Veselības problēmas, kas tevi var piemeklēt agrāk nekā tev šķiet
Iespējams, tev šķiet, ka par nopietnām kaitēm nav vērts satraukties vēl dažus gadu desmitus, un ir slimības, kas piemeklē tikai cilvēkus gados. Taču tā nebūt nav – vairākas veselības problēmas tevi var skart jau agrā vecumā.
Trausli kauli
Aptuveni 90% no kaulu masas ir izveidojusies jau 18 gadu vecumā, savukārt jau pēc 25–30 gadu sasniegšanas tu gadā no tās zaudē aptuveni 1%. Neuzņemot pietiekami daudz kalcija, attīstās osteoporoze – kaulu masa ar gadiem ievērojami samazinās, kauli kļūst poraini un viegli lūst. Saskaņā ar statistikas datiem, osteoporozes izraisīti kaulu lūzumi skar teju trešo daļu cilvēku pēc 50 gadu vecuma.
Lai novērstu saslimšanu, par kaulu veselību nepieciešams rūpēties jau jaunībā. Neaizmirsti ik dienu uzņemt nepieciešamo devu kalcija, iekļaujot uzturā piena produktus, kāpostus, mandeles, brokoļus, sardīnes un citus produktus, vai, ja nepieciešams, speciālus kalcija preparātus. Tāpat regulāri nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm.
Augsts asinsspiediens
Lai gan paaugstināts asinsspiediens nereti tiek attiecināts uz cilvēkiem gados, mūsdienās tas arvien biežāk novērojams pavisam jauniem cilvēkiem. Jau pēc 25 gadu vecuma paaugstināts asinsspiediens ir vairāk nekā 20% cilvēku. Šī kaite var vājināt un bojāt tavus asinsvadus, izraisot sirds mazspēju, dažādas sirds slimības un insultu, kā arī negatīvi ietekmējot citu svarīgu orgānu funkcijas. Bieži vien augsts asinsspiediens noris bez vērā ņemamiem simptomiem.
Pārliecinies, ka tavs asinsspiediens ir normas robežās. To iespējams regulāri kontrolēt ne tikai ārstniecības iestādēs, bet arī mājās, iegādājoties spiediena mērītāju.
Sirds slimības
Galvenais nāves cēlonis Latvijā ir sirds un asinsvadu slimības – tie ir 55% visu mirušo. Sirdi būtu nepieciešams pārbaudīt jau pēc 20 gadu vecuma sasniegšanas. Tādējādi tu novērtēsi iespējamos riskus un spēsi tos novērst, kontrolējot saslimšanas riskus – smēķēšanu, holesterīna līmeni, asinsspiedienu un citus faktorus.
Tāpat noskaidro, kā atpazīt sirdslēkmi – cilvēki nereti nezina, kādi ir tās simptomi un tāpēc laikus nevēršas pie mediķiem.
Artrīts
Neatstāj bez ievērības sāpes! Reimatoīdais artrīts – autoimūna saslimšana, kas parasti skar pirkstu un plaukstu locītavas – arvien biežāk piemeklē cilvēkus pēc 25 gadu vecuma.
Ja tavas plaukstu, roku vai ceļgalu locītavas regulāri ir pietūkušas un jutīgas, tev nepieciešams apmeklēt speciālistu. Ja ignorēsi šīs sajūtas, vari iegūt pastāvīgus bojājumus, kas nebūs novēršami.
Vēzis
Dažādi vēža veidi var skart cilvēku, neatkarīgi no viņa vecuma. Lai gan novecojot šis risks palielinās, dažādu faktoru ietekmē šī slimība var piemeklēt jebkurā vecuma posmā. Regulāras pārbaudes ir īpaši svarīgas, ja vēzis bijis kādam no taviem radiniekiem.
Alcheimera slimība
Vairāki pētījumi apliecina, ka ar Alcheimera slimību saistītās smadzeņu izmaiņas notiek 20–30 gadu vecumā – vēl ilgu laiku pirms parādījušies pirmie simptomi. Labākais, ko tu vari darīt šīs slimības profilaksei, ir fiziskās aktivitātes – tādējādi tu uzlabo asinsriti un veicini vielu apmaiņu, kas ir noderīgi tavām nervu šūnām.
Insults
Insults var skart cilvēkus jebkurā vecuma grupā, arī bērnus un jauniešus. Ceturtā daļa insultu skar cilvēkus zem 65 gadu vecuma. To var veicināt ne tikai iedzimti riska faktori, bet arī smēķēšana, alkohola lietošana, smags fizisks darbs un citi.
Mentālas saslimšanas
Dažādas bērnībā piedzīvotas traumas un citi faktori patiešām var ietekmēt problēmas, ar kurām tu, iespējams, saskarsies jau pavisam agri. Trauksme, depresija, alkoholisms, garastāvokļa traucējumi un citas saslimšanas progresē līdz ar vecumu, tāpēc vērsies pie speciālista, līdzko ar tām esi saskāries.