Veselību nepārdod aptiekā. Kur to atrast?
Patiesībā veselību nekur nepārdod, bet tā noteikti mājo katrā no mums. Un katram tā ir citādāka. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc nekad nebūs visiem derīga vienota veselības modeļa, visiem vienas tabletes vienādiem simptomiem. Ja vien cilvēks nesāks meklēt atbildes sevī iekšā – lai tas būtu ķermenis, prāts, psihe vai dzīve vispār. Tieši šādiem nolūkiem lēnām top un attīstās preventīvā Lifestyle medicīna ar integratīvo pieeju cilvēkam kā vienotam veselumam.
Desmitiem tūkstošus gadu cilvēka ķermenis evolucionāri veidojies, lai pielāgotos dzīves/dabas apstākļiem, un tas ir pats pirmais, kas jāatceras, runājot par veselību mūsdienu apstākļos. Lai cik ātri nemainītos dzīves apstākļi (lifestyle), cilvēka daba (ķermenis) nemainīsies tik ātri – tas nav iespējams. Tikai kādus 100+ gadus mums ir pieejama elektrība un iespēja dzīvot spilgtā gaismā pat naktī, kad dabiski cilvēka organisms ir ieprogrammēts gulēt. Dienas–nakts ritmam ir pakļauta daudzu hormonu darbība, un, cilvēkam noliedzot savu dabu (neguļot naktīs), organisma spēki izsīkst, tas sāk slimot.
Mūsdienās stresa slodze tikai palielinās. Noliedzot dabiskos bioritmus, cilvēks lieto papildus stimulantus (piemēram, kafiju), kuru ietekmē vēlāk nevar savlaicīgi aizmigt un atslābināties, tad lieto relaksantus (piemēram, alkoholu), un tā tas kamols vijas, devas palielinās, slimības uzkrājas. Liekas, ka tā taču visi dzīvo – cīņa ar savu ķermeni paliek par jaunu normu. Šādas likumsakarību ķēdes var izvērst gandrīz pie katra cilvēka stāvokļa. Ķermenim ir savi darbības likumi, un tikai ar gribasspēku tur neko daudz nevarēs izdarīt. Karot ar savu dabu, fizioloģiju un bioķīmiju ir bezjēdzīgi – jūs nebūsiet vinnētājs.
Ko darīt? Gribas jau sasniegt visu, kas ir prātā, vai ne? Tad jāmaina attieksme vispirms pret savu ķermeni. Jums šajā ķermenī būs jādzīvo līdz mūža galam un nekāda cita nebūs! Cilvēka organisms ir ļoti gudrs – tajā notiek nepieciešamo vielu ražošana, ieskaitot gan stimulantus, gan relaksantus, gan pat opioīdus. Tā ķermenis ir ieprogrammēts tūkstošiem gadu garumā. Medikamenti ir parādījušies tikai nesen, iepriekš visu cilvēks ir ņēmis no dabas. Kā teica Hipokrāts: “Lai ēdiens ir jūsu zāles!” Šis postulāts nekur nepazūd arī mūsdienās. Cilvēks patiešām ir tas, ko tas ēd, jo ķermenim nav, kur citur ņemt sev izejvielas. Un kas ir jūsu šķīvī? Ko jūs liekat mutē? Vārda burtiskajā nozīmē. Kapsulu, tablešu, pulveru, mikstūru čupu? Vai tomēr reālu pilnvērtīgu ēdienu? Cerams, ka pēdējo. Lai ko jūs domātu, darītu vai liktu sev mutē, ķermenis tik un tā strādās pēc saviem likumiem. Vai jūs ar to būsiet draugos vai būs kā ar jebkuru likumu pārkāpumu – jo likumu nezināšana neatbrīvo no atbildības arī šajā gadījumā. Tikai jūs pats varat izlemt par labu īstai veselībai vai otrādi.
Ja jūs beidzot ieklausīsities savā ķermenī, sapratīsiet, uz ko jūsu organisms ir spējīgs, bet kas dara tam tikai ļaunu, šādi padarīsit to par savu draugu, kas līdz mūža galam būs gan resurss, gan enerģijas avots. Protams, var gadīties tā, ka ķermenim kaut kā trūkst vai kaut ko tas nespēj ražot pats, vai arī ir kas lieks, kas tajā uzkrājas – tieši šajā gadījumā varētu palīdzēt Lifestyle medicīnas ārsts vai ārsts-nutriciologs, kas patiešām izprot procesu un vielu likumsakarības ne tikai pārtikā, bet arī cilvēka ķermenī.
Kā jau jebkurās attiecībās, arī attiecības ar savu ķermeni ir jāveido – tad tā draudzība un atbalsts ilgs mūža garumā un tikai kļūs stiprāka. Pat ar daudzu slimību sarakstu cilvēks var izvēlēties veselību un būt vesels. Jebkurā vecumā. Nekad nav par vēlu sākt!
Šeit arī ir atšķirība starp klasisko medicīnu, kas ārstē slimības, un preventīvo Lifestyle medicīnu, kuras uzdevums atrast ceļus, kā neslimot un būt veselam. Ja jūs jūtat, ka kaut kas nav kārtībā, ejat pie ārsta, kur jums izmēra asinsspiedienu, uztaisa analīzes un jūs saņemat rezultātus, ka “viss ir normas robežās” – ko šajā gadījumā dara ārsts, kas ir visu savu mūžu mācījies ārstēt slimības? Viņš redz, ka slimību jums nav, un aizsūta jūs mājās ar novēlējumu padzert vitamīnus. Zinu, pati biju šādā situācijā. Bet – ja jau analīzes kārtībā, kādus vitamīnus lietot? Cik daudz? Kāds vispār par to runā? Nē, cilvēks parasti iet un uz savu galvu pats sev kaut ko pērk. Labākajā gadījumā šis “kaut kas” izvadās no ķermeņa bez sekām, bet vienmēr tā nenotiek. Īpaši ar mikroelementiem un īpaši to formām un kombinācijām.
Jebkura pārtikas piedeva NAV medikaments. Tas katrai paciņai virsū ir rakstīts, bet kurš tad lasa, vai ne? Galvenais ir tas, ka pārtikas piedevas (jā, vitamīni pārsvarā arī) netiek pienācīgi pārbaudītas un kontrolētas, un jūs to vārda burtiskajā nozīmē lietojat uz dullo. Piedevu ražotājam jūsu veselība neinteresē. Pašlaik šī ir modes, trenda un biljonu biznesa lieta. Nekā personīga. Vienīgais, kam būtu jārūpējas par jūsu veselību, esat jūs paši – jo agrāk jūs to pieņemsiet par pamatu, jo veselīgāka, labāka un priecīgāka kļūs jūsu dzīve. Šādi jūs sāksiet meklēt iespējas izprast savu ķermeni, nevis kārtējo brīnumlīdzekli pret visām slimībām.
Lai jums sakārtota dzīve saskaņā ar īstu veselību!
Elena Priedeslaipa
+37129141771
https://medicine.lv/infolapa/?c=elena-priedeslaipa-nutriciology-doctor
https://preventive.tilda.ws/lv
https://taplink.cc/antiage.wellness
Komentāri
-
сучасний інтер єр спальні