Vesels organisms – veselas nieres
Katru gadu otrajā marta ceturtdienā tiek atzīmēta Pasaules nieru diena, lai pievērstu sabiedrības uzmanību nieru slimību problēmai.
SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" Hemodialīzes nodaļas vadītāja, nefroloģe Linda Mičule stāsta par nieru aizstājterapiju un par to, kā saglabāt nieru veselību.
Pasaulē arvien pieaug to pacientu skaits, kurus ir skārušas nieru problēmas. Nieres ir dzīvībai svarīgs orgāns, kas veic asins attīrīšanu. Nieru problēmas veicina saslimstība ar dažādām slimībām, piemēram, cukura diabētu un sirds asinsvadu slimībām, kā arī aptaukošanās, smēķēšana un mazkustīgs dzīvesveids. Īpaši negatīvi nieru veselību iespaido neapdomīga medikamentu un pretsāpju līdzekļu lietošana."Nieru problēmas norit nemanāmi - nieres nesāp, tādēļ pacienti bieži vien ir neizpratnē, kad ārsts nefrologs viņiem paziņo, ka nieres ir ļoti slimas. Parasti pacienti iebilst, jo nekas taču nesāp," stāsta L.Mičule. Sākotnējās izmaiņas var konstatēt, tikai veicot asins analīzi, nosakot kreatinīna un urīnvielas līmeni, kas ir vieni no svarīgākajiem nieru funkcionālajiem rādītājiem. Kreatinīna līmeņa paaugstināšanās liecina, ka pacientam ir sākušās nopietnas nieru darbības problēmas.
Lai saglabātu nieru veselību un aizkavētu slimību attīstību, svarīgi ir samazināt aptaukošanos un būt fiziski aktīviem. Ne velti šā gada Pasaules nieru dienas devīze ir - "Esi aktīvs, kusties". Tāpat jāatmet smēķēšana, jākontrolē asinspiediens, medikamenti jālieto atbilstoši ārsta norādījumiem, jāārstē cukura diabēts, jāievēro veselīgs uzturs un noteikti jāierobežo sāls daudzums uzturā. Nieru funkciju pārbaudi reizi gadā ieteicams veikt cilvēkiem pēc 60 gadu vecuma, kā arī cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts asinsspiediens, diabēts, cilvēkiem, kuriem ir bijis miokarda infarkts, tāpat, ja ģimenes anamnēzē ir iedzimtas vai dzīves laikā iegūtas nieru slimības.
Cilvēkiem ar hronisku nieru mazspēju, nepieciešama nieru aizstājterapija. Piemērotāko nieru aizstājterapijas metodi izvērtē ārsts nefrologs kopā ar pacientu. "Latvijā pieejamas trīs nieru aizstājterapijas – hemodialīze, peritoneālā dialīze un nieru transplantācija. Pie mums Hemodialīzes nodaļās gan Ventspilī, gan Talsu filiālē pacientiem tiek nodrošināta hemodialīze un peritoneālā dialīze," skaidro nefroloģe L.Mičule. Hemodialīze ir procedūra, kuras laikā ar īpašu iekārtu asinis tiek filtrētas un attīrītas, bet pēc tam tiek atgrieztas pacienta organismā. Process notiek nepārtraukti četru stundu garumā. Pacientam tiek normalizēts urīnvielas līmenis, kreatinīna līmenis, tiek noņemts liekais nātrijs, kālijs, ka arī liekais ūdens. Pacientiem ar nieru mazspēju praktiski vairs neizdalās šķidrums, līdz ar to viss, ko cilvēks apēd un izdzer, uzkrājas organismā, un to var izvadīt tikai ar dialīzes palīdzību. Nefroloģe stāsta, ka pacientiem ir jābūt ļoti disciplinētiem, zinošiem un ir jāievēro būtiski uztura ierobežojumi, lai nenodarītu pāri savai veselībai.SIA "Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca" Hemodialīzes nodaļa ir 3.lielākā valstī. Ventspilī Hemodialīzes nodaļā ārstējas vidēji 25 pacienti, peritoneālā programmā šobrīd iesaistīti 10 pacienti, bet slimnīcas Talsu filiālē hemodialīzi saņem 14 pacienti. Hemodialīze tiek apmaksāta no valsts budžeta.
Septiņdesmit divus gadus vecā paciente Marija Stradiņa stāsta, ka Ventspils Hemodialīzes nodaļā ārstējas jau 8 mēnešus. Kundze noteikti iesaka savlaicīgi pārbaudīties un klausīt visu, ko ārsts saka. "Ja rodas kāds diskomforts ķermenī, noteikti ir jāiet pie ārsta. Arī manā gadījumā nekas nesāpēja, bet zuda apetīte, muskuļos parādījās krampji."
Hemodialīze tiek apmaksāta no valsts budžeta.