Veselības problēmas, ko rada augsti papēži
Lai pēda spētu pilnvērtīgi balstīt tavu ķermeni, tās virsmai jāveido 90 grādu leņķis. Augstpapēžu apaviem pēdu paceļot 60 vai 45 grādu leņķi, tiek izmainīta pēdas funkcija un pareizā pozīcija, radot tev veselības problēmas.
Mainīsies tava stāja
Augsti papēži palielina spiedienu uz tavas pēdas priekšējo daļu. Lai saglabātu līdzsvaru, tev jāpielāgo šim spiedienam sava stāja – ķermenis tiek saliekts uz priekšu. Ilgstoši nēsājot augstpapēžu apavus, pēc noteikta laika tava stāja mainīsies.
Muskuļu un muguras sāpes
Pareizi veidots mugurkauls veido izliekumus, kas pasargā no vibrācijām, kas rodas kustoties un staigājot. Augsti papēži šos izliekumus izlīdzina un maina to pozīciju, kā rezultātā mainās arī tava stāja. Lai nodrošinātu nepieciešamās funkcijas, tavs ķermenis ir spiests ierastajām darbībām izmantot vairāk muskuļu, kas var izraisīt muskuļu un muguras sāpes.
Kāju pirkstu un potīšu sāpes
Tāpat augstpapēžu apavi palielina spiedienu uz taviem kāju pirkstiem un potītēm. Tos nēsājot ilgstoši, tu vari traumēt potīšu locītavas un radīt muskuļu iekaisumu vai sabiezējumus uz kāju pirkstiem vai pēdām.
Varžacis
Tā kā augstpapēžu apavi parasti ir cieši, tos nēsājot tiek traumēta pēdu āda. Mainīgais spiediens un ilgstoša, mehāniska berze var radīt varžacis – ādas virskārtas sabiezējumus, kas, spiežoties audos, kairina nervu galus un rada spēcīgu diskomfortu.
Sāpes
Saspiesti kāju nervi var izraisīt spēcīgas sāpes, kas ilgtermiņā var radīt nopietnas veselības problēmas.
Kaulu plaisas
Regulāri valkājot augstpapēžu kurpes, pēdas kaulos var rasties plaisas, kas var izraisīt kaulu lūzumus.
Ieteikumi veselām pēdām
• Ja nespēj atteikties no augstpapēžu kurpēm, izvēlies zemāku un platāku papēdi. Tādējādi tev būs vieglāk saglabāt līdzsvaru, un tava pēda izjutīs mazāku spiedienu.
• Izmanto mīkstas ieliekamās zolītes. Spiedienu labāk absorbēs gumija, nevis āda.
• Velc augstpapēžu apavus, tad, kad tev nav ilgstoši jāstāv vai jāstaigā. Ja zini, ka tev būs ilgstoši jāstāv kājās, ņem līdzi bezpapēžu apavus un īstajā brīdī tos pārvelc.
• Katru rītu un vakaru veic stiepšanās vingrinājumus kājām un ikriem.
• Uzņem pietiekami daudz kalcija, lai stiprinātu savus kaulus.
• Atceries, ka augsti papēži noteikti nav ikdienas apavi – atstāj tos dienām, kad vēlies justies īpaši pašpārliecināta.