medicine.lv skaitļos

Lietotāji online111
Aktīvie uzņēmumi12737
Nozares raksti12103
Ekspertu atbildes21477
Viedoklis: Atbalsts diabēta pacientiem – maziem soļiem, bet pareizajā virzienā : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Viedoklis: Atbalsts diabēta pacientiem – maziem soļiem, bet pareizajā virzienā

Raksta autore: Landa Jaunzema, Bērnu un jauniešu diabēta biedrības vadītāja 

Mūsdienās diabēta kontroli būtiski atvieglo nepārtrauktās glikozes uzraudzības sistēmas – tā ir iespēja ne tikai izvairīties no dūrieniem pirkstā, bet arī iegūt datus un analizēt miega, uztura un fizisko aktivitāšu ietekmi uz glikozes līmeni. Daudziem vecākiem joprojām nepieciešams iedrošinājums, lai uzticētos tehnoloģijām, tāpēc cenšos dalīties pieredzē un zināšanās, lai mazinātu ģimenēs neziņas sajūtu, kas pārņem, uzzinot, ka bērnam ir diabēts.

Manā ģimenē diabēts ienāca 2018. gadā, kad to diagnosticēja manam sešgadīgajam dēlam un tobrīd īsti nezināju, ko darīt. Meklēju visos iespējamos resursos, konsultējos ar kolēģiem un paziņām, kas dzīvoja ārvalstīs. Diabēta uzraudzība ir 24/7 darbs, jo visu laiku nepieciešams mērīt bērnam glikozes līmeni asinīs, lai aprēķinātu nepieciešamo insulīna devu, kas atkarīga no uzņemtā uztura, fizisko aktivitāšu apjoma, stresa, slimības un vēl daudziem apstākļiem. 24/7 – arī naktīs.

Uzzinot par diabētu, sākām lietot arī nepārtrauktās glikozes uzraudzības sistēmu, taču bija nepieciešams laiks, lai saprastu, ka tā ir ne tikai iespēja izvairīties no dūrieniem pirkstā [1], bet arī iespēja prognozēt glikozes līmeņa līkni, saņemt brīdinājumus trauksmes signāla veidā u.tml. Tāpat man bija nepieciešams laiks, lai saprastu, ka varu uzticēties ierīces kvalitātei un datu precizitātei. Nenoliegšu, ka sākotnēji šķita - drošības pēc nepieciešams noteikt glikozes līmeni pirms ēšanas arī ar glikometru, taču pakāpeniski tas kļuva neaktuāli. 2021. gadā, pateicoties sadarbībai ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu, tika panākts valsts atbalsts nepārtrauktās glikozes uzraudzības sistēmu iegādei bērniem un jauniešiem līdz 18 gadiem. Latvijā ienāca vairāki ražotāji un mēs sākām lietot Dexcom ONE, ko lietojam joprojām.

Banner 280x280

Saprotot, ka ļoti daudzām ģimenēm trūkst informācijas, izveidoju sociālo tīklu lapu “Diabēts ģimenē” un sāku dalīties savā pieredzē. Vēlējos parādīt, cik atšķirīgas insulīna devas ir nepieciešamas dažādās situācijās un dažādiem cilvēkiem, kas un kā ietekmē glikozes līkni u.tml. Vēlme palīdzēt un izglītot noveda arī pie Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrības, pie darbošanās Latvijas Diabēta federācijā un Bērnu slimnīcas vecāku padomē. Lieliski saprotu, ar ko vecāki saskaras, tāpēc spēju sniegt atbalstu. Protams, Bērnu slimnīca nodrošina apmācības, tomēr, atnākot mājās, vecākiem rodas aizvien jauni jautājumi, uz kuriem var atbildēt tikai tie, kuri ikdienā sadzīvo ar diabētu.

