Veselības ministrs starptautiskā augsta līmeņa konferencē prezentēs Latvijas panākumus cīņā ar antimikrobiālo rezistenci
No 14. līdz 17. novembrim veselības ministrs Hosams Abu Meri Saūda Arābijas pilsētā Džidā piedalīsies starptautiskā augsta līmeņa ministru konferencē par antimikrobiālo rezistenci (AMR)*. H. Abu Meri prezentēs Latvijas pieredzi AMR risku mazināšanā un ieguldījumā Eiropas un globālo ANO mērķu sasniegšanā. Šī konference būs pirmā augsta līmeņa sanāksme kopš šī gada septembrī Ņujorkā ANO Ģenerālās Asamblejas augsta līmeņa sanāksmē tika pieņemta politiska deklarācija AMR apkarošanai. Konferenē Džidā paredzēts vienoties par kopīgu deklarāciju praktiskai rīcībai un starpsektoru sadarbībai un partnerībai AMR ierobežošanā.
“Medicīnas pasaulē antimikrobiālo rezistenci sauc par “kluso pandēmiju” un Pasaules Veselības organizācija to nosaukusi par vienu no desmit bīstamākajiem draudiem cilvēka veselībai. Tostarp nākamnedēļ pasaulē jau ceturto gadu norisināsies antimiktorbiālās rezistences izpratnes nedēļa. Latvijā esam vieni no veiksmīgākajiem cīņā ar antimikrobiālo rezistenci, ierindojoties 10. vietā starp ES un EEZ valstīm ar zemāko antibiotiku patēriņu ambulatorajā sektorā, apsteidzot Igauniju un Lietuvu. Esmu gandarīts, ka Pasaules Veselības organizācija novērtē Latvijas darbu un aicina mani dalīties pieredzē. Jāuzsver, ka šo panākumu pamatā ir Latvijas veiksmīgā sadarbība starptautiski ar Baltijas un Skandināvijas valstīm. Globāli ir nepieciešams vēl vairāk stiprināt sadarbību gan valdību, gan zinātnes un ekspertu līmenī," konferences nozīmi akcentē veselības ministrs H. Abu Meri.
Konferencē piedalīsies arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ģenerāldirektors Tedross Adhanoms Gebreiesuss, PVO Eiropas reģionālā biroja direktors Hanss Klūge, dažādu pasaules reģiona valstu veselības ministri un eksperti AMR jomā. H. Abu Meri teiks uzrunu, kurā akcentēs Latvijas paveikto un sasniegumus AMR ierobežošanas jomā 2024. gadā, kā arī piedalīsies paneļdiskusijā par kapacitātes stiprināšanu un sabiedrības informēšanu par AMR problemātiku, izmantojot inovatīvas apmācību un izglītības pieejas cilvēku veselības, lauksaimniecības un dzīvnieku nozarēs.
Lai stiprinātu starptautisko sadarbību veselības aprūpē un veicinātu Latvijas veselības tūrisma attīstību un konkurētspēju, ministram paredzētas vairākas divpusējas tikšanās, tostarp ar H.Klūgi, kā arī Saūda Arābijas Karalistes, Bahreinas Karalistes un citu valstu veselības ministriem. Īpaša uzmanība tikšanos laikā tiks pievērsta Latvijas ārstniecības iestāžu nodrošinātajiem pakalpojumiem ārvalstu pacientiem un to kvalitātei.
Latvija ir izstrādājusi Antimikrobiālās rezistences ierobežošanas un piesardzīgas antibiotiku lietošanas plānu "Viena veselība" 2023.–2027. gadam, kas atbilst Eiropas Savienības un Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām. Turklāt izveidots AMR Kompetences centrs, kas sniedz atbalstu ārstniecības personām, un ir viens no nozīmīgākajiem sasniegumiem šogad. Latvijas zinātnieki strādā pie pētījumiem, kas ļaus iegūt jaunas zināšanas par AMR uzraudzību un monitoringu slimnīcās, dzīvnieku novietnēs, notekūdeņos un apkārtējā vidē.
*Antimikrobiālā rezistence (AMR) ir baktēriju noturība pret tādiem antimikrobiālajiem līdzekļiem, pret kuriem tās iepriekš bija jutīgas. Antibiotiku pārmērīga vai nepareiza lietošana ir saistāma ar pret antibiotikām noturīgu mikroorganismu parādīšanos un izplatību, padarot ārstēšanu neefektīvu un radot nopietnu risku sabiedrības veselībai.