medicine.lv skaitļos

Lietotāji online341
Aktīvie uzņēmumi12706
Nozares raksti11770
Ekspertu atbildes21477
Viedoklis: Ko Latvija var mācīties no Portugāles privātās-publiskās partnerības pieredzes veselības aprūpē? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viedoklis: Ko Latvija var mācīties no Portugāles privātās-publiskās partnerības pieredzes veselības aprūpē?

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Raksta autors: Fernando Faria, "KPMG Impact" infrastruktūras padomnieks un partneris

Man ļoti patīk dalīties pieredzē par Portugāles privātās-publiskās partnerības programmu veselības aprūpē, ar ko ļoti lepojos: šo modeli esam izmantojuši vairākkārt, un to ir pārņēmušas arī citas valstis. Ar to esam būtiski uzlabojuši veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību sabiedrībai, kas aktuāla arī Latvijā. Latvijas Veselības aprūpes darba devēju asociācijas rīkotajā konferencē “Nākotnes veselība” atklāju, ko esam uzzinājuši un iemācījušies, īstenojot vienu no pēdējās desmitgades veiksmīgākajiem PPP projektiem Portugālē, kuru man bija gods konsultēt, – jauno Bragas slimnīcu. Domāju, ka šī pieredze lieti noderētu arī Latvijai.

Portugāles privātās-publiskās partnerības (PPP) veselības programma dibināta 2002. gadā, laikā, kad Portugāles valdība nolēma – valstij ir vajadzīgas jaunas slimnccas. Tā kā būtisks jautājums bija naudas vērtība (value for money) jeb kvalitāte, kuru var iegūt par noteiktu summu, PPP modelis tika izraudzīts kā labākā metode nozares uzlabošanai kopumā un klīnisko pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai. Tika izsludināts konkurss par 10 jaunu slimnīcu izveidošanu, rekonstruējot astoņas un uzbūvējot divas jaunas slimnīcas. Līdz 2010. gadam bija uzsākti pieci projekti. Jāteic, ar visiem nemaz tik labi sākumā nevedās, vienu konkursu pat nācās pārtraukt un izsludināt to no jauna, taču kopumā no brīža, kad tika izsludināti konkursi, līdz finansējuma piešķiršanai pagāja vidēji 30–50 mēneši, tātad no divarpus līdz vairāk nekā četriem gadiem. Tas ir sarežģīts modelis un laikietilpīgs process, bet tam ir savi plusi – atliek gana daudz laika pārdomāt visus aspektus, lai maksimāli palielinātu naudas vērtību.

Ja infrastruktūras izbūve ir samērā vienkāršs process ar tipiskām transakcijām, visiem zināmiem riskiem un ierastiem sadabības modeļiem, kas ļauj PPP struktūru droši veidot ilgtermiņā uz 30 gadiem, tad klīniskie pakalpojumi ietver pavisam citus riskus: tiem jāiet rokrokā ar aktualitātēm, jāspēj reaģēt uz faktiskajām veselības aprūpes problēmām, jaunas slimības prasa jaunu ārstēšanu un atbilstošu aprīkojumu utt., līdz ar to PPP klīniskajiem pakalpojumiem nevar plānot ilgāk par 10 gadiem. Turklāt tieši klīniskie pakalpojumi ietver vislielākās izmaksas. Līdz ar to tika izveidots jauns, no iepriekšējiem būtiski atšķirīgs PPP modelis, kas ietver gan infrastruktūras, gan klīnisko pakalpojumu elementus. Tas nozīmēja arī divus maksājumu mehānismus viena līguma ietvaros un iespēju valdībai pēc 10 gadiem lemt par līguma atjaunināšanu un pagarināšanu uz nākamajiem 10 gadiem vai līguma izbeigšanu.

Banner 280x280
Banner 280x280

Runājot par maksājumu mehānismiem, InfraCo ir infrastruktūras projekta risku sadalīšana starp apakšuzņēmējiem, būvniekiem, ēku uzturētājiem – tas, ko parasti redzam sociālās infrastruktūras projektos, paredzot maksājumus, uz kuriem attiecas inflācija, vai atskaitījumus, ja nav pieejamas noteiktas funkcijas, piemēram, operāciju zāle. Savukārt CliniCo ir maksājumu mehānisms par vienam pacientam sniegtu pakalpojumu – noteiktu palīdzības veidu, piemēram, neatliekamo medicīnisko palīdzību, ambulatorajiem pakalpojumiem, dienas stacionāru u. tml., galvenokārt ņemot vērā apkalpoto pacientu skaitu konkrētajā slimnīcā un veicot atskaitījumus par pakalpojumiem, kas nav pieejami.

Kad 2008. gadā pasaule “izbaudīja” globālās finanšu krīzes sekas, Portugāles valdība saprata, ka ir jāatsakās no PPP klīniskajiem pakalpojumiem, publiskajam sektoram fokusējoties uz slimnīcu infrastruktūru. Klīniskie pakalpojumi tika nodoti pašu klīniku jeb privāto partneru rokās. Uzskatu, ka tas bija pareizs lēmums: salīdzinot tradicionālo un PPP slimnīcu darbību un pārvaldību, PPP slimnīcas darbojas daudz efektīvāk, jo kvalitātes prasības ir augstākas nekā valsts pārvaldītajās slimnīcās, bet izmaksas – zemākas.

