Viltus pozitīvs grūtniecības tests: 5 iespējamie kļūdaina rezultāta iemesli
Lai arī lielākoties grūtniecības testiem ir 99% precizitāte, tie nebūt nav nevainojami. Var gadīties, ka tests uzrāda viltus pozitīvu vai negatīvu rezultātu, ko var izraisīt dažādi iemesli. Šajā rakstā izskatīsim biežāk sastopamos iemeslus kļūdainam grūtniecības testa rezultātam.
1. Neprecīzi ievērota lietošanas instrukcija
Veicot grūtniecības testu, ir būtiski precīzi ievērot lietošanas instrukciju. Lielākoties testa rezultāti ir nolasāmi 4 – 5 minūšu laikā, un tie ir derīgi ne ilgāk kā 10 – 30 minūtes.
Ja testu nolasīsi vēlāk par norādīto laiku, tas var izskatīties pozitīvs – uz tā būs parādījusies blāva otra svītriņa, kas liecina par iestājušos grūtniecību. Taču tā ir vien līnija, kas radusies, iztvaikojot urīna paliekām.
2. Iepriekš piedzīvots (spontānais) aborts
Ja tu kādreiz esi piedzīvojusi spontāno abortu vai veikusi abortu, tas var izraisīt kļūdainu testa rezultātu.
Tiklīdz apaugļota olšūna tiek implantēta dzemdes sieniņā, organisms sāk izdalīt grūtniecības hormonu hCG. Pēc aborta hCG līmenis krītas.
Parasti hCG samazinās laika periodā no 9 līdz 35 dienām (vidēji 19 dienu laikā). Grūtniecības testa veikšana šajā periodā var izraisīt kļūdaini pozitīvu rezultātu.
Ja ir noticis spontānais aborts, iespējams, ka dzemdē var būt palikuši grūtniecības laikā radušies audi, kas turpina ražot hCG. Ja tas tā ir, var būt nepieciešams veikt operāciju, lai no tiem atbrīvotos.
3. Molārā grūtniecība
Molārā grūtniecība jeb horionadenoma ir stāvoklis, kas izraisa dzemdes audzēju attīstību.
Molārā grūtniecība ir saistīta ar ģenētiskām novirzēm bērniņa ieņemšanas laikā un izraisa patoloģisku grūtniecību. Tās laikā neveidojas embrija vai placentas audi, taču tests tāpat var uzrādīt pozitīvu rezultātu.
4. Medikamenti
Daži medikamenti var izraisīt kļūdainu grūtniecības testa rezultātu. Visbiežāk to veicina zāles, kurām hCG ir aktīvā viela – to bieži lieto neauglības ārstēšanai. Ja tu lieto zāles neauglības ārstēšanai, ieteicams doties pie ginekologa, lai noteiktu, vai grūtniecība patiešām ir iestājusies.
5. Slimības
Daži veselības traucējumi var izraisīt hCG līmeņa pieaugumu, pat ja sievietei nav iestājusies grūtniecība. Tajos ietilpst:
• hipofīzes un hormonu līmeņa traucējumi, īpaši sievietēm menopauzes vecumā
• gestācijas trofoblastiskās slimības, kas izraisa audzējus šūnās, kas parasti veido placentu
• vēzis
• olnīcu cistas
• nieru saslimšana vai urīnceļu infekcija
Ja grūtniecības tests ir pozitīvs, nepieciešams par to ziņot savam ārstam, lai veiktu atkārtotu pārbaudi un šo rezultātu apstiprinātu vai noliegtu.