Vēnu ārsta un proktologa konsultācijas COVID-19 laikā
Prioritāte: pacientu un personāla drošība pandēmijas laikā
Dzīvojot jaunās, pagaidām vēl nepietiekami izpētītās slimības Covid-19 draudu ēnā, cilvēkiem ir virkne neatbildētu jautājumu. Daudzi no tiem attiecas uz iespēju saņemt medicīnas pakalpojumus: vai izvēlētā ārstniecības iestāde joprojām turpina darbu, vai doties uz turieni būs droši, varbūt labāk vizīti atlikt? "Darbs turpinās, tikai mums visiem – gan mediķiem, gan pacientiem – ir jāiemācās precīzi ievērot noteikumus, lai ārstēšanas process būtu maksimāli drošs," saka Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas vadītājs ķirurgs flebologs Dr. Med. Uldis Mauriņš. "Kopš 27. marta mēs esam atcēluši visu plānveida palīdzību, operācijas un manipulācijas. Šobrīd veicam tikai akūto pacientu, kā arī grūtnieču konsultācijas ar fleboloģiskām un proktoloģiskām saslimšanām. Ceram, ka šis regulējums drīz tiks pārskatīts, jo nav izprotama Veselības ministrijas rīcība, slēdzot ambulatorās ārstniecības iestādes, kas sniedz palīdzību hroniskiem pacientiem, bet tajā pašā laikā neslēdzot apģērbu, būvmateriālu veikalus un skaistumkopšanas salonus."
Kādas izmaiņas ir ieviestas jūsu klīnikā pandēmijas laikā?
Mēs klīnikā esam izdarījuši visu, lai pasargātu no inficēšanās darbiniekus un pacientus. Personāls valkā sejas maskas, nēsā apģērbus ar īsām piedurknēm, nevalkā ne gredzenus, ne rokaspulksteņus, lai varētu kvalitatīvi dezinficēt rokas. Ja personāls darba laikā vismaz 7–8 reizes mazgā rokas, ir pierādīts, ka mums ir iespēja būtiski samazināt vīrusa pārnešanu. Darbiniekiem ir pienākums pēc katra kontakta ar pacientu ir nomazgāt un dezinficēt rokas, kā arī tiek dezinficētas visas telpas, visas vietas, kur pacients pieskaras. Tātad jebkurš pacients, atnākot uz klīniku, var būt pilnīgi drošs, ka visi priekšmeti, kas bijuši saskarē ar iepriekšējo pacientu, ir dezinficēti. Pacientiem nevajadzētu satraukties, ieraugot klīnikas personālu maskās: tas nav tāpēc, ka kāds būtu slims, bet gan tāpēc, lai mēs pasargātu savus darbiniekus. Visiem darbiniekiem divreiz dienā mērām temperatūru, lai būtu pilnīgi droši, ka personāls ir vesels. Ja parādās kādas sūdzības par veselību, darbinieks paliek mājās, kamēr veselība ir pilnībā sakārtojusies un atjaunojusies.
JAUNUMS – ATTĀLINĀTAS KONSULTĀCIJAS!
Tā ir iespēja saņemt ārsta konsultāciju mājās – ietaupot izdevumus ceļam un ietaupot Jūsu laiku!
Autors: attalinatas_konsultacijas
Pieteikties tiešsaistes flebologa un proktologa konsultācijām var šeit: https://venucentrs.lv/lv/pieteikties-attalinatai-konsultacijai!
Vai arī pacientiem tiek mērīta temperatūra?
Jā, un ne tikai. Pacientiem, kuri pieteikušies uz pieņemšanu, jābūt gataviem, ka ar viņiem iepriekšējā dienā telefoniski sazināsies reģistratūras darbinieki un interesēsies par vairākām lietām: vai cilvēks nav tikko atgriezies no ārzemēm, vai nav tādas slimības pazīmes kā paaugstināta temperatūra, sauss klepus vai kakla sāpes. Šiem pacientiem mēs lūgsim palikt mājās. Kad cilvēks ieradīsies klīnikā, jārēķinās, ka viņam tiks izmērīta temperatūra. Mums jau ir bijuši daži pacienti, kuriem esam atteikuši ārstēšanu gan paaugstinātas temperatūras, gan kakla sāpju un klepus dēļ. Daži ar to ir ļoti neapmierināti, taču mēs nepieņemsim nevienu šādu pacientu.
Ar kādiem citiem agrāk nebijušiem piesardzības pasākumiem jārēķinās, gatavojoties klīnikas apmeklējumam?
