Venīri jeb zobu "plāksnītes" – mūsdienīgs risinājums estētiskam smaidam
Venīri zobārstniecībā piedāvāto procedūru klāstā ir šķietami nesen, un daudziem pacientiem par to ir daudz nezināmā. Cilvēki sen domājuši par sava smaida estētikas uzlabošanu. Pirmos venīrus radīja zobārsts Kalifornijā jau 1928. gadā ar mērķi nodrošināt žilbinošu smaidu aktieriem filmēšanas laikā. Venīru toreizējās kvalitātes dēļ tas bija īslaicīgs problēmas risinājums, tomēr vizuāli tik efektīvs un iedvesmojošs, ka venīri pakāpeniski kļuva par pieprasītu zobārstniecības procedūru, kuras uzlabotā versija ir ļoti populāra arī mūsdienās.
Kad venīri ir labs risinājums
Galvenais venīru uzlikšanas mērķis ir zobu vizuālā izskata uzlabošana – iespēja iegūt gaišākus zobus un uzlabot zobu formu. Visbiežāk venīrus izvēlas šādu defektu novēršanai:
- izmainīta zobu krāsa;
- zobu struktūra, kas nepadodas vai slikti padodas balināšanai;
- zobu nodilums;
- nolauztas zobu daļas;
- neestētiskas plombes;
- spraugas starp zobiem;
- zobu izmērs un apjoms;
- nepareizs zobu novietojums (šķībi zobi).
Venīru veidi
Vārdu “venīri” zobārstniecībā izmanto plaši, pacientam var rasties apjukums un neizpratne par dažādo informāciju, kas pieejama internetā un medijos. Pastāv vairāki venīru veidi, ko var iedalīt divās galvenajās kategorijās – porcelāna jeb keramikas venīri un kompozīta venīri. Kādas ir atšķirības starp šiem veidiem?
KERAMIKAS VENĪRI | KOMPOZĪTA VENĪRI |
Saglabā krāsu | Maina krāsu |
Gludi un ar nemainīgu virsmu | Ar laiku kļūst matēti, jāpulē vidēji reizi gadā, attiecīgi jārēķinās ar papildu izmaksām |
Nemainoties estētikai, kalpo vidēji 10–20 gadus | Nemainoties estētikai, kalpo vidēji 5–7 gadus ar nosacījumu, ka tiek nodrošināta regulāra pulēšana |
Izgatavošanai nepieciešamas vairākas vizītes pie zobārsta | Var uzlikt vienas vizītes laikā |
Ja venīrs tiek salauzts, ir jāizgatavo jauns | Ja venīrs tiek salauzts, to var viegli pielabot, taču tas biežāk lūzt un nošķeļas |
Lielākas izmaksas uzlikšanai | Mazākas izmaksas uzlikšanai |
Draudzīgi smaganām | Ja venīri novietoti tuvu smaganām, var izraisīt hronisku smaganu iekaisumu. Uz matētas virsmas viegli krājas aplikums, kas provocē iekaisumu |
Pacientam izvēloties venīru materiālu, jārēķinās, ka kompozīta venīri ir no plombējamā materiāla un top vienas vizītes laikā, kas atsevišķos gadījumos var rezultēties ar nedabīgu zobu izskatu, savukārt keramikas materiāls ir pateicīgs veidošanai, zobu tehniķis var veltīt venīru izgatavošanai vairāk laika, tādējādi nodrošinot maksimālas iespējas dabīgā rezultāta iegūšanai.
Procedūras gaita
Katram pacientam venīri tiek izgatavoti individuāli un procedūra jāieplāno savlaicīgi. Pirmajā vizītē tiek veikta zobu un smaganu stāvokļa izvērtēšana – rentgenoloģiskie izmeklējumi, periodonta un kariesa diagnostika, zobu novietojuma analīze:
- ja pacientam ir jāārstē sakņu kanāli, ir lieli zobu bojājumi vai smaganu saslimšanas, venīri nav ieteicami;
- ja zobi ir ļoti sagriezušies vai atrodas ārpus zobu rindas, sākotnēji ieteicama zobu bīdīšana jeb ortodontiskā ārstēšana ar mērķi minimizēt zobu slīpēšanas apjomu;
- zobārsts var ieteikt arī zobu balināšanu, lai samazinātu zobu slīpēšanas apjomu.
Lai novērtētu, kā izskatīsies jaunā zobu forma, pirms venīru izgatavošanas tiek izstrādāts projekts. Tas var būt sagatavots digitāli vai uzmodelēts ar vasku, bet ir svarīga iespēja to pielaikot – pārnest to uz zobiem. Projekts zobārstam ļauj precīzāk noteikt zobu slīpēšanas apjomu, sagatavojot zobus venīriem. Ja zobārsts grib slīpēt zobus “uz aci”, bez projekta, izvērtē, vai vēlies šādu pieeju. Venīru galvenā priekšrocība ir mazinvazīva pieeja (minimāla iejaukšanās), zobam vidēji tiek noslīpēts tikai 0,5mm no audu apjoma.
Kad zobi keramikas venīru uzlikšanai ir sagatavoti (noslīpēti), tiek noņemts nospiedums, izmantojot silikona masu, vai zobi tiek skenēti. Rezultāts nonāk zobu tehniskajā laboratorijā, kur 2–4 nedēļu laikā tiek izgatavoti venīri. Šajā posmā pacientam ir uzlikti pagaidu venīri, lai var droši smaidīt un turpināt ierastās dzīves gaitas.
Venīru kopšanas ieteikumi
Lai venīri kalpotu ilgi, ir jāievēro vairākas svarīgas lietas.
- Zobu higiēna – uz zoba uzlikta keramika vai kompozīts nenozīmē, ka materiāls nav jākopj, zobi ir jātīra vismaz 2 reizes dienā, nedrīkst aizmirst par regulāriem higiēnista apmeklējumiem. Ja zobam, uz kura ir uzlikts venīrs, izveidosies kariess, zobārstam to salabot būs grūtāk. Kvalitatīvi uzlikts venīrs neizskatīsies labi, ja ap to būs pietūkusi vai apsārtusi smagana.
- Pacientiem, kuri griež vai stipri spiež zobus, obligāti ir jālieto zobārsta nozīmētā aizsargkape vai citi līdzekļi. Ja uz venīriem būs pārāk liels spiediens, tie var ieplaisāt vai pat šķelties.
- Ir atbildīgi jāapsver cietas pārtikas lietošana uzturā – graužot cietus riekstus, konfektes, ledu, var salauzt arī veselu zobu bez bojājumiem. Arī venīri pakļauti šādam riskam.
- Ja pacients nodarbojas ar sporta veidiem, kur var viegli iegūt zobu traumas (hokejs, cīņas mākslas u.c.), ir jāizmanto paredzētie aizsarglīdzekļi, piemēram, zobu aizsargkapes.
- Nedrīkst lietot zobus kā darba instrumentus – iepakojuma atvēršanai izmanto šķēres, nemēģini nokost diegu šūšanas procesā, negrauz nagus u.tml. Šādas darbības var nopietni kaitēt venīriem. Pašdisciplīna venīriem draudzīgu ikdienas paradumu veidošanā un ievērošanā ļaus ilgāk priecāties par jauno smaidu.
Jātur prātā, ka salūzis keramikas venīrs nav atjaunojams, un jauna venīra izgatavošana ir papildu izmaksas un laiks.
Zobārstniecība ILLUMIDENT
+371 27776444
Cēsu 31 k.3, Rīga, LV-1012