Vesela gremošanas sistēma – labas pašsajūtas priekšnoteikums
Gremošanas sistēmas traucējumi var izraisīt ne tikai kuņģa problēmas, bet arī pārtikas alerģiju, svara pieaugumu, ekzēmu, spēku izsīkumu un citas saslimšanas. Pirms ķeries pie medikamentiem, parūpējies par savu gremošanas sistēmu pats.
Sakošļā ēdienu
Kārtīgi sakošļājot ēdienu pirms norīšanas, tu atvieglo gremošanas sistēmas darbu, tādējādi tā spēj pilnvērtīgi funkcionēt un ēdiena pārstrādei netiek atvēlēta papildu enerģija.
Ēd pilnvērtīgu pārtiku
Pārskati savu ēdienkarti – iekļauj tajā pēc iespējas vairāk svaigas un veselīgas pārtikas un ierobežo ātri pagatavojamās uzkodas, apstrādātus produktus un ēdienu, kas bagāti ar sāli un cukuru.
Ēd skābētus un marinētus produktus – tajos ir ievērojams daudzums veselīgo baktēriju, un tie palīdzēs dabiskā veidā atjaunot zarnu mikrofloru. Taču, ja tavi zarnu traucējumi ir izteikti, papildini savu ēdienkarti lēnām – ļauj ķermenim pierast pie veselīga uztura.
Rūpējies par savām aknām
Pielūkojot, lai tavas aknas strādā efektīvi, tu palīdzēsi arī savai gremošanas sistēmai. Iekļauj uzturā produktus, kas stimulē aknu veselību – bietes, burkānus un lapu zaļumus zupās, svaigi spiestās sulās un smūtijos.
Uzņem šķidrumu
Cilvēki ar gremošanas traucējumiem nereti cieš no dehidrācijas. Neuzņemot pietiekami daudz šķidruma, tu jutīsies noguris un ievērojami cietīs arī tava veselība, tāpēc centies dzert vairāk ūdens.
Lielisks veids, kā uzņemt pietiekami daudz šķidruma, vienlaikus stimulējot gremošanas sistēmu, ir zaļās tējas. Izvēlies piparmētras, fenheli un ingveru – tie veicina gremošanas sistēmas darbību.
Kontrolē stresu
Viens no būtiskākajiem gremošanas traucējumu cēloņiem ir stress. To izjūtot pastāvīgi, nereti parādās vēdersāpes un apgrūtināta vēdera izeja – arī tad, ja gremošanas trakts organiski nav bojāts. Neļaujies nemitīgam uztraukumam – atrodi laiku un veidu, kā relaksēties un nomierināties.
Uzņem probiotiķus
Probiotiķi jeb labās baktērijas, uzņemti atbilstošā daudzumā, labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu un organisma veselību. Šīs vērtīgas vielas satur raudzēti piena produkti un skābēti produkti, kas nav termiski apstrādāti. Tāpat pieejami dažādi pārtikas produkti ar konkrētu probiotiķu piedevu – jogurti, kefīri, piena dzērieni.