medicine.lv skaitļos

Lietotāji online213
Aktīvie uzņēmumi12733
Nozares raksti1386
Ekspertu atbildes21477
Viltvārža sindroms: Simptomi, cēloņi, ārstēšana : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viltvārža sindroms: Simptomi, cēloņi, ārstēšana

Autors: arran addy/flickr.com

Cilvēki, kas cieš no viltvārža sindroma, šaubās par saviem sasniegumiem un spējām, un baidās, ka varētu būt krāpnieki. Viltvārža sindroms var skart ikvienu, neatkarīgi no profesijas, ieņemamā amata vai sociālā statusa, tomēr visbiežāk ar to saskaras indivīdi ar augstiem sasniegumiem. Vairumā gadījumu simptomi parādās uz ierobežotu laiku, piemēram, pirmajās nedēļās, uzsākot jaunu darbu; atsevišķos gadījumos viltvārža sindroma simptomi var izpausties visa mūža garumā.

Cēloņi

Viltvārža sindroms, iespējams, ir vairāku faktoru, tostarp personības iezīmju (piemēram, perfekcionisma) un ģimenes vēstures, rezultāts. Viena teorija ir tāda, ka šis sindroms rodas un attīstās ģimenēs, kas augstāk par visu novērtē sasniegumus. Cita teorija apgalvo, ka viltvārža sindroms parādās tad, kad ģimenes locekļu starpā valda zems savstarpējs atbalsts un pastāv regulārs konflikts.

Simptomi

Par viltvārža sindromu var liecināt visdažādākie simptomi. Tā ir sajūta, ka esi krāpnieks un viltvārdis, kas noved pie bailēm tikt atklātam. Rodas grūtības pieņemt savus panākumus, jo tie šķiet nepelnīti. Ja zināmas šaubas un paškritika var palīdzēt personai novērtēt savus sasniegumus un spējas, tad pārāk spēcīgas šaubas, kas vērstas uz sevi, var nelabvēlīgi ietekmēt personas paštēlu.

Cilvēkam var rasties bailes no tā, ka darba kolēģi un vadītāji no tiem gaida vairāk, nekā viņi spēj paveikt. Bailes no neveiksmes var likt atturēties un izvairīties no centieniem sasniegt karjeras mērķus, kas, savukārt, var negatīvi ietekmēt profesionālo sniegumu darbā.

Cilvēki ar viltvārža sindromu var koncentrēties uz ierobežota skaita uzdevumu veikšanu, nevis uzņemties papildu pienākumus, kas var pierādīt viņu spējas; parādās bailes, ka papildu darbi novērsīs uzmanību no citiem uzdevumiem vai pasliktinās to kvalitāti. Pat tad, kad tiek sasniegts svarīgs pagrieziena punkts, šie cilvēki nespēj atzīt savus sasniegumus.

Ar viltvārža sindromu sirgstošajiem var šķist, ka to panākumi ir saistīti ar ārējiem faktoriem vai nejaušību. Tāpat, ja kaut kas slikts atgadās ārēju iemeslu dēļ, persona var vainot sevi.

Arī mēģinājumi uzturēt veiksmīgu tēlu, nevērtīguma un nekompetences sajūta rada stresu un spriedzi. Tā rezultātā viltvārža izjūtas bieži vien pavada kauns, depresija un trauksme.

Kā ar sindromu tikt galā?

Viltvārža sindroms netiek uzskatīts par garīgās veselības traucējumu, tāpēc tam nav noteiktas specifiskas ārstēšanas. Palīdzību tomēr ieteicams meklēt pie garīgās veselības speciālista, ja viltvārža sindroma simptomi ietekmē ikdienas dzīvi.

Kā viens no galvenajiem risinājumiem, lai tiktu ar sindromu galā, ir runāt par to. Dalīšanās sajūtās ar uzticamu kolēģi, draugu vai ģimenes locekli vai atsauksmes saņemšana no tā var palīdzēt personai izveidot reālistiskāku skatījumu uz savām spējām un kompetenci.

Daži eksperti kā ārstēšanas iespēju iesaka grupu terapiju, jo daudzi cilvēki ar viltvārža sindromu kļūdaini uzskata, ka tikai viņiem ir šāda veida sajūtas, kas noved pie izolācijas. Tāpat ir būtiski apzināties simptomus: zinot, kas ir viltvārža sindroms un kāpēc tas rodas, var palīdzēt pamanīt simptomus un pārvarēt šaubas.

