Vēža ārstēšanas metodes Latvijā kļuvušas saudzīgākas un modernākas
2015.gads visā pasaulē ir pasludināts par Pretvēža gadu. Onkoloģiskās saslimšanas jau ilgstoši ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem visā pasaulē.
Saskaņā ar statistikas datiem Latvijā ļaundabīgi audzēji ir otrs biežākais iedzīvotāju mirstības cēlonis, turklāt pēdējo desmit gadu laikā onkoloģisko pacientu skaits valstī pieaudzis par vairāk nekā 24%. Palielinājies arī to pacientu skaits, kuri miruši no ļaundabīgiem audzējiem. Jāmin arī medaļas otra puse - ne tikai palielinās to cilvēku skaits, kuriem konstatēts vēzis, bet arī to, kuri paši ar sūdzībām vēršas pie ārsta. Tātad - cilvēki kļuvuši apzinīgāki.
Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem 2013.gadā Latvijā vēzis pirmreizēji tika reģistrēts 11 567 cilvēkiem, kas ir 574 saslimušie uz 100 000 iedzīvotājiem. Šis skaits gadu no gada ir palielinājies. Savukārt kopumā uzskaitē 2013.gada beigās bija 74 647 vēža pacienti, un arī šim skaitam pēdējos gados ir bijusi tendence tikai palielināties. Tomēr būtiski, ka vēzis arvien biežāk tiek konstatēts agrīnās stadijās. Latvijā izplatītākā ir saslimšana ar ādas, plaušu, krūts, zarnu un prostatas vēzi. Šis "piecnieks" gan ir raksturīgs arī citām pasaules attīstītajām valstīm.
Iespējams, atsevišķas metodes vēža ārstēšanā nav mainījušās gadiem, tomēr šī medicīnas nozare strauji attīstās un ārstēšanas metodes ir kļuvušas krietni modernākas. Mediķi arī nereti atkārto, ka vēzis - tā vairs nav tūlītēja nolemtība nāvei. Atsevišķām vēža formām, atklātām to agrīnā stadijā, ir pieejama veiksmīga ārstēšana, citām, agresīvākām formām - ir iespēja palielināt dzīvildzi un uzlabot pacientu dzīves kvalitāti. Šķiet vēl pirms gadiem 10-20 pat mediķiem nenāca prātā, kādas iekārtas būs pieejamas šīs ļaundabīgās slimības diagnosticēšanā un ārstēšanā. Tomēr ir skaidrs, ka šī medicīnas nozare strauji attīstās un arvien tiek piedāvātas jaunas un progresīvas metodes vēža ārstēšanā.
Audzēju ārstēšanai ir trīs metodes - ķirurģiskā, kad ar operācijas palīdzību audzējs tiek izgriezts no pacienta organisma. Ķirurģiskā operācija ir visvecākā un arī vienīgā ātrākā un, iespējams, efektīvākā ļaundabīgu audzēju pamatmasas likvidēšanas metode. Pirmā operācija, kad pacientam izņemts ļaundabīgs audzējs, reģistrēta jau 19.gadsimta sākumā. Otra metode ir staru terapija, ko veic gan pēc operācijas, gan arī atsevišķos gadījumos izmanto kā vienīgo vēža apkarošanā. Kā vienīgo to izmanto, ja vēzis ir konstatēts agrīnā stadijā. Mūsdienās staru terapijai ir vairāki veidi - trīsdimensiju konformālā staru terapija, intensitātes modulētā, ar attēliem vadītā, ar elpošanu sinhronizētā, kā arī stereotaktiskā staru terapija. Katra no šī metodēm Latvijā ir ieviesta dažādos laikos. Piemēram, ja trīsdimensionālā staru terapija ieviesta 2001.gadā, ar attēliem vadītā un stereotaktiskā metode Latvijā tiek izmantota kopš 2009.gada. Staru terapijas būtība ir ar sīku radiācijas daļiņu plūsmu vai viļņu enerģiju graujoši iedarboties uz vēža sūnām. Kā trešā metode onkoloģisko saslimšanu ārstēšanā tiek pielietota ķīmijterapija, kad ar medikamentu devām tiek panākta ļaundabīgā audzēja remisija. To nereti pielieto kombinācijā ar citiem terapijas veidiem.
Latvijā staru terapijas iekārtas onkoloģisko pacientu ārstēšanai ir pieejamas četrās valsts budžeta finansētās medicīnas iestādēs - Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, Daugavpils slimnīcā, Liepājas slimnīcā, kā arī Latvijā un Baltijā lielākajā - Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC), kas ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vienība. LOC ir pieejami seši staru terapijas aparāti, savukārt pārējās trijās medicīnas iestādēs - katrā pa vienam. Savukārt šoruden Siguldā plānots atvērt stereotaktiskās radioķirurģijas centru, kas piedāvās efektīvus risinājumus cīņai ar onkoloģiskām slimībām - līdz šim Baltijas reģionā nepieejamu tehnoloģiju "CyberKnife" onkoloģisko saslimšanu neinvazīvai ārstēšanai.
