Veselības ministrija noslēdz informatīvo kampaņu par bērnu traumatisma novēršanu
Bērnu traumatisms Latvijā joprojām ir augsts, tādēļ, lai palielinātu sabiedrības zināšanas par traumatisma riska faktoriem un to novēršanu, pusotru gadu notika Veselības ministrijas (VM) sabiedrības informēšanas kampaņa “Pārvērt pārdrošību par drošību!”. Tajā ar dažādiem izglītojošiem pasākumiem bērniem un vecākiem tika atgādināts, kā samazināt bērnu traumatismu gan mājas apstākļos, gan izglītības iestādēs, satiksmē, sporta nodarbībās vai aktīvās atpūtas laikā.
Kampaņas ietvaros aptaujājot 1001 vecāku, vecumā no 18 līdz 49 gadiem, secināts, ka 2022. un 2023. gadā 43% ģimeņu bērni ir guvuši kāda veida traumu, 15% gadījumu nācies zvanīt un izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, savukārt 6% bērnu traumu dēļ guvuši ilgtermiņa sekas.
Salīdzinot ar aptauju, kas veikta 2022. gada janvārī, 73% ģimeņu bijušas traumas, 20% gadījumu saukta medicīniskā palīdzība un 5% bērnu radītas paliekošas veselības problēmas. Jaunākajā aptaujā 81% vecāku atzina, ka viņiem ir pieejama informācija par to, kā iekārtot bērniem drošu dzīves telpu. Tas ir par 3% vairāk nekā 2022. gada aptaujā.
“Vecākus ikdienā uztrauc, kā bērnu dzīvi darīt drošu un viņiem patīkamu, neliedzot aktivitātes un attīstību. Ar šo kampaņu un informatīvajiem līdzekļiem tika atrasts labs veids, lai sasniegtu katru vecuma grupu – no vismazākajiem – tai piemērotā veidā. Paldies katram, kurš iesaistījās praktiski, gatavoja vizuālos materiālus, strādāja ar pedagogiem, bērniem, pieaugušajiem un vairoja zināšanas par traumatisma riskiem. Veselības ministrija noteikti arī turpmāk runās par šo tēmu, un visi radītie materiāli būs pieejami lietošanai arī nākotnē. Ceram, ka zināšanas par drošību kļūs par vērtību, ko nodod cits citam,” uzsver VM parlamentārā sekretāre Ilze Ortveina.
Kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” mērķis bija izglītot un informēt dažāda vecuma bērnus, viņu vecākus un citus pieaugušos par drošību, biežāk sastopamo traumu veidiem katrā vecumposmā un profilakses pasākumiem, lai samazinātu bērnu traumatismu. Komunikācijas aktivitātes tika paredzētas gan jaunajām un topošajām māmiņām, jo visbiežāk bērni gūst traumas vecumā līdz trīs gadiem, gan arī vecākiem, kuriem ir dažāda vecuma bērni un elementāras drošības nianses piemirsušās.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) virsārste Renāte Snipe: “Bieži vien bērnu slimnīcas uzņemšanā no vecākiem dzirdam “novērsos uz sekundi”. Neapšaubāmi daļa traumu, kustoties un esot aktīviem, nav izbēgamas, tādēļ ar šo kampaņu centāmies atgādināt, kā bērnus pasargāt no tām traumām, no kurām izvairīties var. Lai to izdarītu, ar bērniem ikdienā ir jārunā, kas ir droši. Katru gadu Latvijā ir tūkstošiem ģimeņu, kuriem ģimenē piesakās pirmais bērniņš. Jaunajiem vecākiem mēdz trūkt pieredzes, līdz ar to aicinām ģimenes ārstus vizīšu laikā plašāk skaidrot par traumatisma profilaksi.”
Kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” laikā publicēti skaidrojoši raksti, kuri tapuši sadarbībā ar veselības speciālistiem, izdota izglītojoša videosērija, informatīvais buklets un instrukcija jaunajiem vecākiem “Pārbaudīsim māju!”, daudzās pilsētās visā Latvijā viesojusies mobilā darbnīca “Bērnam droša māja” un tematiskās Bērnu drošības dienas sporta spēles.
Noslēguma pasākumā piedalījās:
- VM parlamentārā sekretāre Ilze Ortveina;
- VSIA ”Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” virsārste Renāte Snipe;
- kampaņas vēstnese, divu bērnu mamma Alise Avota;
- sporta spēļu rīkotājs Atis Sīlis.
Pasākuma ierakstu var atrast VM un BKUS Facebook lapās:
https://www.facebook.com/VeselibasMinistrija
https://www.facebook.com/bernuslimnica
Traumas notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Sauklis “Pārvērt pārdrošību par drošību!” tika izvēlēts apzināti, lai parādītu, cik trausla ir robeža starp drošību un pārdrošību un ka pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi.
Visi kampaņas informatīvie materiāli arī turpmāk būs pieejami VM tīmekļvietnē www.esparveselibu.lv un Bērnu slimnīcas tīmekļvietnēs www.bkus.lv un www.veselapasaule.lv.
Kampaņa tapusi pēc VM, Bērnu slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra iniciatīvas un tika īstenota Eiropas Sociālā fonda projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (identifikācijas Nr. 9.2.4.1/16/I/001) ietvaros.