Veselības ministre apmeklējusi Jelgavas poliklīniku
Reģionālās vizītes ietvaros Līga Menģelsone, veselības ministre, apmeklēja Jelgavas poliklīniku, kur tikās ar poliklīnikas mediķiem – ģimenes ārstiem, speciālistiem, reģistratūras darbiniekiem. Primārās veselības jautājumus no pakalpojumu pieejamības reģionos viedokļa ministre pārrunāja ar Andri Rāviņu, Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētāju, un Kintiju Barloti, Jelgavas poliklīnikas vadītāju. Ekskursijas pa Jelgavas poliklīniku laikā ministre iepazinās arī ar pirmo ārpus Rīgas esošo urbāno jumta bišu dravu.
“Esmu iedvesmota no Jelgavas piemēra, ambīcijām un plāniem, turklāt redzu labu Jelgavas pilsētas pašvaldības atbalstu. Man ir liels prieks gan par Jelgavas poliklīniku, pateicoties kuras kolektīvam ir radīta izcila un droša primārās veselības aprūpes vide, gan par Jelgavas slimnīcu, kas ir ieviesusi pacientu novērtējuma aptauju sistēmu, ļaujot saņemt atgriezenisko saiti par paveikto darbu. Apmeklējot četras Jelgavas pilsētas un novada ārstniecības iestādes, ikvienā no tām sastapu sava darba profesionāļus un entuziastus. Tieši vietējie profesionāļi ir tie, kuri sniedz tik nepieciešamo atgriezenisko saiti un redzējumu, lai ieviestu jēgpilnus uzlabojumus sistēmā valsts līmenī. Paldies ikvienam mediķim, kas šeit strādā!,” Jelgavas poliklīnikā uzsvēra L. Menģelsone.
Vizītes ietvaros Jelgavas poliklīnikā pēc sarunas ar ģimenes ārstiem Līga Menģelsone atzina, ka ir ļoti būtiski arī turpmāk ģimenes ārstu praksēs nodrošināt trešo darbiniekuun, rūpēs par veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, par to turpinās debates ar Finanšu ministriju.
Covid pandēmijas laikā valsts izšķīrās par trešās personas ģimenes ārsta praksēs finansēšanu, lai atvieglotu administratīvo procesu veikšanu. Kopumā trešo palīgu izdevās piesaistīt vairāk nekā 300 ģimenes ārstu praksēm visā Latvijā. Tas ir vairāk nekā katrai ceturtajai ārstu praksei valstī. Ņemot vērā administratīvo slogu, ar kādu saskaras ikviena ģimenes ārsta prakse, trešais darbinieks ir akūti nepieciešams, lai uzlabotu pacientu aprūpes kvalitāti un kvalitatīvo vizītes ilgumu.
“Mums ir jāapzinās ambulatorās kā primārās veselības aprūpes loma ikvienā sabiedrībā, jo tieši šī veselības aprūpes forma spēj būtiski paildzināt kvalitatīvu cilvēka mūža ilgumu, kā arī samazināt veselības aizsardzības budžeta izdevumus, kas pretējā gadījumā vairākkārtīgi lielākā apmērā ir ieguldāmi akūto gadījumu glābšanai slimnīcās. Primārās veselības aprūpes loma ir palikt iedzīvotāju tuvumā – reģionos, veidojot specializētu pakalpojumu reģionālos centrus un saglabājot reālu iespēju apmeklēt ārstu konsultācijas ikkatra ciema un viensētas iedzīvotājiem. Tas nebūs iespējams, ja specializētu mediķu konsultācijas un izmeklējumi būs pieejami vienīgi galvaspilsētā. Vienlaicīgi Latvijas medicīnā steidzami ir nepieciešama daudzu procesu digitalizācija un mākslīgā intelekta piesaiste, kas būs laikmetīga atbilde mediķu sistēmiskam trūkumam veselības aprūpes iestādēs,” sarunā ar veselības ministri akcentēja K. Barloti, Jelgavas poliklīnikas vadītāja.
Tikšanās laikā Jelgavas domes priekšsēdētājs A. Rāviņš aktualizēja jautājumu par ģimenes ārsta atbildību krīzes vai katastrofas gadījumā, kas ir ļoti būtiska civilās aizsardzības plāna sastāvdaļa. “Pilsētā šobrīd pilnveidojam civilās aizsardzības plānu un nezinām, ar kādiem resursiem rēķināties no ģimenes ārstu puses,” tā A.Rāviņš. Jāpiebilst, ka Mobilizācijas likumā ir noteikti cilvēki, kurus nemobilizē, bet ģimenes ārsti nav starp tiem. Un problēma ir arī tā, ka daļa medicīnas personāla strādā vairākās ārstniecības iestādēs.
Veselības ministre L. Meņģelsone reģionālajā vizītē apmeklēja Jelgavu, lai iepazītos ar veselības aprūpes problēmām un pārrunātu risinājumus, attīstības plānus un jautājumus saistībā ar finansējuma trūkumu nozarē. Reģionālās vizītes ietvaros ministre tikās ar Jelgavas ārstniecības iestāžu – Jelgavas pilsētas slimnīcas, Jelgavas poliklīnikas, medicīnas sabiedrības "Optima 1" un Zemgales Veselības centra – vadību un Jelgavas domes priekšsēdētāju.