medicine.lv skaitļos

Lietotāji online318
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Viedoklis: Lai attīstītu veselības aprūpi, Latvijai ir nepieciešams Biobanku likums : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viedoklis: Lai attīstītu veselības aprūpi, Latvijai ir nepieciešams Biobanku likums

Raksta autors: Jānis Kloviņš, Latvijas Biomedicīnas un studiju centra zinātniskās padomes priekšsēdētājs

Biobankas, kuru galvenais uzdevums ir uzglabāt bioloģiskos paraugus un datus pētniecības un ārstniecības nolūkos, ir kļuvušas par galveno infrastruktūru biomedicīnas pētījumu un veselības aprūpes jomā. Biobankas nodrošina bioloģisko paraugu, piemēram, asiņu, audu un DNS, glabāšanu, kas parasti ir papildināti ar detalizētiem klīniskiem un demogrāfiskiem datiem. Šie paraugi ir nenovērtējami pētniekiem, kuru mērķis ir atklāt ģenētiskos, vides un dzīvesveida faktorus, kas izraisa vai veicina slimības. Piedāvājot centralizētu dažādu paraugu krātuvi, biobankas atvieglo liela mēroga, uz populāciju balstītus pētījumus, ļaujot pētniekiem atrast savstarpējas saistības, radīt hipotēzes un izstrādāt jaunas ārstniecības metodes. Bez biobankām šādi pētījumi mūsdienas nav iespējami.

Biobankas ir noderīgas arī jaunu diagnostikas rīku izstrādē. Salīdzinot veselu indivīdu paraugus ar pacientiem ar specifiskiem stāvokļiem, pētnieki var identificēt biomarķierus - molekulas, kas norāda uz slimības klātbūtni. Pēc tam šos biomarķierus var izmantot, lai izstrādātu diagnostikas testus, kas ir precīzāki un mazāk invazīvi nekā tradicionālās metodes.

Biobankas, nodrošinot piekļuvi plašam paraugu klāstam, ļauj farmācijas kompānijām pārbaudīt potenciālās zāles dažādās populācijās, nodrošinot, ka tās būs efektīvas. Turklāt var pētīt paraugus no reto slimību pacientiem, kuru atrašanai un iesaistei pētījumos būtu nepieciešams ilgs laiks.

Banner 280x280

Precīzijas medicīnas laikmetā, kas jau ir ienācis veselības aprūpē, ārstēšana tiek pielāgota atsevišķiem pacientiem, pamatojoties uz viņu ģenētiskajām īpatnībām vai citu individuālu informāciju. Padarot biobankās pieejamo informāciju pieejamu ārstiem ir iespējams ātri noskaidrot populācijai vai pat indivīdam raksturīgas īpašības, kas izmantojamas uzsākot ārstēšanu, kas būs efektīva konkrētam pacientam, samazinot nevēlamās blakusparādības un uzlabojot rezultātus.

Biobankas darbojas saskaņā ar stingrām ētikas vadlīnijām nodrošinot, ka paraugi tiek ņemti ar informētu piekrišanu un personas dati tiek aizsargāti. Tas ne tikai aizsargā dalībnieku tiesības un cieņu, bet arī nodrošina, ka šo pētījumu rezultāti ir stabili un ticami, ko ne vienmēr par panākt atsevišķos pētījumos.

Latvijā biobanku izveides jomā ir liela pieredze, un mēs varam lepoties ar Nacionālo biobanku – Valsts iedzīvotāju genoma datu bāzi (VIGDB), kas ar vairāk nekā 40 000 dalībniekiem ir viena no lielākajām Eiropā. Tieši Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra izveidotā VIGDB un aktīva tās darbība ir ļāvusi attīstieties genoma un daudzu citu molekulāro faktoru nopietnai pētniecībai. VIGDB ietvaros izveidotā infrastruktūra ir nodrošinājusi arī Latvijas pilnvērtīgu dalību jaunajā Eiropas iniciatīvā “1+ miljons genomu”, kas nodrošinās nākošo līmeni genoma datu izmantošanai veselības aprūpē.

Tomēr šobrīd vairāk nekā jebkad ir nepieciešams spert nākamo soli un nodrošināt pilnvērtīgu biobanku attīstības procesu. Viens no būtiskākajiem uzdevumiem ir Biobanku Likuma apstiprināšana, kas pavērtu iespēju jaunu biobanku izveidei, jo līdzšinējie nosacījumi būtiski ierobežo pētījumos ievākto paraugu un datu ilgtspējīgu izmantošanu. Tieši radot dažādām jomām un vajadzībām specializētas biobankas, kas savā starpā sadarbojas vienotā tīklā, ir viens no nepieciešamās biobanku un precīzijas medicīnas jomas attīstības galvenajiem mērķiem. Arī šajā virzienā Latvijai ir visas priekšrocības nodrošināt strauju izaugsmi, jo Latvija ir oficiāls partneris Eiropas līmeņa infrastruktūrā BBMRI-ERIC, kuras mērķis ir attīstīt nacionālo biobanku tīkla struktūras, un savienot tās vienotā Eiropas infrastruktūrā. kas lieliski atbilst ierosinātā projekta mērķim. Latvijā ir izveidota BBMRI_ERIC nacionālais mezgls, kas jau tagad koordinē vairāku biobanku sadarbību Latvijā un ir garantējis sekmīgu BBMRI.LV nacionālā tīkla integrāciju BBMRI-ERIC, nodrošinot resursus biomedicīnas pētījumiem gan vietējā, gan starptautiskā līmenī.

Kā viens piemērs šādas specializētas biobankas attīstībai ir nesen noslēgts starptautisks memorands starp Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru, Karolinskas institūtu un Oslo Universitātes slimnīcu par "Latvijas bērnu ļaundabīgo audzēju biobankas” attīstīšanu. Šāda biobankas pilnveidošana dos iespēju kvalitatīvai bioloģisko paraugu un datu vākšanai un uzglabāšanai, veidojot tiltu starp pētniecību un ārstniecību, uzlabojot diagnostiku un ārstēšanu bērniem ar onkoloģiskām slimībām, kā arī paplašinās arī Latvijas zinātnieku pienesumu starptautiskos vēža pētījumos.

Plašāka informācija par PMNET Forum – precīzijas medicīnas tīklošanās forumu: www.pmnetforum.com, kā arī sekojot sociālajos tīklos Facebook: PMNET - Precision Medicine Networking Forum un LinkedIn: Precision Medicine Networking Forum, izmantojot mirkļbirkas #MissionLatvia #PMNETforum #PMNETforum2023 #PrecisionMedicineNetwork

Publikācija tiek īstenota sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu 1.2.1.2. “Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai” (projekta identifikācijas numurs 1.2.1.2/16/I/001), īstenojot ERAF 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķi "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A".

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...