Vēnu veselība grūtniecības laikā
Mazuļa gaidīšanas laiks ir viens no skaistākajiem sievietes mūžā, taču tas ir arī laiks, kad nepieciešams veltīt pastiprinātas rūpes par savu veselību. Grūtniecība nereti ir saistīta ar varikozo vēnu jeb paplašināto vēnu attīstības risku. Tomēr ir lietas, ko topošā māmiņa var darīt un ņemt vērā, lai bērniņa gaidīšana izvērstos par mierīgu un harmonisku dzīves notikumu.
Smagas kājas? Pirmais signāls pārbaudīt vēnas
Reizēm topošajai māmiņai paplašinātas vēnas parādās jau pirmās grūtniecības laikā (lielākoties tad, ja pirmās indikācijas ir parādījušās jau iepriekš), taču visbiežāk sūdzības parādās pie otrās un katras nākamās grūtniecības. Tāpēc, gaidot mazuli, par kāju vēnu profilaksi būtu vēlams domāt savlaicīgi, tādā veidā izvairoties no vēnu varikozes attīstības vai to mazinot, gadījumos, kad problēma jau ir klātesoša. Pirmie signāli par vēnu problēmu parādīšanos ir smaguma sajūta kājās un tūska potīšu rajonā dienas beigās. Pamanot šos simptomus, ir jāinformē savs ginekologs un, ja nepieciešams, arī jāpiesaka vizīte pie ārsta–flebologa situācijas novērtēšanai. Pie flebologa noteikti jāvēršas, ja grūtniecības laikā ir vizuāli pamanāmi vēnu mezgli. Pēc iespējas agrāk pamanot problēmu, tās attīstība noritēs lēnāk un bērniņa gaidīšanas laiks būs vieglāks un patīkamāks. Jāņem vērā, ka paplašinātas vēnas grūtniecības laikā var radīt dažādas komplikācijas, tāpēc tā ir uzskatāma par nopietnu problēmu, kam jāpievērš pastiprināta uzmanība.
Kāpēc grūtniecības laikā paplašinās vēnas?
Sievietēm grūtniecības laikā nākas saskarties ar vēnu paplašināšanos galvenokārt tāpēc, ka būtiski pieaug sievietes svars. Bērniņam augot, sievietei pakāpeniski tiek nospiests mazais iegurnis, līdz ar to apgrūtinot venozo atteci. Asinis vairs nespēj tik brīvi plūst pa vēnām, un var rasties nosprostojumi un vēnu paplašinājumi. Tāpat par iemeslu ir paaugstinātais progesterona līmenis, kā rezultātā atslābst gludā muskulatūra, vēnu sieniņas kļūst vaļīgākas un var vieglāk pastiepties.
Īpaši liela uzmanība jāpievērš sievietēm, kurām pirmās pazīmes vēnu problēmām bijušas jau pirms grūtniecības, kā arī, ja ir zināms, ka ar paplašināto vēnu problēmām ir saskārušās jau citas dzimtas sievietes.
Galvenais palīgs – kompresijas zeķes
Saudzējot gaidāmo mazuli un topošo māmiņu, grūtniecības un zīdīšanas periodā radikālas vēnu ārstēšanas metodes nenotiek. Tāpēc vislielākā nozīme ir tieši profilaktiskajiem pasākumiem, kas aizkavēs vai mazinās problēmu. Vislabāk šos pasākumus veikt vēl pirms sūdzību parādīšanās, kā arī, ja iespējams, - pirms grūtniecības iestāšanās.
Vienīgais veids, kā gaidību laikā un barojot mazuli ar krūti rūpēties par vēnu veselību, ir kompresijas zeķu vai zeķubikšu valkāšana. Ir ļoti svarīgi izvēlēties atbilstošākās kompresijas klases zeķes, jo tām ir atšķirīgs spiediens uz vēnu sieniņām. Lai zeķu valkāšana būtu maksimāli efektīva un pareiza, piemērotāko risinājumu noteiks flebologs, izvērtējot problēmas stadiju.
Atbilstoši izvēlētas kompresijas zeķes nodrošinās vienmērīgu un konstantu vēnu spiedienu, palīdzēs asinīm plūst virzienā no kājām uz ķermeņa augšdaļu, saturēs kāju un neļaus vēnām atslābt, līdz ar to uzlabojot vispārējo asinsriti kājās – kas ir galvenais priekšnosacījums, lai neveidotos un neattīstītos vēnu varikoze. Ieguldītās rūpes atmaksāsies ar topošās māmiņas labsajūtu, kas ir neatsverams ieguvums mazuļa gaidīšanas laikā. Turklāt, kas ne mazāk svarīgi, – mūsdienās kompresijas zeķes un zeķubikses ir pieejamas plašā klāstā un kļuvušas daudz estētiskākas, tādēļ tās var valkāt kā ikdienā, tā svētkos. Ir pieejamas kompresijas zeķes ar rakstu, kas papildinās stilīgas māmiņas garderobi.