Lai spētu uzticēties tehnoloģijām, svarīgs ir pats sākums. Biedrībai vajadzēja lielu neatlaidību, lai iegūtu valsts finansējumu nepārtrauktās glikozes uzraudzības sistēmai - kad aptiekā saņēmu pirmo valsts apmaksāto sensoru, raudāju. Tas bija tik vērtīgs. Tieši tad es izjutu, ka tam patiesībā jābūt vienkārši – ienāc un saņem diabēta aprūpei tik nozīmīgo rīku. Šobrīd situācija ir vieglāka – maziem soļiem, bet mēs ejam pareizajā virzienā, gan runājot par nepārtrauktās glikozes uzraudzības sistēmu pieejamību, gan atbalstu ģimenēm. Vienlaikus gribētos, lai vairāk ģimenes zina un interesējas par iespējām, lai piesakās atbalstam un izmanto palīdzību.

Ar nepārtrauktās glikozes uzraudzības sistēmu varam rīkoties preventīvi un iegūt no tā, ka sensors nosūta precīzus [2][3] glikozes skaitļus 24/7 tieši uz viedierīci vai uztvērēju [4] - viss bez pirkstu dūrieniem vai skenēšanas. Šo gadu laikā esmu sapratusi, ka cukurs nav slikts, tas ir dabisks produkts, taču to jālieto ar mēru. Tāpat kā ikvienu citu produktu. Viens no lielākajiem izaicinājumiem, runājot par uzturu, ir nepārtrauktais “vasaras režīms”, proti, mums visu gadu neierobežotā daudzumā pieejami dažādi augļi, ātrie ogļhidrāti, kas ietekmē arī glikozes līmeni. Mūsdienās vairāk nav “ziemas režīma”, kad pieejams tikai ierobežots produktu loks. Tāpat ir pieejami dažādi saldinātāji, cukura alternatīvas, kurām arī ir dažāda ietekme uz glikozes līmeni. Pēdējos gados aktīvi pētu dažādus produktus un, pateicoties nepārtrauktās glikozes uzraudzībai, redzu, kā viens vai otrs produkts ietekmē glikozes līmeni, katras piecas minūtes, dienu un nakti. Tas palīdz saprast, kāda ir attiecīgā produkta loma mūsu ģimenes ikdienā. Ar šīm zināšanās dalos veselīga uztura meistarklasēs, lai padarītu vieglāku arī citu ģimeņu ikdienu.

Šobrīd kompensācijas mehānisms diabēta pacientiem līdz 18 gadiem ir pagaidu risinājums, kas nesniedz stabilitāti daudziem vecākiem un jautājums, vai tiks piešķirti līdzekļi arī nākamgad, ir aktuāls no gada uz gadu. Mainīgā politiskā un ekonomiskā situācijā, kādā šobrīd atrodas Latvija, tikai pastiprina bažas par to, vai līdzekļi “atradīsies” arī turpmāk? Latvija ir vienīgā valsts Baltijā, kur nepārtrauktā glikozes uzraudzības sistēma nav iekļauta kompensējamo iekārtu sarakstā uz palikšanu. Līdzekļi tiek piešķirti, taču, kad tie beidzas, ir atkal jālūdz rast iespēju kompensēt šo iekārtu, kas iekļauta diabēta ārstēšanas vadlīnijās. Bērniem, kuri sasniedz 18 gadu vecumu, nepienākas nekāds atbalsts, tāpēc viens no biedrības mērķiem ir panākt ne tikai stabilu finansējumu, bet arī tā piešķiršanu visiem 1. tipa diabēta pacientiem, lai nodrošinātu pieejamu diabēta aprūpi ikvienam!

[1] Ja Dexcom ONE glikozes līmeņa asinīs normas brīdinājumi un rādījumi neatbilst simptomiem vai gaidāmajiem rezultātiem, izmantojiet asins glikometru, lai pieņemtu lēmumus par diabēta ārstēšanu.

[2] Shah V et al. Diabetes Technol Ther. 2018;20(6):428-433.

[3] Rezultāti, kas iegūti ar Dexcom G6, kas izmanto to pašu aplikatoru un sensoru (un algoritmu) kā Dexcom ONE.

[4] Plašāk par uztvērēju iespējams uzzināt ŠEIT

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.