Veselības ministrs Vidzemē pārrunā metodisko centru veidošanu un antropoloģiskās izpētes projektu
Ceturtdien, 8. augustā, veselības ministrs Hosams Abu Meri apmeklēja ārstniecības iestādes Līgatnē, Jaunpiebalgā un Strenčos, pārrunājot nozares aktualitātes, tajā skaitā metodisko centru veidošanu, kā arī iepazinās ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) šobrīd īstenoto antropoloģiskās izpētes projektu Piebalgā, kurā iegūtie dati ļaus izdarīt secinājumus par sabiedrības veselību.
Pētnieki šobrīd mēra, ievāc un vēlāk analizēs ģenētiskos testus par aptuveni 500 piebaldzēniem, salīdzinot iegūto informāciju ar profesora Jēkaba Prīmaņa ievāktajiem datiem Piebalgā 1936. un 1937.gadā. Projektu vada RSU Antropoloģijas institūta profesors Jānis Vētra.
“Ir ļoti svarīgi, ka šādi zinātniskā pētījumi par sabiedrības veselības stāvokļa un fiziskā ķermeņa attīstības apsekošana notiek ar mūsdienīgām skrīninga metodēm, kas veselības politikas plānotājiem var nodrošināt uzticamus un ar zinātniskām metodēm novērtētus datus par sabiedrības veselību. Augstu novērtēju RSU kā zinātņu universitātes ieguldījumu jaunu pētniecības metožu attīstībā. Mēs redzam, ka tehnoloģijas attīstās ļoti dinamiski un tajā skaitā arī 3D tehnoloģijas. Projekts ir unikāls – līdz šim 3D tehnoloģijas cilvēka ķermeņa novērtēšanā vairāk izmantotas komerciālos pakalpojumos, bet RSU veic nozīmīgu izpēti, lai 3D tehnoloģijas varētu izmantot cilvēka fiziskā ķermeņa un veselības pētniecībā ar statistiski ticamām metodēm. Un šos 3D tehnoloģiju datus salīdzinās ar klasisko instrumentu mērījumiem. Zinātnes izglītībai jābūt jēgpilnai, un šis ir tam ļoti labs piemērs,” pētījumu komentēja Hosams Abu Meri, kurš Vidzemes vizītes laikā tikās ar Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskā izpētes projekta ekspedīcijas pētniekiem.
Ar “Līgatnes rehabilitācijas centra” vadību un Cēsu novada pašvaldības pārstāvjiem tika pārrunāta pakalpojumu pieejamība un rehabilitācijas programmu klāsts, ko nodrošina centra speciālisti. Rehabilitācijas centra pārstāvji papildus akcentēja savas iespējas un gatavību iesaistīties karā cietušo Ukrainas karavīru rehabilitācijas nodrošināšanā, ko šobrīd veic NRC “Vaivari” un Rehabilitācijas centrā “Jaunķemeri”. Šīs ārstniecības iestādes atrodas tuvu Rīgai un tām ir nepieciešamie resursi specifisku kara traumu ārstēšanā. Ukraiņu karavīru rehabilitācijai Latvijā tiek izvērtēti visi apstākļi kopā ar ekspertiem un Ukrainas partneriem.
VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” iepazīstināja ministru ar infrastruktūras attīstības iecerēm un cilvēkresursu nodrošinājumu – darba vietām slimnīcā piesaistīti 32 sertificēti ārsti, tajā skaitā 16 psihiatri, 3 bērnu psihiatri, 90 māsas, kā arī mākslas terapeiti, ergoterapeiti u.c.. Piesaistot ES finansējumu, stacionārs plāno pārbūvēt Uzņemšanas un observācijas nodaļu, infrastruktūras uzlabošanā ieguldot 1,4 milj. eiro. Vizītes laikā kopā ar slimnīcas vadību un personālu plašāk pārrunātas aktualitātes metodisko centru veidošanā, lai nodrošinātu vienotas kvalitātes uz pierādījumiem balstītu un ilgtspējīgu ārstēšanu visā Latvijā. Psihiatrijā vadošā iestāde būs VSIA "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs", kas pirmā sāks darbību kā metodiskās vadības institūcija. Centra nodrošinās sistemātisku ārstniecības procesu kvalitātes pārraudzību valstī, tajā skaitā pacientu drošības un pieredzes jautājumos. Metodiskie centri konsultēs sarežģītos veselības un klīniskos gadījumos.
Ministrs Jaunpiebalgā apmeklēja ārstes Elīnas Pundures ģimenes ārsta praksi un pārrunāja plānotos pasākumus, kas vērsti uz primārās veselības aprūpes stiprināšanu, kas izriet no ziņojuma “Par primārās veselības aprūpes stiprināšanu” un ietver arī atbalsta mehānismu nepieciešamību ārstiem reģionos veselības pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai un jaunu ārstu piesaisti.
Jau ziņots, ka veselības ministrs reģionālo vizīšu ietvaros regulāri tiekas ar ģimenes ārstiem, stacionāru vadītājiem un ārstniecības personālu. Ministrs bijis vizītēs Liepājā, Daugavpilī, Ventspilī, Jēkabpilī, Tukumā u.c.