Uzdrīkstēšanās apsteigt laiku
Mūsdienās sekmīgā ārstēšanā arvien lielāku lomu ieņem laicīga diagnostika - tā ir izšķiroša, lai veiksmīgi cīnītos ar tik izplatīto audzēju. Diagnostiku veic ar radioloģiskajiem izmeklējumiem - ultrasonogrāfiju, radiogrāfiju, radioskopiju, datortomogrāfiju, magnētisko rezonansi un nukleārās medicīnas izmeklējumiem. Bieži vien viens no pirmajiem soļiem ir ultrasonogrāfiskā izmeklēšana. Patlaban tirgū tiek piedāvāta ultrasonogrāfiskā aparatūra ne tikai ar augstu attēla kvalitāti, bet arī ar iespēju izvērtēt aizdomīgu veidojumu, izmantojot elestogrāfijas programmu. Patlaban elestogrāfijas izmeklējumus izmanto vairogdziedzera un krūšu veidojumu izvērtēšanā. Papildus elestogrāfijai ultrasonogrāfijā ir arī jauna tendence - ultrasonogrāfijas kontrasta izmeklējumi. Tie ļauj noteikt aizdomīga veidojuma dabu, dodot iespēju labi vizualizēt veidojuma asinsapgādi. Ultrasonogrāfijas kontrastizmenklējums tiek veikts reālajā laikā, un tiek analizētas dinamiskās asinsapgādes izmaiņas visās kontrastējuma fāzēs. Vienas no lielākājām medicīnisko iekārtu tirgotāju kompānijām "Arbor Medical Corporation" pārstāvis Ainārs Soms stāsta, ka savās jaunajās ultrasonogrāfijas iekārtās "Epiq" un "Affini Philips Healthcare" kompānija "Philips" piedāvā eleastogrāfijas un ultrasonogrāfijas kontrastizmeklējumus. Turklāt pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti onkoloģijā gūst ultrasonogrāfijas izmantošana invazīvajās procedūrās. Ultrasonogrāfija tiek izmantota precīzāku biopsiju veikšanai. Operāciju laikā ķirurgi var izmantot speciālās intraoperatīvās zondes, kas ir pievienojamas pie sonogrāfijas iekārtas, dodot iespēju ķirurgam redzēt veidojumu, kontrolēt, vai veidojums ir izņemts pilnībā, kā arī noteikt griezuma vietu, lai netraumētu būtiskos audus un asinsvadus. Savukārt radiogrāfijas izmeklējumos "Philips" digitālās radiogrāfijas iekārtas attēlveidošanā izmanto tā saukto UNIQUE algoritmu, kas nodrošina daudz skaidrāku kaulu un mīksto audu vizuālizāciju. Papildus tiek izmantota "Skyfow" tehnoloģija, kas dod iespēju nofiltrēt izkliedētu starojumu, neizmantojot fizisko režģi, tādējādi būtiski uzlabojot attēla kvalitāti un samazinot pacienta jonizējošā starojuma devu. Turklāt kompānija patlaban stradā pie jauniem risinājumiem, kas būtiski uzlabos plaušu veidojumu atklāšanu radiogrāfijas izmeklējumos, stāsta Soms.
Ar datortomogrāfijas palīdzību tiek iegūts ķermeņa un orgānu šķērsgriezuma attēls. Ņemot vērā, ka šī metode ir saistīta ar ļoti augstu jonizējošā rentgena starojuma devu, medicīnas iekārtu kompānijas izmanto tā saukto iteratīvo rekonstrukciju, kas uzlabo attēla kvalitāti un būtiski samazina jonizēšošā rentgena starojuma devu. Piemēram, "Philips" izmanto jaunu tetektoru tehnoloģiju "Nonopanel Elite", tādējādi datortomogrāfijas iekārtas "Ingenity" un "Brilliance iCT" nodrošina augstus attēla kvalitātes rādītājus. Jāņem vērā, ka augstas jonizējošā rentgena starojuma devas var būt iemesls onkoloģisko saslimšanu attīstībai.
No "Siemens" tehnoloģijām Latvijā ir uzstādīta viena staru terapijas iekārta - tā atrodas Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. Arī šī kompānija medicīnas iestādēm piedāvā diagnostikas iekārtas, ar kurām iegūtie attēli staru terapiju atbalsta tādās jomās kā terapijas plānošana un virtuālā simulācija. Piemēram, uzņēmuma inovācija ir "DT-Somatom" sērijas datortomogrāfijas iekārta, ko iespējams izmantot gan rutīnas, gan sarežģītu izmeklējumu laikā. Piemēram, "Somatom Definition Flash" izmanto divus rentgena staru votus un divus detektorus vienlaicīgi. Viena no izplatītākajām onkoloģiskajām saslimšanām ir krūts vēzis. "Siemens" kompānija medicīnas iestādēm piedāvā digitālo "Mammomat Inspiration" sistēmu, kas nodrošina mazāku izmeklējuma laiku un ērtu darbu ar attēliem. Šī iekārta ir paredzēta skrīningam, diagnostikai, sterotaktisko biopsiju veikšanai, kā arī 3D tomosintēzes izmeklējumu veikšanai.
