Foto: NaturalNews.com
Latvijā katru gadu aptuveni 11 000 iedzīvotāju pirmo reizi izdzird biedējošo diagnozi – vēzis. Dzīve sagriežas kājām gaisā – ko darīt, kā ārstēties, vai es izdzīvošu? Ikviens, kuru skārusi šī slimība, zina, cik liela nozīme veselības atgūšanā ir agrīnai diagnostikai un efektīvām ārstēšanas metodēm. Taču situācija mūsu valstī ir absurda – medicīnai naudas allaž nepietiek, tāpēc ārstēšanās ar mūsdienīgiem un efektīviem medikamentiem bieži notiek par paša pacienta līdzekļiem vai sabiedrības ziedojumiem, bet augsto tehnoloģiju diagnostikas izmeklējumi galvenokārt pieejami privātās medicīnas iestādēs. Tas ir stāsts arī par pozitronu emisijas tomogrāfiju jeb PET/CT – metodi, kas pasaulē šobrīd tiek uzskatīta par vienu no modernākajām un precīzākajām vēža diagnostikas metodēm.
"Tas ir stāsts arī par pozitronu emisijas tomogrāfiju jeb PET/CT metodi – vienu no modernākajām un precīzākajām vēža diagnostikas metodēm, kas jau gandrīz divdesmit gadus tiek plaši pielietota onkoloģisko slimnieku izmeklēšanai visā pasaulē, arī Lietuvā un Igaunijā. Taču Latvijā šī izmeklējuma ieviešanu valsts lielajās slimnīcās vienmēr apsteigušas citas prioritātes," stāsta Vitālijs Skrīvelis, Nukleārās diagnostikas centra "MedVision" vadītājs, un turpina, "tomēr, pateicoties privātu investoru un Rīgas Stradiņa universitātes sadarbībai, vēlmei uzlabot onkoloģisko situāciju valstī, finansiālam ieguldījumam un neatlaidīgam darbam, nu jau mazliet vairāk kā gadu PET/CT izmeklējums ir pieejams arī Latvijā, diagnostikas centrā "MedVision", Rīgā, Gardenes ielā 13. Tagad pacienti, kuri iepriekš bija spiesti braukt uz ārzemēm – Vāciju, Beļģiju, Krieviju un citur –, lai veiktu PET/CT izmeklējumu, to var izdarīt Latvijā."
Taču, neskatoties uz to, ka izmeklējums, kas ļauj audzēju atrast ātri, agrīni un precīzi, nu ir pieejams mūsu valstī, ārsti nesteidzas ar tā ieteikšanu pacientiem vai arī turpina sūtīt pacientus uz ārvalstīm. Kāpēc tā?
"Vadoties no pacientu atsauksmēm, iemesli ir dažādi – viens ir ārstu zināšanu trūkums, tādēļ arī neticība PET/CT metodes iespējām un priekšrocībām, otrs ir izmeklējuma cena, kas ārstus attur, trešais ir konservatīvisms, nevēlēšanās izmainīt ierasto lietu kārtību. Lai gan PET/CT metode jau gandrīz divdesmit gadus pasaulē tiek plaši pielietota onkoloģisko slimnieku izmeklēšanā un ir pietiekoši daudz pētījumu un pierādījumu par PET/CT efektivitāti, mūsu valstī tā vēl ir jauna metode. Acīmredzot daļai ārstu nepieciešams laiks, lai par PET/CT ieguvumiem izglītotos un pārliecinātos praksē."
Vairāk nekā puse onkoloģisko pacientu, kuri ir bijuši uz PET/CT izmeklējumu diagnostikas centrā "MedVision", ceļu turp atraduši pašu spēkiem. Piedāvājam iepazīties ar jautājumiem, atsauksmēm un mītiem par PET/CT, ko no saviem pacientiem esam dzirdējuši visbiežāk.