Īpašs piemērs ir jaunā Bragas slimnīca, kas tika uzbūvēta PPP ietvaros. Tā ir liela slimnīca: tajā ir 706 gultasvietas, un tā aizņem 100 000 m2 platību – liels projekts, ko īstenoja Portugālē labi zināms būvnieku konsorcijs. Veidojot finanšu aplēses, par pamatu ņēmām vecās Bragas slimnīcas darbību un ietaupījumu, ko varētu gūt, jaunajā ēkā apkalpojot tādu pašu pacientu skaitu kā vecajā. Realitātē jaunā slimnīca sniedz vairāk konsultāciju un apkalpo vairāk pacientu, nekā plānots, un 10 gadu laikā sākotnējā 18% ietaupījuma vietā tā reāli ietaupa 33%. Valdības aplēses liecina, ka Bragas slimnīca nākamajos 10 gados valsts budžetā ik gadu ietaupīs 30–50 miljonus eiro. Arī pārējās PPP modeļa slimnīcās ietaupījums sasniedz 20–30%. 2021. gadā Portugāles ieņēmumu diensests publicēja ziņojumu par Bragas slimnīcu un secināja, ka šis PPP modelis, kas balstīts uz iespējamo naudas vērtību, sniedzot klīniskos pakalpojumus, ir pats veiksmīgākais.

Ko no tā var mācīties citas valstis, tajā skaitā Latvija? Pētīt dažādu modeļu atšķirības un vēl veiksmīgāk izmantot PPP modeli. Lai to īstenotu, ir vērts paturēt prātā dažas vienkāršas atziņas no Portugāles pieredzes. Pirmkārt, ja vēlaties maksimāli palielināt naudas vērtību, ir jāapsver klīnisko pakalpojumu uzticēšana privātajam sektoram, jo bez tā līdzdalības šeit neiztikt. Otrkārt, efektīva cenas un kvalitātes attiecība ir atkarīga no konkurētspējīga privātā sektora. Konkrēti mūsu gadījumā tie ir pieci vai seši lieli būvzņēmumi, kas veido konkurenci un notur labu cenas un kvalitātes attiecību. Treškārt, šie konkursi ir sarežģīti – tie prasa laiku un spēju vadīt šo procesu. Parasti valdība visu grib ātri. Šis modelis nedarbojas ātri, toties ļoti labi. Un, visbeidzot, ir jārēķinās ar iesaistītajām pusēm. Naudas vērtība un projekta izdevīgums nav vienīgais virzītājspēks, un daudz svarīgāki faktori dalībniekiem var būt ideoloģija un politiskā griba.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

10 zelta likumi sejas ādas kopšanā

10 zelta likumi sejas ādas kopšanā

Tev arī liekas, ka informācijas par sejas ādas kopšanu ar visiem “pareizi”, “nepareizi” ir tik daudz, ka kļūst grūti orientēties? Kļūtu taču vieglāk, ja būtu viens špikeris ar visu, ko darīt un ko nedarīt, lai pasargātu sevi no informācijas pārbagātības un maldinošiem faktiem, ne tā? Pēc neskaitāmām sarunām ar kosmetoloģijas un citiem ādas kopšanas speciālistiem esam sagatavojuši sarakstiņu ar 10 zelta likumiem sejas ādas kopšanā.  

Jānis Jarāns intervijā atzīst: Nelaime nekad nenāk brēkdama!

Jānis Jarāns intervijā atzīst: Nelaime nekad nenāk brēkdama!

Populārais aktieris Jānis Jarāns intervijā atklāj, ka ne tik sen ir nācies cīnīties ar “krabi”. Tas kož arī sportistiem, saka Jānis, jo pats vienmēr ir bijis sportiski aktīvs. Savā saslimšanā Jānis vaino savu nevērību pret vitamīnu lietošanu profilaksei, sevišķi D vitamīnu. Uzzināsim par D vitamīna papildus uzņemšanas nepieciešamību un tā lomu imūnsistēmas veselībai!

5 fakti par C vitamīnu, kurus, iespējams, nezināt

5 fakti par C vitamīnu, kurus, iespējams, nezināt

C vitamīnu daudzi  pazīst kā imūnsistēmas galveno atbalstītāju jeb “būsteri” un profilaksei cenšas ēst vairāk citrusaugļu vīrusu un saaukstēšanās sezonā. Tomēr C vitamīna loma ir daudz plašāka nekā tikai imunitātes atbalsts. Esam apkopojuši 5 oriģinālus faktus par C vitamīnu, kas palīdzēs jums labāk izprast tā funkcijas un maksimāli efektīvi izmantot veselībai.

Video

Raidījums "Kas notiek medicīnā": Kas notiek psihiatrijā?

Raidījums

Informēt sabiedrību par esošo situāciju medicīnas nozarē, pastāstīt un parādīt, kā notiek nozares attīstība, kā tiek domāts par pacientu un ārstu labklājību, nākotni un digitalizācijas formām – tāds ir raidieraksta “Kas notiek Medicīnā” galvenais mērķis.

Produktu testi

Testa rezultāti: HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Testa rezultāti: HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja testēt HealthAid Zincovit-C® normālai imūnsistēmas darbībai.

"Preimmu OBVProt" – augstākās kvalitātes proteīns enerģijai, muskuļiem un sāta sajūtai

Oktobrī un novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvā testēt "Preimmu OBVProt" - proteīnu ar īpaši augstu uzsūkšanās spēju. 

Testa rezultāti: SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai

Testa rezultāti: SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai

Jūlijā un augustā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Green Pharma" piedāvāja testam uztura bagātinātāju SEIDIVID PLUS sievietes hormonālajai veselībai.

Testa rezultāti: CLARIWELL® NERVOKLER – dabas veltēs un zinātnē balstīts dabīgs produkts nervu sistēmai

Testa rezultāti: CLARIWELL® NERVOKLER – dabas veltēs un zinātnē balstīts dabīgs produkts nervu sistēmai

Augustā un septembrī Medicine.lv sadarbībā ar CLARIWELL piedāvāja testēt NERVOKLER.

Izstāsti Latvijai veselības receptes