medicine.lv skaitļos

Lietotāji online210
Aktīvie uzņēmumi12722
Nozares raksti12086
Ekspertu atbildes21477
Viedoklis: C hepatīta ārstēšana Latvijā – trausls veiksmes stāsts, ko nevajadzētu sabojāt : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viedoklis: C hepatīta ārstēšana Latvijā – trausls veiksmes stāsts, ko nevajadzētu sabojāt

Raksta autors: Kristaps Kaugurs, C hepatīta pacientu apvienība

Pēc marta un aprīļa neziņas pašizolācijā Covid-19 pandēmija kļuvusi par dažu jauno gadījumu statistikas iepazīšanu pie rīta kafijas krūzes. Ir ļoti mierinoši būt teju brīnumam uz pasaules fona. Atslābt gan vēl nedrīkst. Gluži tāpat kā ar C hepatīta vīrusu, kura apkarošanas rādītājos Eiropā esam, ja ne tikpat izcilā pozīcijā, tad visai tuvu tam. Tiesa, ar dažām piebildēm.

28. jūlijs ir C hepatīta diena, un šis faktiski ir vienīgais brīdis, kad vīruss tiek kaut nedaudz pieminēts medijos, neskatoties uz to, ka Latvijā ir vairāk nekā 40 000 pacientu ar šo infekciju. Uz Covid-19 fona C hepatīts nav ne dramatisks, ne sensacionāls – vīrusa radītie bojājumi veidojas lēni, un pacients ilgus gadus var dzīvot bez jebkādām aizdomām par ļaundabīgā vīrusa klātbūtni organismā. Tomēr statistika neatpaliek – pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem [1], 2016. gadā visā pasaulē no C hepatīta mira 399 000 cilvēku. Covid-19 upuru skaits pasaulē šobrīd ir aptuveni par trešdaļu lielāks (tiesa, gads ir vien pusē). Līdzīgi kā ar jauno koronavīrusu, arī pret C hepatītu nav vakcīnas, tomēr jau gadiem ilgi pasaulē ir pieejama efektīva terapija. 95% no C hepatīta pacientiem būtu iespējams izārstēt un atgriezt pilnvērtīgā dzīvē, ja ārstēšana tiktu uzsākta savlaicīgi.

No pilnīgas bēdu ielejas, kas šīs slimības ārstēšanā pavērās 2004. gadā, kad tika dibināta C hepatīta pacientu apvienība, esam nonākuši situācijā, kurā gandrīz vairs nav, ko uzlabot. Pērn ikgadējā diskusijā kopā ar infektologiem, hepatologiem, politiķiem un valsts iestāžu pārstāvjiem tika uzstādīts ambiciozs mērķis – drastiski izrevidēt visu ārstniecības sistēmu, no diagnozes uzstādīšanas līdz pat izveseļošanās brīdim. Šogad, gatavojoties diskusijai, esmu patīkami pārsteigts, ka teju visi VM nosūtītie ieteikumi ir ieviesti praksē, saīsinot procesu divreiz.

Banner 280x280

Kopš pagājušā gada C hepatīta ārstēšanai paredzētie medikamenti ir kompensējamo zāļu grupā, kurai ir atviegloti saņemšanas noteikumi, kas būtiski paātrina un atvieglo procesus. Satrauktajam pacientam vairs nav jāgaida uz ārstu konsilija lēmumu un neskaitāmām formalitātēm, kas saīsina ceļu līdz ārstēšanai, vienlaikus vienkāršojot ārstu darbu un samazinot birokrātisko slogu. Tiecoties uz lielāku ģimenes ārstu iesaisti procesā, ir izstrādātas vadlīnijas par to, kā veicināt analīžu veikšanu iedzīvotāju vidū, palīdzot atklāt par kluso slepkavu dēvēto C hepatītu. Savukārt, lai palielinātu pacientu plūsmas caurlaidību pie speciālistiem, jau 2 gadus ārstēšana notiek ne vien Rīgā, bet arī Liepājā un Daugavpilī. Turklāt, nesen uzsākta ārstēšana arī ieslodzījuma vietās, un viens no deviņiem Latvijas cietumiem jau ir pilnībā atbrīvots no C hepatīta infekcijas. Citiem vārdiem – esam stabili nostājušies uz pareizā ceļa, kas tuvākajā nākotnē ļautu šo slimību izskaust teju pavisam.