Vija: Esmu jau reiz pieveikusi krūts vēzi, pirms 7 gadiem. Tagad situācija ir tāda, ka ir paaugstinājies onko marķieris un esmu ļoti nobijusies, ka man atkal ir vēzis. Izlasīju žurnālā rakstu par PET/CT, ka ar šo izmeklējumu var ļoti agrīni atklāt vēža šūnas. Ar visu žurnālu aizgāju pie sava onkologa uz konsultāciju. Taču ārsts mani atrunāja, lai es pietaupu naudiņu, un nosūtīja uz datortomogrāfiju, sakot, ka tajā varot redzēt visu tikpat labi. Taču žurnālā bija rakstīts, ka PET/CT redz labāk par datortomogrāfiju. Kā tad īsti ir?
Vija rīkojās pilnīgi pareizi, vaicājot par PET/CT nepieciešamību savam ārstam. Diemžēl ārsts, sūtot sievieti uz datortomogrāfiju, pakļāva pacientes dzīvību lielam riskam. Kāpēc? Bieži vien brīdī, kad audzēju vai tā metastāzes jau var ieraudzīt datortomogrāfijā, audzējs ir progresējis tik tālu, ka efektīva ārstēšana var būt apgrūtinoša. Ja onko marķieris paaugstinās un pastāv bažas par atkārtotu vēzi, nevajag gaidīt – ir īstais brīdis veikt PET/CT izmeklējumu visam ķermenim, lai atklātu audzēju ļoti agrīni un iespējami ātri uzsāktu ārstēšanos. Katrs no šiem izmeklējumiem cilvēka ķermeni redz pilnīgi atšķirīgi. Ja datortomogrāfija parāda ķermeņa anatomiju – kaulus, audus, orgānus – un ārstam aizdomas par audzēju rodas tad, kad ir redzamas izmaiņas to formā vai struktūrā, tad PET redz izmaiņas daudz agrīnāk, jau šūnu līmenī. Vēža šūnas strauji aug, tām ir aktīvāka vielmaiņa, līdz ar to tās intensīvāk uzkrāj PET izmeklējumā pielietoto radiofarmpreparātu, kas ļaundabīgo šūnu sakopojumus spilgti vizualizē uz veselo audu fona. Pateicoties izmeklējuma specifikai, PET ļauj agrīni fiksēt pat ļoti sīkus, tikai sērkociņa galvas lieluma vēža perēklīšus, ko datortomogrāfijas izmeklējumā vēl neredz.
Jānis: Es ārstējos no Hodžkina limfomas, un man PET jāveic vairākas reizes. Iepriekš to veicu Igaunijā. Dīvaina ir Latvijas Onkoloģijas centra ārstu rīcība. Kad atbraucu ar saviem Igaunijas PET rezultātiem, viņi tos neņēma pretī un sūtīja mani uz Krieviju veikt atkārtotu izmeklējumu. Es dienēju zemessardzē un tādēļ uz Krieviju braukt nedrīkstu. Tāpēc esmu pateicīgs, ka varēju veikt PET/CT Latvijā, turklāt lētāk nekā citur Eiropā.
PET/CT izmeklējums Latvijā ir līdzvērtīgs Eiropas vadošo PET centru kvalitātei. Mēs lepojamies ar savām dakterēm, kuras ir zinošākās un pieredzējušākās nukleārās medicīnas speciālistes Latvijā, mācījušās un stažējušās Vācijā, Somijā, Lietuvā, Igaunijā un citur. Pacienti, kuri iepriekš brauca veikt PET/CT uz ārvalstīm, atzīst, ka "MedVision" darba kvalitāte ne ar ko neatšķiras no Eiropas labākajām klīnikām.
Lūk, atsauksme no vēl kāda pacienta: "Esam nupat atgriezušies no Berlīnes Šaritē klīnikas ar labām ziņām. Mana vīra izmeklējumus apskatīja vairāki vācu dakteri, un viņu slēdziens sakrita ar jūsējo. Tas patiešām ir labdabīgs veidojums, un operācija nebūs jāveic. Esam Jums ļoti pateicīgi!!! Dakteris arī uzslavēja Rīgas PET augsto kvalitāti!"