Pagaidām modernākie Latvijā un Baltijā
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) ir plašākās onkoloģisko saslimšanu ārstēšanas iespējas Latvijā - un arī Baltijā, stāsta centra vadošā speciāliste Dace Baltiņa. Centrā ir visvairāk iekārtu slimību ārstēšanai, kā arī ir ļoti profesionāli mediķi, bez kuriem iekārtām nebūtu lielas pievienotās vērtības. LOC ir vislabākie staru terapijas aparāti, kādi Latvijā ir pieejami, tomēr jāņem vērā, ka arī šajā jomā tehnoloģijas nestāv uz vietas un visu laiku attīstās, turklāt šīs ir vienas no dārgākajām tehnoloģiskajām medicīnas iekārtām. Lai gan ir pieejamas lētākas, svarīgāka ir gan pacientu, gan arī pašu mediķu un arī vides drošība. Diezin vai kāds gribēs, lai viņu ārstē ar nedrošām iekārtām, uzsver Baltiņa. Tāpēc slimnīca regulāri veic investīcijas iekārtu atjaunošanā, paralēli uzturot arī jau esošo iekārtu parku.
Ir gan iekārta, kas LOC pagaidām vēl nav iegādāta, bet tā būtu ļoti nepieciešama - tas ir medikamentu sadales kombains, kas nepieciešams, lai katram onkoloģijas pacientam sagatavotu konkrēto medikamentu devu. Patlaban to dara medicīnas māsas, taču tas gan aizņem laiku, gan apdraud māsu veselību, jo viņas ir pakļautas medikamentu tvaiku ieelpošanai un to uzņemšanai caur ādu. Šāda iekārta maksā ap miljonu eiro. Tādu jau iegādājusies Bērnu klīniskā universitātes slimnīca.
Profesore Baltiņa skaidro, ka onkoloģijā notiek virzība uz pacientiem maksimāli saudzējošām metodēm, piemēram, operācijas kļūst mazāk plašas, arvien saudzējošākas, lai maksimāli saglabātu orgānu funkcionēšanu. Tikmēr terapeitiskās disciplīnas kļūst arvien invazīvākas, tomēr tikpat saudzējošas, piemēram, invazīvā ķirurģija, kur pēc procedūras pacients jau nākamajā dienā var doties mājās, kas nav iespējams, ja izmantota tradicionālā ķirurģija.
Attīstība notiek arī medikamentu jomā - ņemot vērā, ka joprojām nav skaidrs, kā rodas vēža šūnas un kāpēc cilvēka organismā tās ir, zinātnieki arvien cenšas atrast zāles, kā cīnīties ar onkoloģiskajām saslimšanām. Tā kā farmācija ir samērā dārga nozare, īpaši zinātniskie pētījumi, arī medikamenti ir ļoti dārgi. Tiek prognozēts, ka nākotnē audzēju terapija varētu līdzināties hroniskam ārstniecības procesam, kā tas ir, piemēram, diabēta gadījumā, kad cilvēkam ir vēzis, bet viņš lieto medikamentus un šūnas tiek turētas "krātiņā". Jāatceras, ka audzējs vairs nav fatāla diagnoze, cilvēki var nodzīvot vēl daudzus gadus, rezumē profesore.
Siguldas stereotaktiskās radioķirurģijas centrs - konkurents LOC?
Zināms, ka Siguldā šā gada rudenī durvis vērs stereotaktiskās radioķirurģijas centrs "Sigulda", kur tiks uzstādīta jaunākās paaudzes iekārta "CyberKnife" specifisku audzēju ārstēšanai bez ķirurģiskas iejaukšanās. Baltijas valstīs šāds onkoloģijas ārstēšanas veids šobrīd nav pieejams. Robotizēta stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģija "CyberKnife" īpaši piemērota tādu audzēju ārstēšanai, kas atrodas grūti pieejamās vietās, piemēram, galvas un muguras smadzenēs, kustīgos orgānos - plaušās, prostatā, kā arī citur. Šobrīd tuvākā vieta, kur pieejama šāda veida tehnoloģija, ir Kuopio Somijā. Centra veidotāji sola, ka tas nodrošinās unikālas ārstēšanas iespējas ne tikai Latvijas onkoloģijas pacientiem, bet veicinās arī Latvijas medicīnas pakalpojumu eksportspēju. Tiek prognozēts, ka, izmantojot "CyberKnife", apstarošanu varēs veikt līdz 500 pacientiem gadā un viena ārstēšanas kursa izmaksas būs no 7000 eiro. Ārstēšanās kursa pieejamība Latvijas pacientiem lielā mērā būs atkarīga no tā, vai un cik lielā apmērā valsts to finansēs.
Profesore Baltiņa gan uzsver, ka šī centra mērķis būs viespacienti no citām valstīm, jo diezin vai Latvijā dzīvojošie onkoloģijas pacienti spēs apmaksāt piedāvātās ārstēšanas metodes.
Ella Valtmane LETA