Vingrošanas nodarbības grūtniecēm – ļoti svarīgas
Grūtniecība ir īpašs un unikāls sievietes dzīves periods, kura laikā viņas ķermenis piedzīvo daudzas hormonālas, psiholoģiskas un biomehāniskas pārmaiņas, būtiskākās no tām – svara pieaugums, kā arī mugurkaula jostas daļas lordozes (izliekuma uz priekšpusi) palielināšanās. Regulāras fiziskas aktivitātes grūtniecības laikā palīdz ne tikai labāk kontrolēt un vadīt visas šīs izmaiņas, labāk tām piemēroties, bet arī uzlabot un uzturēt sievietes fizisko formu, mazināt svara pieaugumu, kā arī novērst gestācijas jeb grūtnieču diabēta risku un, protams, stabilizēt un optimizēt psiholoģisko pašsajūtu. Galvenais fizisko aktivitāšu priekšnosacījums – ginekologa atļauja un sertificēta fizioterapeita uzraudzība.
SIA "Rīgas veselības centrs" (RVC) sertificētie fizioterapeiti ir ieguvuši ļoti apjomīgu un daudzveidīgu pieredzi, vairākus gadus Rīgas domes Labklājības departamenta projekta "Mēs par veselīgu Rīgu!" ietvaros īstenojot pakalpojumu "Vingrošanas nodarbības grūtniecēm"*. Tā laika periodā no 2019. gada janvāra līdz novembra beigām vien notika vairāki simti fizioterapeita vadītu vingrošanas nodarbību – 241 nodarbība zālē un 311 nodarbības baseinā. Nodarbības baseinā un zālē, kas notika nelielās grupās un bija individuāli piemērotas intensitātes un sarežģītības ziņā, kopumā apmeklēja 371 topošā māmiņa.
Lolita Cibule, RVC galvenā speciāliste fizikālās un rehabilitācijas jomā: "Esam gandarīti, ka mūsu centra speciālistiem šī projekta ietvaros bija iespēja likt lietā savas zināšanas un pieredzi, strādājot ar topošajām māmiņām – auditoriju, kam nepieciešamas īpašas fizioterapeitu profesionālās kompetences. Nodarbību laikā jauno sieviešu ķermenis tika sagatavots un "pielāgots" grūtniecības radītajām pārmaiņām, uzlabojot šo izmaiņu apzināšanos, mazinot spriedzi pārslogotajās ķermeņa daļās, sekmējot pareizas elpošanas tehnikas apguvi un līdz ar to – labāku augļa apgādi ar skābekli, apgūstot relaksācijas un muskuļu atslābināšanas prasmes, stiprinot muguras un iegurņa muskulatūru, palīdzot uzturēt optimālu svaru, trenējot izturību un stabilizējot psihoemocionālo stāvokli."
Nodarbības bija ļoti pieprasītas, un grūtnieču interese turpinās arī šogad. Kādas ir dalībnieču (pieredze gūta nodarbībās RVC filiālēs "Imanta", "Ķengarags", "Iļģuciems", "Ziepniekkalns") atsauksmes un vērtējums?
"Apmeklēt nodarbības sertificēta fizioterapeita vadībā izvēlējos tāpēc, ka, manuprāt, grūtniecēm vingrot uz savu galvu vai YouTube vadībā nevajadzētu – ir virkne vingrojumu un kustību, kas gaidību laikā nav pieļaujamas un var radīt kaitējumu kā pašai māmiņai, tā mazulim. Savukārt, vingrojot profesionāļa uzraudzībā, ir liela drošības sajūta un pārliecība, ka visas kustības nāk par labu. Piemēram, es izjutu muguras lejasdaļas sāpes, bet pēc nodarbībām, kad tika stiprināti vēdera, kā arī muguras muskuļi, tās mazinājās."
"Pirms grūtniecības ar sportiskām aktivitātēm nenodarbojos, bet, sekojot ārstes ieteikumam. pieteicos un esmu ļoti apmierināta. Iesākumā baidījos, vai slodze nebūs par lielu, taču fizioterapeite rūpīgi uzraudzīja katru dalībnieci un koriģēja vingrojumus atbilstoši viņas pašsajūtai un grūtniecības laikam. Pēc nodarbībām jutu enerģijas un optimisma pieplūdumu."
"Ieguvums ir noteikti arī citu topošo māmiņu sabiedrība – iespēja apmainīties ar viedokļiem un ieteikumiem, vajadzības gadījumā pavaicāt padomu fizioterapeitei. Īpaši pirmās grūtniecības gadījumā, kad tik daudz nezināmā un neskaidrā – man šāds regulārs atbalsts bija ļoti svarīgs un neaizstājams."
"Nodarbību rezultātā ieguvu lielāku fizisko izturību – ginekoloģe šo faktu uzsvēra kā ļoti būtisku saistībā ar gaidāmajām dzemdībām. Papildus tam uzlabojās arī mana gremošanas trakta darbība un miegs."
Aicinām topošās māmiņas būt fiziski aktīvām – konsultēties ar ginekologu un, saņemot atļauju veikt regulāras fiziskās aktivitātes, apmeklēt vingrošanas nodarbības grupā vai individuāli sertificēta fizioterapeita vadībā (pēc izvēles – zālē un/vai baseinā).
* Pakalpojums tika īstenots Rīgas domes Labklājības departamenta Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.9.2.4.2./16/I/021 "Mēs par veselīgu Rīgu – daudzveidīgi un pieejami veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" ietvaros.