Pacienti ar asins un asinsrades orgānu ļaundabīgām slimībām, kā Hodžkina limfoma, neHodžkina limfoma, leikoze, par PET/CT nozīmīgumu var pastāstīt īpaši daudz, jo šie audzēji primāri ir nevis viena perēkļa slimība kā, teiksim, krūts vēzis, bet gan sistēmiska kaite. Šiem pacientiem PET/CT izmeklējums ir visefektīvākais veids, kā iegūt pilnīgu informāciju par slimības izplatību ķermenī, tās attīstību un ārstēšanās efektivitāti. Ja ārsts uzreiz zina, kuros limfātiskajos audos ir vēža šūnas, tas ļoti atvieglo izvēlēties pareizo ārstēšanas taktiku.
Dana: Man ļoti (!) palīdzēja PET izmeklējums! Manā gadījumā tā pat bija maza revolūcija. Man bija veikti datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumi, kas neapstiprināja audzēja progresiju. Gribēju būt droša, tāpēc veicu PET izmeklējumu, un tas atklāja 2 metastāzes. Taču man nācās saskarties ar grūtībām – ārstu konsīlijs neticēja PET rezultātiem un nozīmēja man atkārtotu ķīmijterapiju. Es nepadevos, kopā ar savu ārstu izlēmām manu tālāko ārstēšanu tomēr plānot uz PET rezultātiem. Uz to pamata man tika veikta bronhoskopija un operācija, kuras laikā apstiprinājās metastāzes, ko uzrādīja PET. Es tiku izoperēta un ķīmijterapiju nesaņemu.
Skaidrīte: Es esmu laimīga, ka ir tāda metode kā PET/CT, grandioza laika ekonomija "vēžiniekam". Jūs zināt, ārsti nedod informāciju, pašai viss jāmeklē. Labi, ka man māsa mediķis, kas zināja par to. Cik es laika būtu iztērējusi, ja ietu visus nepatīkamos izmeklējumus – kolonoskopija narkozē, ginekoloģija, aknu biopsija…. Tā es atnācu uz vienu izmeklējumu, kas man precīzi parādīja – man audzējs šeit un šeit. Un nebija vajadzīgas citas izmeklēšanas, varēju nekavējoties uzsākt ārstēšanu.
Inta: PET palīdzēja ļoti. Uz PET faktiski balstījās visa mana turpmākā terapija. Kad ārsts paņēma biopsiju un konstatēja krūts vēzi, vajadzēja saprast izplatību, ko noteica PET izmeklējumā. Tad sekoja ārstēšanās ar ķīmijterapiju pēc kuras sonogrāfijā atklāja divus aktīvus limfmezglus. Lai tiktu skaidrībā, veicu PET. Pēc tam sekoja operācija un starošanu. Tagad kontrolei tiek regulāri veikti sonogrāfijas un datortomogrāfijas izmeklējumi. Taču, tiklīdz būs kaut kādas neskaidrības šajos izmeklējumos, nākšu uz PET atkārtoti. Nepatīkamais ir pilnīgs informācijas vakuums – ārsti nedod informāciju, pati sameklēju. Tagad, kad jau trešo reizi būs jāizmeklējas, pati zinu, kam ko prasīt. Ļoti atbalstu Jūs, jo saprotu, cik PET ir svarīgs.
Šie gadījumi apliecina, ka ārstēšanās procesā ļoti liela nozīme ir arī pacienta paša iesaistei un iniciatīvai, nevis akla paļaušanās ārstu viedoklim. PET/CT kā diagnostikas metode pasaulē sen vairs nav nekāds jaunums, tā ir pierādījumos balstīta, labi aprobēta metode, kas Latvijā ienākusi labi sagatavotā augsnē. Ārstiem vajadzētu to izprast un izmantot, nevis noliegt. PET/CT izmeklējums pie ļoti daudzām diagnozēm un situācijām ārstēšanās procesā ir neaizvietojams! Turklāt ar vienu PET/CT izmeklējumu iespējams pārbaudīt visu ķermeni, kas ļauj nepieciešamo informāciju – gan par kauliem, gan mīkstajiem audiem, gan orgāniem – iegūt vienā izmeklējuma reizē. Tādā veidā pacientam tiek aiztaupīta nepieciešamība veikt virkni citus izmeklējumus, kā, piemēram, ultrasonogrāfiju, rentgenogrāfiju, scintigrāfiju, datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi, kas vilcina laiku, bieži vien nevar noteikt precīzu diagnozi un kavē ārstēšanās uzsākšanu. Ņemot vērā PET/CT metodes augsto jutību, iespējams ļoti precīzi un agrīni atklāt ļoti sīkus vēža šūnu perēklīšus, noteikt slimības stadiju (izplatību), ieraudzīt visas metastāzes, novērtēt, vai izmantotā ķīmijterapija bijusi efektīva, vai vēzis nav atgriezies pēc ārstēšanās un citus būtiskus faktorus.