Vienmēr ir jāatceras, ka perfekcionisms nav iespējams. Lai cilvēkam būtu veselīgs pašvērtējums, ir jāpieņem gan savas stiprās, gan vājās puses; kļūdas ir neizbēgama dzīves sastāvdaļa.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Asarošana. Vai tā ir ārstējama?

Asarošana. Vai tā ir ārstējama?

Viena no sūdzībām, ar ko pacienti vēršas pie oftalmologa, ir asarošana. Par diagnozi, simptomiem un ārstēšanas paņēmieniem stāsta otorinolaringoloģe Jekaterina Kondratiško.

Aktuālie piedāvājumi

Par nierēm, ap nierēm un ne tikai

Par nierēm, ap nierēm un ne tikai

Latvijas Nieru un multiorgānu aizstājterapijas asociācija (LNMAA) jau vairāku gadu garumā rīko Pasaules Nieru dienai (World Kidney Day) veltītus pasākumus Latvijā ar mērķi vairot sabiedrības zināšanas par nierēm, izpratni par riska faktoriem un lai veicinātu veselības pratību kopumā.

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Tavs uzņēmums – 6 dažādās platformās JEB kā nokļūt tur, kur ir tavi klienti?

Vai tavs uzņēmums nesen sācis darboties, un tu prāto, kā ātri un efektīvi par to informēt savus potenciālos klientus? Varbūt tavam uzņēmumam jau kādu laiku ir sava mājaslapa vai profils sociālajos tīklos, taču tu meklē veidu, kā padarīt uzņēmumu vēl atrodamāku?

Video

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija skolām piedāvā mācību filmu par pusaudžu ņirgāšanos (VIDEO)

Veselības ministrija (VM) kopā ar ekspertiem izstrādājusi mācību filmu pusaudžiem, kas skolotājiem palīdzēs darbā ar ņirgāšanās problemātikas risināšanu. Filmā ar praktiskām situāciju izspēlēm un eksperta komentāriem ir skaidrota ņirgāšanās būtība, pazīmes, sekas, kā arī piedāvāti rīcības principi gadījumos, kad pusaudži saskaras ar ņirgāšanās situācijām. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Sunbeam Cosmetics" matu kopšanas komplekts – šampūns "Citronzāle" un kondicionieris "Persiks"

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "Sunbeam Cosmetics" piedāvāja testēt dabīgu cieto šampūnu un kondicionieri saudzīgai un efektīvai ikdienas matu kopšanai.

Testa rezultāti: RUUTE Piparmētras ziede zīdainām un atsvaidzinātām pēdām

Testa rezultāti: RUUTE Piparmētras ziede zīdainām un atsvaidzinātām pēdām

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar Ineses Vasiļevskas veidoto zīmolu RUUTe® piedāvāja testēt piparmētras ziedi zīdainām un atsvaidzinātām pēdām.

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Testa rezultāti: Eliksīrs REDZEI

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “GiLine for life” piedāvāja testēt Eliksīru REDZEI – uztura bagātinātāju ar augu ekstraktiem (250 ml).

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

HealthAid® Acidophilus – līdzsvarota Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombinācija

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā testēt "HealthAid® Acidophilus" – uztura bagātinātāju ar līdzsvarotu Acidophilus un Bifidus pienskābo baktēriju kombināciju.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Sievietes veselības klīnika AS “Latvijas Jūras medicīnas centrs”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Jūras medicīnas centrs ir piemērotākā vieta, kur rūpēties par savu veselību un uzlabot savu dzīves kvalitāti. Šī ir lielākā privātā ārstniecības iestāde Latvijā, kur augsti kvalificēti ārsti ar visjaunākajām medicīnas iekārtām spēj nodrošināt kvalitatīvu un efektīvu visu nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu vienuviet.

SIA "GenEra": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

SIA

SIA „GenEra” - akreditēta klīniski diagnostiska laboratorija, kas specializējusies DNS izmeklējumos. Laboratorija jau 20 gadus specializējas molekulārās ģenētikas jeb DNS testēšanas jomā. Uzņēmuma misija ir palīdzēt uzlabot dzīves kvalitāti ar zināšanām, ko sniedz ģenētiskā informācija.