Viedoklis: Maksas rezidentūras likvidēšana ietekmēs pacientu aprūpi reģionos - daudzi rezidenti dosies uz ārzemēm
Raksta autors: Jēkabpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis, neiroķirurgs Renārs Putniņš
Augstskolām, iespējams, vairs nebūs iespēja uzņemt rezidentus par maksu, to iecerējusi Veselības ministrija (VM), bet reizē nav arī saprotams, kā šis risinās situāciju ar slimnīcās jau tagad trūkstošajiem speciālistiem. Kāds īsti būs VM piedāvājums, ja pēc pašreizējā tā ir aicinājusi Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un Latvijas Universitāti (LU) neplānot 2022./2023.studiju gada maksas rezidentūras vietas? Valsts apmaksātās rezidentūras attīstība iespējama tieši, īstenojot maksas rezidentūru – turklāt svarīgākais, kā nodrošināt pietiekamu skaitu rezidentūras vietu, lai Latvijā netrūktu nozares speciālistu.
Jau publiski izskanējis, ka VM un universitātes līguma projektu par rezidentu apmācību un apmācībai paredzēto finanšu līdzekļu piešķiršanu 2022.gadā saņēmusi, piemēram, Rīgas Stradiņa universitāte, pēc kuras jāsecina, ka augstskolas nevarēs uzņemt rezidentus par maksu.
VM uzskata, ka jaunu maksas rezidentūras vietu plānošanā nepieciešama cieša ministrijas un augstskolu sadarbība, bet noteikti arī ārstniecības iestādēm ir savs vārds sakāms. Ja publiski pausts, ka noteikumu izstrādē esot aicinātas iesaistīties ārstniecības iestādes, tad vismaz Jēkabpils reģionālajai slimnīcai šāda iespēja nav piedāvāta. Cik man izdevās aptaujāt kolēģus citās slimnīcās, tad arī šī jautājuma risināšanā viņi pagaidām nav aicināti iesaistīties.
Tikmēr slimnīcās vairāk un vairāk trūkst speciālistu. Piemēram, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā kaut šodien darbu varētu sākt vairāk nekā 10 speciālistu tādās specialitātēs kā neirologi, terapeiti, pediatri, reanimatologi, ķirurgi, traumatologi u.c. Citās slimnīcās speciālistu trūkums ir pat vēl lielāks! Tāpat reģionos ļoti daudzi mediķi ir pirms pensijas un pensijas vecumā, tas nozīmē, ka tuvākajā nākotnē medicīnas personāla reģionos būs vēl mazāk! Jēkabpils reģionālajā slimnīcā ir jaunie speciālisti, kuriem mēs atmaksājam maksas rezidentūru un ir tādi, kuriem pašvaldība piešķir stipendijas.
Lai piesaistītu rezidentus pašvaldības piešķir dzīvokļus un atsevišķas ceļ pat mājas jauno speciālistu vajadzībām. Jēkabpils reģionālā slimnīca, sadarbojoties ar pašvaldību, piešķir dzīvokļus un plāno nākotnē jaunajiem speciālistiem rast iespēju iegūt nekustamo īpašumu savā īpašumā, kā arī aizvadītos divus gadus no budžeta tiek piešķirti līdzekļi jaunas un modernas aparatūras ieguvei, kas ļauj padarīt mūsu slimnīcu pievilcīgu jaunajiem kolēģiem.
Jēkabpils reģionālā slimnīca arī turpmāk būtu ar mieru apmaksāt rezidentūru un maksāt stipendiju konkrētam speciālistam, kurš tuvākajā nākotnē būs viens mūsu kolektīva un atbalsts pacientiem plašākā reģionā. Ja šī nebūs, kurš cietīs vairāk? Slimnīca, kurai viena, divas, trīs ailītes speciālistu sarakstā paliks tukšas vai simtiem pacientu, kuri plašā reģionā nesaņems vajadzīgo medicīnisko aprūpi, un būs spiesti doties to meklēt uz galvaspilsētu vai gaidīt garās rindās un ielaist slimību? Kopējais risks noteikti ir daudz lielāks, neļaujot topošajiem speciālistiem studēt rezidentūrā par maksu.
Ja pēc pašreizējā atsevišķās specialitātēs ir tikai dažas rezidentūras vietas, bet mums nav kas strādā, tad kā mēs viņus pēc gaidāmajiem jauninājumiem iegūsim? Mēģināsim kaut kādā veidā noskatītajam rezidentam būt tik īpaši draudzīgi, pretimnākoši un galvenais pirmie, kuri uzrunā, lai tikai kaimiņu slimnīca nepagūtu topošo speciālistu aizvilināt pie sevis?
2022. gadā valsts sākusi pilnā apmērā segt rezidenta darba samaksu arī rezidentiem, kuri studiju programmu apgūst par personīgiem vai citu personu līdzekļiem. Šis solis ir ļoti pareizs, jo ja rezidents ir uzsācis maksas studijas kuras ilgst vairākus gadus, tad tas ir tikai loģiski, ka pa savu darbu viņš saņem samaksu.
5,6 miljoni eiro no valsts budžeta, lai no 2022.gada visiem maksas rezidentiem būtu atalgojums tādā pašā līmenī kā pārējiem rezidentiem, tiek maksāta alga un nodrošinātas sociālās garantijas. Vienlaikus maz ticams, ka visiem nozarē gaidītajiem rezidentiem ar valsts finansējumu pietiks un maksas rezidentūras likvidācija, visticamāk, nenesīs cerētu rezultātu – pietiekamu jauno speciālistu skaitu Latvijas slimnīcās! Kur paliks jaunie censoņi – rezidentūras pretendenti, kuri ir gatavi studēt par fizisku vai juridisku personu līdzekļiem – meklēs durvis citu valstu slimnīcās?