Te jāatgādina, ka šis kopīgi panāktais progress ir trausls, un sabiedrībai atliek vien paļauties uz politiķu un ierēdņu godaprātu, ka arī nākamajos gados tiks saglabāts šim mērķim atvēlētais finansējums. Latvijā joprojām varētu būt virs 20 000 saslimušo, kuri par savu diagnozi pat nenojaušot, turpina to izplatīt tālāk. Turklāt, pretēji stereotipiem, inficēties ar C hepatītu iespējams arī skaistumkopšanas procedūras laikā vai veselības aprūpes iestādē (šādu gadījumu gan kļūst arvien mazāk). Ja vēlamies patiešām izskaust C hepatītu kā draudu sabiedrības veselībai, pēc PVO aprēķiniem līdz 2030. gadam ir jāpanāk, ka 60% pacientu ir izārstēti un 90% inficēto zina par savu diagnozi. Šobrīd tuvojamies pirmā rādītāja sasniegšanai, taču ar otro tik gludi neiet.

Jau pērn VM iesniegtajā vēstulē, ko parakstīja gan pacienti, gan mediķi, norādījām uz nepieciešamību ieviest visaptverošu C hepatīta skrīninga programmu. Šobrīd Latvijā C hepatīta testu iespējams veikt 20 HIV profilakses punktos [2] un visās lielajās valsts slimnīcās, laboratorijās, kā arī vienkārši vaicājot savam ģimenes ārstam. Lai arī pandēmijas apstākļos testēšanas aktivitāte ir apsīkusi, jāatzīst, ka arī "pirmskovida laikos" iedzīvotāju aktivitāte bija neapskaužami maza. Plašāku C hepatīta testu apjomu lielā mērā bremzē gan ģimenes ārstu laboratorisko izmeklējumu kvotas, gan HIV profilakses punktu skaudri ierobežotais budžets, sabiedrības aizspriedumi un nevienmērīgais to izvietojums reģionos. Savukārt iedzīvotāji neveic analīzes zināšanu trūkuma un stigmas dēļ, jo informētības līmenis sabiedrībā ir satraucoši zems. Lai apturētu C hepatīta izplatīšanos, mums visiem ir jāpiedalās šajā procesā un jābūt aktīvākiem.

Tas noved pie šī raksta loģiskām beigām – apvienība savas funkcijas sešpadsmit pastāvēšanas gadu laikā ir lielā mērā izsmēlusi jeb, citējot kādu klasiķi, visu labu un paldies par zivīm. Pēdējais lielais solis, kas veicams virzienā uz nosprausto mērķi, gluži tāpat kā Covid-19 gadījumā, tagad ir pašas sabiedrības, Veselības ministrijas un politiķu rokās. Valsts institūcijām ir jāapņemas saglabāt ārstēšanai paredzēto finansējuma apmēru iepriekšējo gadu līmenī, paralēli risinot arī skrīninga jautājumu nacionālā mērogā, kā arī jāturpina iesāktā kampaņveida ārstēšana atlikušajās ieslodzījuma un aprūpes vietās. Bet sabiedrība? Ikvienu sabiedrības locekli es aicinu pārbaudīt veselību un testēties sevis paša, tuvinieku un līdzcilvēku dēļ. Un vēl tādēļ, lai arī saslimšana ar C hepatīta jau paredzami tuvā nākotnē būtu vien daži jauni gadījumi statistikas ailē.

Autors: 5558
Autors: 5558

28. jūlijā no plkst. 12.00 līdz 14.00 ikvienu interesentu aicinām uz C hepatīta dienai veltītu diskusiju Latvijas Pašvaldību savienības telpās Mazajā Pils ielā 1, Rīga, lielajā zālē, 4. stāvā.

Diskusijai attālināti pievienoties iespējams C hepatīta apvienības tīmekļa vietnē www.hepatits.lv  vai Latvijas Pašvaldību savienības lapā https://www.lps.lv/lv/tiesraides-videoarhivs/tiesraide

[1] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hepatitis-c

[2] https://www.spkc.gov.lv/lv/hiv-profilakses-punkti

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Padomi sejas ādas kopšanai atvaļinājuma laikā

Jūlijs ir mēnesis, kad daudzi no mums dodas ilgi gaidītajā atvaļinājumā – kāds bauda sauli pie Baltijas jūras, cits izvēlas doties tālākos ceļojumos. Lai kur arī tu šovasar atpūstos, parūpēties par sejas ādu ir tikpat svarīgi kā ikdienā.

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: "Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos. 

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvā testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas Universitātes aģentūra Latvijas Universitātes Rīgas Medicīnas koledža (LU RMK) ir valsts akreditēta profesionālās augstākās izglītības iestāde. Koledžā pēc vidējās izglītības iegūšanas iespējams iegūt īsā cikla profesionālo augstāko izglītību.

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

EPSORIN sejas krēms – atsauksme no aktrises Olgas Dreģes: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Spānijas uzņēmums ir uzsācis EPSORIN sejas krēma ražošanu. Dabisks skaistums, zinātniski pierādīts aktīvo izejvielu efekts un patīkama sajūta – tas viss vienā produktā!