Vientulība: Ietekme uz veselību
Cilvēki ir sociālas būtnes, un mūsu bioloģiskā, psiholoģiskā un sociālā sistēma ir attīstījusies, lai funkcionētu sadarbībā ar citiem cilvēkiem. Daudzās sabiedrībās cilvēka sociālais loks, visticamāk, samazināsies, tam novecojot, daudzos gadījumos izraisot izolāciju un vientulību. Ir veikti pētījumi, kas liecina, ka izolācijas un vientulības negatīvā ietekme uz veselību līdzinās tādiem riska faktoriem kā augsts asinsspiediens, aptaukošanās un smēķēšana.
Vientulība ir vispārēja emocija, kas ir gan sarežģīta, gan unikāla katram cilvēkam. Tā kā tās izcelsmei nav viena kopīga iemesla, šī potenciāli kaitīgā psihes stāvokļa novēršana un ārstēšana var atšķirties.
Sociālā izolācija un vientulība
Ne visi cilvēki būšanu vienam izjūt vienādi. Sociologi, kas pēta sociālo izolāciju un vientulību, ir mēģinājuši šos terminus definēt, proti, persona tiek uzskatīta par sociāli izolētu, ja tā dzīvo viena, ar draugiem vai ģimeni kontaktējas retāk kā reizi mēnesī, kā arī tā nepieder nevienai grupai (klubam, kolektīvam, organizācijai utt.).
Protams, daži izvēlas sociālo izolēšanos kā vēlamo dzīvesveidu. Citi, iespējams, skaitliski daudz vairāk, piedzīvo sociālo izolāciju, kad nomirst tuvinieki vai kad ģimenes locekļi un draugi (vai arī šie paši indivīdi) pārceļas uz dzīvi tālu prom, tiem ir ierobežotas pārvietošanās iespējas, un citu situāciju dēļ. Cilvēki šādos gadījumos, visticamāk, jutīsies vientuļi un izolēti.
Vientulības cēloņi
Pie faktoriem, kas veicina vientulību, pieder tādas situācijas kā fiziskā izolācija, pārcelšanās uz jaunu vietu, šķiršanās vai tuvinieka nāve. Turklāt tas var būt psiholoģisku traucējumu, piemēram, depresijas, simptoms.
Vientulība var būt saistīta arī ar iekšējiem faktoriem, piemēram, zemu pašnovērtējumu. Cilvēki, kam trūkst pārliecības par sevi, bieži uzskata, ka viņi nav pelnījuši citu cilvēku uzmanību vai cieņu, kas var novest pie izolācijas un hroniskas vientulības.
Veselības riski, kas saistīti ar vientulību
Vientulībai ir plaša spektra negatīva ietekme uz fizisko un garīgo veselību, tai skaitā tā var novest pie alkoholisma un narkotiku lietošanas, izmainītas smadzeņu darbības, Alcheimera slimības progresēšanas, antisociālas uzvedības, sirds un asinsvadu slimībām un insulta, pasliktinātas atmiņas un koncentrēšanās spējām, depresijas un pašnāvības, paaugstināta stresa līmeņa, kā arī sliktu lēmumu pieņemšanas.
Tās nav vienīgās sekas, pie kā var novest vientulība. Vientuļi pieaugušie nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm retāk kā tie, kas nav vientuļi. Šo cilvēku diētā ir vairāk tauku, miegs nav tik kvalitatīvs, un viņi dienas laikā izjūt lielāku nogurumu. Vientulība arī traucē šūnu procesu regulēšanu ķermenī, predisponējot mūs priekšlaicīgai novecošanai.
Ieteikumi vientulības novēršanā un pārvarēšanā
Vientulību ir iespējams pārvarēt! Tas, protams, prasīs zināmus pūliņus, taču ilgtermiņā noteiktu izmaiņu veikšana var padarīt cilvēku laimīgāku, veselīgāku un pozitīvi ietekmēt apkārtējos.
Apsver sabiedriskā darba veikšanu vai kādas citas aktivitātes, kas tev patīk. Tā būs lieliska iespēja satikt citus cilvēkus un veidot jaunas draudzības, kā arī sociāli mijiedarboties.
Sagaidi tikai to labāko. Vientuļi cilvēki bieži vien sagaida atraidījumu, tāpēc savās sociālajās attiecībās koncentrējies uz pozitīvām domām un attieksmi. Atceries – smaids rada smaidu.
Koncentrējies uz kvalitatīvu attiecību veidošanu. Meklē cilvēkus, kam ar tevi ir līdzīgas intereses un vērtības.
Vientulība ir zīme, ka kaut kas dzīvē ir jāmaina. Mācies izprast vientulības ietekmi uz savu dzīvi un to, ka tā atstāj fiziskas un psiholoģiskas sekas tavā veselībā.