Līdz šim onkoloģijā PET/CT izmeklējumam nav konkurentu, kas spētu diagnosticēt audzēju ar līdzvērtīgu precizitāti. Par PET/CT efektivitāti runā fakts, ka pēc šī izmeklējuma katram trešajam pacientam tiek mainīta tālākā ārstēšanās taktika – vai nu tiek atcelta operācija, vai nu tiek pilnībā nomainītas zāles vai veiktas citas ļoti būtiskas korekcijas.
Anita: Kad ārsts paņēma biopsiju un konstatēja krūts vēzi, vajadzēja saprast tā izplatību. Gribēju veikt PET/CT izmeklējumu, taču ārste sabaidīja ar radiāciju, kas nāk no izmeklējuma, ka tas varot veicināt vēža attīstību.
Tas ir mīts. PET izmeklējums ir zema riska procedūra. Radiofarmaceitiskais preparāts, kas tiek ievadīts vēnā, ir viegli panesams – alerģiskas reakcijas, drudzis, slikta dūša vai vemšana ir reti sastopamas blaknes, turklāt dažu stundu laikā pēc veiktā izmeklējuma preparāts ir pilnībā izvadījies no organisma. Bailes no radiācijas, kas tik ļoti iesakņojušās cilvēku prātos, nav zinātniski pamatotas. Lielākā daļa eksperimentālo un epidemioloģisko pētījumu parāda tieši pretējo, ka zemu devu radioaktivitāte (tostarp arī PET) stimulē organisma aizsargreakcijas. Tādējādi gan pieaugušajiem, gan bērniem tikai radiofobijas dēļ nevajadzētu izvairīties no izmeklēšanas vai mazināt starojuma dozu līdz nevērtējamam attēlam.
Diāna: Ārsts mani sūta uz PET/CT izmeklējumu, sakot, ka tikai ar to ir iespējams man uzstādīt precīzu diagnozi, taču es nevaru šādu summu atļauties. Krāt man vairs nav laika..
Eiropā, tostarp arī Lietuvā un Igaunijā, PET/CT izmeklējums ir iekļauts valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā, tikmēr Latvijā pacientiem par šo izmeklējumu pagaidām vēl ir jāmaksā pašiem. Lai gan nākam pacientiem pretī ar nelielām atlaidēm, piedāvājam norēķināties uz nomaksu, tomēr ne katrs to var atļauties. Ceram, ka situācija drīz mainīsies – ar nepacietību gaidām, kad PET/CT izmeklējumu vēža pacientiem sāks līdzfinansēt valsts, kā arī esam uzsākuši sadarbību ar labdarības fondu "O Fonds", kura mērķis ir palīdzēt Latvijas iedzīvotājiem ar zemiem ienākumiem veikt nepieciešamos izmeklējumus vēža diagnostikā un uzsākt savlaicīgu ārstēšanos.
AGRĪNA UN PRECĪZA VĒŽA DIAGNOSTIKA
Nukleārās diagnostikas centrs "MedVision"
Gardenes iela 13, Rīga
Tālrunis 27 078 822
E-pasts: info@medvision.lv
Finansiāls atbalsts mazturīgiem Latvijas iedzīvotājiem, kurus ir skārusi onkoloģiskā saslimšana.
Labdarības fonds "O Fonds"
Silmaču iela 4, Rīga, LV-1012
Tālrunis 25631428
E-pasts: inese.valdheima@ofonds.lv