Rēķinieties, ka darbinieki lūgs, uzturoties klīnikā, biežāk dezinficēt rokas – gan ierodoties, gan pārģērbjoties, un jo īpaši pēc apavu novilkšanas vai uzvilkšanas, jo gaisa pilieni, ar kuriem izplatās vīruss, gravitācijas iespaidā nonāk uz mūsu apaviem.
Ļoti būtiski, lai cilvēks, dodoties pie mums, izvēlētos savu personīgo transportu, nevis izmantotu sabiedrisko, kur inficēšanās risks ir augstāks. Vēl labāk, ja pacients atnāk kājām vai atbrauc ar velosipēdu.
Mēs vēlamies maksimāli samazināt cilvēku daudzumu, kas vienlaikus atrodas klīnikā, tāpēc aicinām visus pacientus ierasties precīzi norādītajā laikā. Gadās cilvēki, kuri ierodas pat vairākas stundas pirms noteiktā – viņi tiks lūgti šo laiku pavadīt ārā, pastaigā pa Mežaparku, un klīnikā varēs ienākt, ātrākais, 10 minūtes pirms vizītes. Reizēm pacienti ierodas ar pavadoņiem, bet šajā situācijā tas netiks atļauts, izņēmums ir vienīgi pacienti ar kustību traucējumiem, ar garīga rakstura traucējumiem vai bērni līdz 18 gadu vecumam.
Sekojam tam, lai tiktu ievērota divu metru distance starp apmeklētājiem un lai viss būtu rūpīgi dezinficēts. Mēs varam iedrošināt visus, ka šobrīd klīnikā noteikti ir daudz mazāka iespēja inficēties ar šo vīrusu nekā jebkurā citā sabiedriskā vietā.
Par īpašu riska grupu uzskata gados vecākus cilvēkus, kurus aicina labāk vispār neatstāt mājas. Kādi ir piesardzības pasākumi attiecībā uz šo pacientu kategoriju?
Mēs lūdzam visus saprast, ka pacientiem, kuri vecāki par 60 gadiem, neveiksim nekādu invazīvu ārstēšanu, kamēr būs šī ārkārtas situācija, jo viņu veselībai jau tāpat ir paaugstināts risks, ja notiks inficēšanās ar koronavīrusu. Itālijas statistika liecina, ka tieši šajā vecuma grupā slimība var norisināties smagā formā un ir būtisks letalitātes pieaugums. Mēs negribam pakļaut seniorus papildu riskam ar savu fleboloģisko vai proktoloģisko operāciju vai citu invazīvu ārstēšanu. Tas pats attiecas uz pacientiem ar imūnsupresiju vai daudzām hroniskām slimībām. Pacientus, kuri vecāki par 70 gadiem, ārkārtas situācijas laikā neapkalposim, jo viņiem šis risks ir vislielākais. Mēs ļoti aicinām šos cilvēkus pēc iespējas atrasties mājās un samazināt sociālos kontaktus, tajā skaitā klīniku apmeklējumus. Protams, arī šajā vecuma grupā mēs pacientus konsultēsim tad, ja būs kādas neatliekamas, akūtas problēmas, piemēram, virspusējo vai dziļo vēnu tromboze, akūti iekaisumi, trofiskas čūlas, akūtas hemoroidālās problēmas. Tās ir nopietnas indikācijas, jo neārstētas slimības turpinās progresēt un situācija var kļūt daudz smagāka. Ja ir akūtas vēnu slimības vai hronisku problēmu pasliktināšanās, noteikti jāvēršas pie mums un jāturpina ārstēties, bet mēs lūdzam visiem pacientiem stingri ievērot minētos priekšnosacījumus.
Jūsu klīnikas pacienti bija pieraduši, ka ap šo laiku notiek akcija Vēnu pavasaris un regulāri tiek piedāvātas arī dažādas citas akcijas. Kā ir šogad?
Pašlaik esam visas akcijas atcēluši, jo šajā situācijā, kad jādomā par apmeklētāju plūsmas ierobežošanu, nebūtu pareizi cilvēkus speciāli aicināt uz ārstniecības iestādēm. Kā situācija attīstīsies tālāk, ir grūti prognozēt. Varam vērot Itālijas un citu valstu piemēru, varam no viņiem mācīties, lai samazinātu vīrusa izplatīšanos mūsu populācijā un cerēt, ka mums ies labāk, tomēr ir ļoti daudz nezināmu faktoru. Bet, lai vai kā, vēlos visus iedrošināt, ka mūsu klīnikā, pateicoties minētajiem pasākumiem, iespēja inficēties ar vīrusu vizītes vai ārstēšanas laikā ir tuva nullei. Protams, kaut kāds risks vienmēr pastāv, bet šeit tas ir būtiski zemāks nekā atrodoties jebkurā sabiedriskā vietā.