medicine.lv skaitļos

Lietotāji online57
Aktīvie uzņēmumi12759
Nozares raksti1354
Ekspertu atbildes20962
Viltvārža sindroms: Simptomi, cēloņi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viltvārža sindroms: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Autors: arran addy/flickr.com

Cilvēki, kas cieš no viltvārža sindroma, šaubās par saviem sasniegumiem un spējām, un baidās, ka varētu būt krāpnieki. Viltvārža sindroms var skart ikvienu, neatkarīgi no profesijas, ieņemamā amata vai sociālā statusa, tomēr visbiežāk ar to saskaras indivīdi ar augstiem sasniegumiem. Vairumā gadījumu simptomi parādās uz ierobežotu laiku, piemēram, pirmajās nedēļās, uzsākot jaunu darbu; atsevišķos gadījumos viltvārža sindroma simptomi var izpausties visa mūža garumā.

Cēloņi

Viltvārža sindroms, iespējams, ir vairāku faktoru, tostarp personības iezīmju (piemēram, perfekcionisma) un ģimenes vēstures, rezultāts. Viena teorija ir tāda, ka šis sindroms rodas un attīstās ģimenēs, kas augstāk par visu novērtē sasniegumus. Cita teorija apgalvo, ka viltvārža sindroms parādās tad, kad ģimenes locekļu starpā valda zems savstarpējs atbalsts un pastāv regulārs konflikts.

Simptomi

Par viltvārža sindromu var liecināt visdažādākie simptomi. Tā ir sajūta, ka esi krāpnieks un viltvārdis, kas noved pie bailēm tikt atklātam. Rodas grūtības pieņemt savus panākumus, jo tie šķiet nepelnīti. Ja zināmas šaubas un paškritika var palīdzēt personai novērtēt savus sasniegumus un spējas, tad pārāk spēcīgas šaubas, kas vērstas uz sevi, var nelabvēlīgi ietekmēt personas paštēlu.

Cilvēkam var rasties bailes no tā, ka darba kolēģi un vadītāji no tiem gaida vairāk, nekā viņi spēj paveikt. Bailes no neveiksmes var likt atturēties un izvairīties no centieniem sasniegt karjeras mērķus, kas, savukārt, var negatīvi ietekmēt profesionālo sniegumu darbā.

Cilvēki ar viltvārža sindromu var koncentrēties uz ierobežota skaita uzdevumu veikšanu, nevis uzņemties papildu pienākumus, kas var pierādīt viņu spējas; parādās bailes, ka papildu darbi novērsīs uzmanību no citiem uzdevumiem vai pasliktinās to kvalitāti. Pat tad, kad tiek sasniegts svarīgs pagrieziena punkts, šie cilvēki nespēj atzīt savus sasniegumus.

Ar viltvārža sindromu sirgstošajiem var šķist, ka to panākumi ir saistīti ar ārējiem faktoriem vai nejaušību. Tāpat, ja kaut kas slikts atgadās ārēju iemeslu dēļ, persona var vainot sevi.

Arī mēģinājumi uzturēt veiksmīgu tēlu, nevērtīguma un nekompetences sajūta rada stresu un spriedzi. Tā rezultātā viltvārža izjūtas bieži vien pavada kauns, depresija un trauksme.

Kā ar sindromu tikt galā?

Viltvārža sindroms netiek uzskatīts par garīgās veselības traucējumu, tāpēc tam nav noteiktas specifiskas ārstēšanas. Palīdzību tomēr ieteicams meklēt pie garīgās veselības speciālista, ja viltvārža sindroma simptomi ietekmē ikdienas dzīvi.

Kā viens no galvenajiem risinājumiem, lai tiktu ar sindromu galā, ir runāt par to. Dalīšanās sajūtās ar uzticamu kolēģi, draugu vai ģimenes locekli vai atsauksmes saņemšana no tā var palīdzēt personai izveidot reālistiskāku skatījumu uz savām spējām un kompetenci.

Daži eksperti kā ārstēšanas iespēju iesaka grupu terapiju, jo daudzi cilvēki ar viltvārža sindromu kļūdaini uzskata, ka tikai viņiem ir šāda veida sajūtas, kas noved pie izolācijas. Tāpat ir būtiski apzināties simptomus: zinot, kas ir viltvārža sindroms un kāpēc tas rodas, var palīdzēt pamanīt simptomus un pārvarēt šaubas.

Vienmēr ir jāatceras, ka perfekcionisms nav iespējams. Lai cilvēkam būtu veselīgs pašvērtējums, ir jāpieņem gan savas stiprās, gan vājās puses; kļūdas ir neizbēgama dzīves sastāvdaļa.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

Iepazīstinām ar jaunu, Latvijā radītu, dermakosmētikas zīmolu FITODROGA DERMOCOSMETIC, kas piedāvā ādai īpaši saudzējošas un vienlaicīgi iedarbīgas sejas un ķermeņa kopšanas produktu līnijas.

Ozons un ozonēšana

Ozons un ozonēšana

Ozons ir ļoti spēcīgs oksidants, tam ir stipri izteikta antibaktericīda iedarbība, tādēļ to plaši var izmantot dažādās jomās gaisa, virsmu un ūdens attīrīšanā. SIA “Ozone Tech” piedāvā dažādu ražotāju ozonatorus. 

Video

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Novembra beigās tiešsaistē aizritēja Latvijas Urologu asociācijas organizētais forums vīriešu veselības atbalstam “Vīrieti, dzīvo!”. Foruma ietvaros vairāk nekā 20 Latvijas vadošie veselības nozares speciālisti runāja par prostatas vēža profilaksi, pirmajām pazīmēm, diagnostiku un ārstēšanu, psiholoģisko atbalstu onkoloģisko slimību pacientiem un ģimenēm, kā arī paliatīvo aprūpi.

Produktu testi

Testa rezultāti: Prettūskas gels kājām, rokām, ķermenim „Drainage Gel Body”

Testa rezultāti: Prettūskas gels kājām, rokām, ķermenim „Drainage Gel Body”

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „7 Day” piedāvāja testēt prettūskas gelu kājām, rokām un ķermenim (200 ml) – „Drainage Gel Body”.

"Bee Bite" bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Bite" piedāvā testēt bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei.

Testa rezultāti: "Silmachy Remedies" šampūnziepes – dabai draudzīgs šampūns matu, bārdas un ūsu kopšanai

Testa rezultāti:

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Silmachy Remedies" piedāvāja testēt šampūnziepes ar Indijas ērkšķogu (Amlas) ekstraktu matiem, bārdai un ūsām.

"Fitodroga Dermocosmetic" – divu soļu sejas ādas kopšanas programma jutīgai sejas ādai

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar FITODROGA piedāvā testēt attīrošo toniku "FITODROGA Dermocosmetic Cleansing face tonic anti age" un sejas krēmu "FITODROGA Dermocosmetic Face cream anti age".

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļa: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

TV raidījuma "Izstāsti Latvijai" komanda viesojās "Lāzermedicīnas klīnikā", lai aprunātos par delikātu tēmu - proktoloģija. Kas ir proktologs un kad pacientam ir jānāk uz vizīti?! Uz sarunu aicināts "Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļas vadītājs docents Aigars Martinsons.

"Fielmann" optika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Fielmann": laba redze - nevis greznība, bet nepieciešamība. Izvēloties ietvarus no bezmaksas ietvaru kolekcijas, maksāsiet tikai par lēcām un ietaupīto naudu varēsiet ieguldīt augstas kvalitātes briļļu lēcās. Pasūtot brilles, redzes pārbaude bez maksas.