Virkne valsts iestāžu un uzņēmumu kopīgi strādās, lai mazinātu bērnu traumatismu
Rīga, 25.apr., LETA. Lai mazinātu pieaugošo bērnu traumatismu Latvijā, desmit valsts iestādes un uzņēmumi apvienojušies un radījuši kopīgu aktivitāšu plānu, aģentūru LETA informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Vita Šteina.
Sociālās kampaņas "Nosargāsim bērnus" aizsācējiem - Bērnu slimnīcai un Bērnu slimnīcas fondam - šogad pievienosies Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI), Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Valsts policija, Rīgas Pašvaldības policija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA).
Ideju atbalsta arī Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības satura centrs, kā arī tādi uzņēmumi kā veikalu tīkls "Fans", interneta veikals "Nuko", tipogrāfija "Zemgus" un vēl citi uzņēmumi, ar kuriem notiek pārrunas par ilgtermiņa sadarbību bērnu traumatisma mazināšanā Latvijā.
Šogad SPKC iecerējis organizēt 300 pedagogu apmācības 1. un 2.klasei, kā arī pirmsskolas izglītības dārziņiem par drošības tēmām bērniem. Tāpat SPKC aicinās aptiekas savā komunikācijā izglītot pircējus par medikamentu novietošanu bērniem nepieejamā vietā un uzrunās arī veterinārās aptiekas, lai tās izglītotu klientus par to, kas jāievēro, ja mājās ir mazs bērns un suns.
Vienlaikus VBTAI organizēs konferenci bāriņtiesu vadītājiem un speciālistiem, kurā tiks iekļauta arī tēma "Kā atpazīt vardarbības pazīmes bērniem?", organizēs konferenci pedagogiem par interneta drošības jautājumiem, kā arī atbalsta grupas audžuģimenēm, aizbildņiem, viesģimenēm un adoptētājiem, kurās izglītos arī par bērnu traumatisma iemesliem un kā tos novērst.
Valsts policija piedāvās aplikācijas "Mana drošība" komunikāciju sabiedrībā, informatīvo kampaņu par bērnu piesprādzēšanu, braucot ar auto, kā arī dažādas informatīvas aktivitātes, kas skaidros, kā atpazīt varmāku, kā uzvesties un runāt brīžos, kad bērns komunicē ar varmāku.
Rīgas pašvaldības policija piedāvās informatīvas lapiņas bērniem velosipēdistiem, kuri pārvietojas bez ķiverēm. Pašvaldības policisti lūgs informatīvo lapiņu nodot vecākiem ar lūgumu pārliecināties, ka bērns turpmāk lieto ķiveri. Tāpat uz lapiņas būs informācija, kāda ir droša ķivere. Tāpat policija piedāvās informatīvas lapiņas bērniem gājējiem tumšajā laikā ar informāciju, kāds ir drošs atstarotājs.
PTAC sniegs informāciju par drošām ķiverēm un atstarotājiem, ko izvietos uz Rīgas pašvaldības policijas informatīvajām lapiņām, izmantos informāciju par bērnu traumatisma iemesliem un, kādas ir vardarbības pazīmes bērniem, lekcijās skolās, kā arī semināros tirgotājiem izmantos informāciju par nedrošām rotaļlietām no Bērnu slimnīcas Endoskopiju dienesta uzskates materiāliem.
Vienlaikus LTRK informēs kameras biedrus par precēm, kuras nepareizi lietojot, rada nopietnus veselības traucējumus bērniem, aicinās vēl vairāk tirgotājus iesaistīties kampaņā "Nosargāsim bērnus". Tirgotāji tiks aicināti arī izvietot papildu informāciju, piemēram, pie velosipēdiem, ka tos var lietot bērns tikai tad, ja ir uzvilcis ķiveri. Vai, piemēram, pie batutiem, ka tos var lietot tikai tad, ja ir aizsargtīkls un uz tā atrodas tikai viens bērns.
LĢĀA kādā no šī gada asociācijas biedru sapulcēm iekļaus tēmu "Kā atpazīt vardarbības pazīmes bērniem?", kā arī turpinās biedru sapulcēs ģimenes ārstiem izsniegt SPKC sagatavotos bukletus "Ieteikumi vecākiem bērnu traumatisma profilaksei", lai tos tālāk ārsti nodotu ģimenēm ar bērniem.
Savukārt Izglītības satura centrs sniegs atbalstu kampaņas video materiālu izplatīšanai skolās, daloties ar skolu kontaktinformāciju.
Bērnu slimnīca un Bērnu slimnīcas fonds veiks kampaņas informatīvo materiālu izstrādi, koordinēs kampaņas norisi, sekos līdzi statistikas rādītājiem un aicinās pievienoties kampaņai arvien jaunus dalībniekus.
Jau ziņots, ka aizvadītajā gadā par 422 gadījumiem pieaudzis traumu skaits, kuras bērni guvuši, krītot un sasitoties, pavēstīja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāvji. Salīdzinoši 2016.gadā bērni guva 20 654 šāda veida traumas, savukārt 2017.gadā - 21 076 traumas.
Pieaugums vērojams arī traumu skaitā, kuras bērni guvuši ceļu satiksmes negadījumus, savukārt samazinājies suņu sakosto bērnu skaits.