Tāpat ir svarīgi paturēt prātā, ka, ja grūtniecības laikā ir bijušas problēmas ar vēnām, tad pirms nākamās grūtniecības iestāšanās tiek rekomendēts noteikti doties pie flebologa, lai izlemtu par nepieciešamo ārstēšanu un izvairītos no nopietnākām vēnu problēmām nākamās grūtniecības laikā.
Papildu ieteikumi vēnu profilaksei grūtniecības laikā
Grūtniecības laikā ir daudz veselīgu ikdienas ieradumu, ko ir vērts ņemt vērā un ievērot, gaidot mazulīti, uzlabojot gan savu pašsajūtu un garastāvokli, gan arī nodrošinot bērniņam harmonisku attīstību.
- Kustības
Grūtniecības laikā ir svarīgi sevi saudzēt, taču tas nenozīmē, ka ir jāaizmirst par kustībām. Kustības uzlabo vispārējo asinsriti. Sēdoša darba gadījumā noteikti vajadzētu ik pa brīdim piecelties, izkustēties, kā arī iespēju robežās doties garākās pastaigās svaigā gaisā, piemēram, aiziet uz darbu ar kājām. - Vingrošana
Šīm aktivitātēm jābūt pārdomātām un bez pārmērībām, ievērojot ierobežojumus, kas saistīti ar grūtniecību, tāpēc vislabāk būtu konsultēties ar fizioterapeitu vai doties uz speciālo grūtnieču vingrošanu un apgūt vingrojumus, kas šim stāvoklim būs visefektīvākie. Tas pats jāņem vērā attiecībā uz peldēšanu un vingrošanu ūdenī. - Ūdens
Ikviens zina, ka ūdens ir neaizstājams mūsu organisma funkciju nodrošināšanā, un tas ir ne mazāk svarīgs grūtniecības laikā. Dzerot ūdeni pietiekamā daudzumā, asinis un limfa būs šķidra, līdz ar to organismā cirkulēs netraucēti, tiks veicināta vielmaiņa un citi nozīmīgi procesi organismā. - Vēsa duša
Tā mazinās nogurumu dienas beigās un palīdzēs venozajai asinsritei kājās. Ūdens strūkla ir jāvirza no lejas uz augšu, tādā virzienā, kā asinis plūst pa vēnām. - “Nē” apspīlētam apģērbam!
Apspīlēts apģērbs veicina varikozo vēnu attīstību, it īpaši, ja šis apģērbs pastiprināti nospiež vidukļa un gurnu daļu, kā arī tiek valkāts ikdienā un regulāri. Grūtniecības laikā ir jāuzmanās ar šāda apģērba valkāšanu, jo tas ierobežo brīvu asinsriti. - “Jā” ērtiem apaviem!
Tā kā grūtniecības laikā palielinās svars, arī kājām ir papildu slodze, tāpēc ērti apavi ir svarīgs faktors topošās māmiņas ikdienā. - Jānovērš aizcietējumu rašanās
Tie veicina sārņu uzkrāšanos organismā, bojājot saistaudus. Tāpat apgrūtināta vēdera izeja paaugstina spiedienu vēnās. Lai no šīs problēmas izvairītos, ir svarīgi uzņemt šķiedrvielām bagātu pārtiku. - Kājas novietot augstāk par galvu
Atrodoties horizontālā stāvoklī, der atcerēties novietot kājas uz neliela paaugstinājuma (piemēram, spilvena), lai tās atrastos nedaudz augstāk par galvu. Šādu principu var ievērot gan naktī, gan dienā, jo venozā attece būs labāka un māmiņas atpūta komfortablāka. - Sekot līdzi svaram
Gaidības nav iedomājamas bez svara pieauguma, taču arī svara pieaugumam jābūt proporcionālam un normas robežās. Pilnvērtīgs, veselīgs uzturs un sabalansēta fiziskā slodze palīdzēs uzņemt tik kilogramu, cik būtu nepieciešams optimālai grūtniecības norisei, lai nenāktos saskarties ar apgrūtinātu venozo cirkulāciju.
TONUS ELAST veikali:
- Rīgā – Miera ielā 55;
- Liepājā – Ludviķa ielā 10;
- Daugavpilī – Ģimnāzijas ielā 24–5.
- E-veikals: www.tonuselast.com
+371 63431547
info@tonus.lv