medicine.lv skaitļos

Lietotāji online96
Aktīvie uzņēmumi12740
Nozares raksti12093
Ekspertu atbildes21477
Viedoklis: zāles vajadzīgas gan ikdienā, gan krīzē. Kā rīkoties katram iedzīvotājam, kā – valstij? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viedoklis: zāles vajadzīgas gan ikdienā, gan krīzē. Kā rīkoties katram iedzīvotājam, kā – valstij?

Vecteezy.com/ dotshock
Foto: Vecteezy.com/ dotshock

Raksta autore: Kristīne Jučkoviča, Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācijas izpilddirektore 

Atbilde uz bažām – gatavība

Krīze, panika – šajās dienās daudz dzirdēti un locīti vārdi. Krīze zāļu pieejamībā Eiropas valstīs vērojama jau vairāku gadu garumā un tikai profesionāļu kompetence un veiklība darba pienākumos ir garantija tam, ka lielākā daļa zāļu iztrūkuma epizožu Latvijas iedzīvotāju un arī atbildīgo amatpersonu vidū netiek pamanītas, jo tikušas laikus novērstas. To paveic gan farmaceiti, gan aptieku un zāļu apgādes uzņēmumu profesionāļi. Šobrīd vārds “krīze” ieguvis pavisam citu skaņu. Katru reizi, kad dzirdi vārdu “krīze”, domā – “gatavošanās”, domā – ko es pats vai mani tuvākie varētu darīt, lai to nepiedzīvotu. Turklāt, mums pašiem ir Covid pandēmijas pieredze, tāpat varam mācīties arī no ukraiņiem, kuri savu skatījumu šajos jautājumos neliedz.

Ko darīt cilvēkam, ko – valstij?

Jau vairākkārt esmu minējusi, ka arī zāļu pieejamība ir valsts drošības jautājums – mēs būsim tieši tik droši, cik konkrēts iedzīvotājs, iespējams, hronisks pacients ar nepieciešamību ik dienas lietot vairākas zāles, kurš dzīvo, piemēram, Apē, Ancē, Viļakā vai Rubā. Visapkārt skan mājieni, ka mums, Eiropā, pienācis laiks kļūt pieaugušiem – neviens “labais onkulis” vai “feju krustmāte” par mums vairs negādās, tad nu aicinu attiecināt šo izteikumu arī pašiem uz sevi zāļu sagādāšanas jautājumā, jo valsts, vismaz pašlaik, nav spējusi saorganizēties tā, lai iedzīvotājiem būtu vismaz sajūta, ka par viņu medikamentu nodrošinājumu nestundā kāds gādās. Un es nerunāju par zāļu rezervēm katastrofu gadījumos, armijas vajadzībām vai slimnīcu pamatdarbības nodrošināšanai – šiem medikamentiem, par kuriem valsts sakās rūpējamies, vienkāršajiem iedzīvotājiem pieeja nav paredzēta.

Protams, ir iespēja, ka katrs prasmīgi rūpējas par to, lai ārsta izrakstītās zāles būtu nodrošinātas lietošanai trim mēnešiem, tomēr brīdī, kad zāles šim laikposmam ir iegādātas, tās jāsagādā nākamajiem trim. Vai ģimenes ārstiem ir tāda iespēja izrakstīt medikamentus vēl un vēlreiz? Vai pacientiem ir iespēja tās iegādāties? Uzskatu, ka šim jautājumam nepieciešams iedrošinājums un ietvars, vienlaikus mudinot iedzīvotājus medikamentus uzglabāt pareizi un lietot atbildīgi.

Banner 280x280

Lai sagatavotos tam, ka zāles neapstrīdami ir pieejamas dažādās krīzēs, valstij jāapzinās augšminētais un jāsāk plānot pieejas punkti iedzīvotāju nodrošināšanai ar zālēm krīzes gadījumos (piemēram, Igaunijā tās ir ne tikai aptiekas, bet arī ģimenes ārstu prakses, vienmērīgi noklājot valsti). Vēl vairāk – jāorganizē krīzes medikamentu krājums, potenciālai izmantošanai iedzīvotājiem. Un te nederēs valsts iepirkums, kas noglabāts, līdz termiņš beidzies, un tad tiek utilizēts – te jāveido sistēmiska pieeja vajadzīgo medikamentu uzkrāšanai, kā tas (kopā ar privātu partneri, kam ir specifiskas prasmes šajā jautājumā) tiek darīts Igaunijā. Vēl vairāk – Igaunijas gadījums mums stāsta, ka arī mazajās ikdienas zāļu nepietiekamības “krīzītēs” šādas medikamentu rezervju sistēmas strādā lieliski – pieņemot atbildīgu lēmumu kāda medikamenta tūlītējs vai ilgstošs iztrūkums no zāļu uzkrājumu sistēmas var tikt aizstāts, ievietojot to apritē, bet pie nākamās iespējas – papildinot. Tāda ir valstiska rīcība.

Rīcība un gatavošanās “no apakšas”

Ierasts, ka gaidas vēršam valdības, valsts, Eiropas Savienības, NATO u.c. virzienos, tomēr iespējamas lietas, ko uzņēmēji un profesionāļi, ņemot palīgā domātājus, zinātājus un radītājus var darīt jau tagad un paši. Šobrīd, nesaņemot skaidrus signālus un norādes par to, kā tālāk veidot sadarbības sistēmas krīzēs, ar domnīcas “Veselības aprūpes sistēmu noturība” un jomu profesionāļu palīdzību, sperts pirmais solis – izveidota izpratnes rokasgrāmata farmaceitiem un aptieku darbiniekiem. Farmaceits kā augsti izglītots profesionālis, kurš ir visplašāk informēts par zālēm, nenoliedzami ir visvieglāk pieejamais veselības aprūpes sistēmas darbinieks valstī, un tā ir gan iespēja, gan atbildība. Farmaceiti savu atbildību iedzīvotāju priekšā apzinās, tāpēc vaicā un interesējas, bet drošības profesionāļi atbild un izglīto. Prognozēju, ka šādi iekšēji rīcības algoritmi un īpaši sagatavotas zinību burtnīcas būs nepieciešamas itin visās sfērās, kas nodarbojas ar sabiedrībai būtisku pakalpojumu sniegšanu, kamēr valsts vēl nav teikusi savu vārdu – sagatavojusi īpašus normatīvos aktus, kas atvieglotu darbu un sniegtu iespējas jebkādās krīzēs.

Informācija – vissvarīgākais

Uzskatu, ka informācija ir vissvarīgākais, ko mēs varam sniegt saviem iedzīvotājiem. Informācija šajās satraukuma pilnajās dienās ir līdzvērtīga sirdsmieram. Tāpēc uzskatu, ka valstij šobrīd jāstrādā pie tā, lai iedzīvotāju sirdsmiers tiku nodrošināts – būtu sagatavots skaidrs plāns, kur būs noturības punkti krīzēs, ja runa ir par atbalstu veselības nodrošināšanai, arī izpratne par nepieciešamo rīcību krīzes medikamentu rezervju organizēšanai; jāapzinās, ka aptieka līdz šim ir bijis lielisks resurss – atbalsta un noturības punkts iedzīvotājam, tāpēc arī valstij beidzot uz aptieku un tajā strādājošajiem jāsāk lūkoties citām acīm – kā uz partneri sadarbībā ar iedzīvotāju, kā uz nozīmīgu daļu no iedzīvotāju veselības aprūpes profesionāļu komandas.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.