-49 gadiem ik 5 gadus, pēc 49 gadiem ik 3 gadus.
Kā pareizi izņemt ērci, ja tā piesūkusies?
Piesūkušos ērci vislabāk izņemt ārstniecības iestādē, taču, rūpīgi to darot, var veikt arī mājas apstākļos. Pirms noņemšanas ērcei uzliek spirtā samērcētu vates tamponu. (Nevajag lietot taukainus līdzekļus.) No ērces var atbrīvoties arī ar īpašu pinceti, ērci satverot pēc iespējas tuvāk ādai un saudzīgi izņemot tā, lai tās snuķītis nepaliktu ādā. Pēc tam šo koduma vietu nodezinficē ar spirtu. Izņemot ērci, nedrīkst to saspiest, lai koduma brūcē neiekļūtu tās iekšējais saturs un nepalielinātu iespējamību saslimt ar kādu no ērču izraisītajām slimībām.
Ilze Apine,
Veselības centra 4 sabiedrisko attiecību speciāliste