Veloergometrija: Kam tā ieteicama un kā sagatavoties procedūrai?
Sirds un asinsvadu veselības pārbaudei izmanto speciālu, velosipēdam līdzīgu iekārtu, kas sniedz informāciju par fiziskās slodzes ietekmi un izturību pret to. Īpaši labi, ja veloergometrs ir moderns, gudrs un ērts dažādiem pacientiem. Par veloergometriju un tās iespējām vairāk stāsta VCA poliklīnikas "Aura Premium" anestezioloģe-kardioloģe Inga Orleāne un kardioloģe, sirds funkcionālās diagnostikas ārste Veronika Timofejeva.
Kas ir veloergometrija?
Veloergometrija (VEM) ir klasiska sirds un asinsvadu sistēmas veselības pārbaudes metode pieaugošas slodzes apstākļos. Tas ir slodzes tests uz speciāla medicīniska veloergometra, kas atgādina velosipēdam līdzīgu trenažieri un ir aprīkots ar speciālu aparatūru. Ar šīs aparatūras palīdzību pacientam slodzes testa laikā reģistrē elektrokardiogrammu (EKG), mēra arteriālo asinsspiedienu, kā arī novēro EKG izmaiņas dinamikā, kas ļauj spriest par asinsvadu problēmām, vai ir sirds ritma traucējumi sirds asinsvadu sašaurināšanās slodzes laikā, ST segmenta izmaiņas, kas var parādīties sirds muskuļa bojājuma vai sirds vadīšanas traucējumu dēļ.
Izmeklējums turpinās, līdz tiek sasniegts maksimāli pieļaujamais pulsa biežums un/vai maksimāli pieļaujamā arteriālā asinsspiediena paaugstināšanās, un/vai reģistrētas izmaiņas elektrokardiogrammā, kas var liecināt par sirds muskulatūras trofikas izmaiņām. Ja pacientam rodas sūdzības – piemēram, sāpes aiz krūškaula, izteikts elpas trūkums, galvas reibonis – izmeklēšana tiek pārtraukta.
Ar VEM izmeklēšanas metodi iespējams:
• veikt koronārās sirds slimības primāro diagnostiku,
• novērtēt jau esošas koronārās sirds slimības smaguma pakāpi,
• kontrolēt sirds slimību ārstēšanā lietojamo medikamentu efektivitāti,
• novērtēt fizisko toleranci.
Kas jāzina, sagatavojoties veloergometrijas procedūrai?
• Ja ir aizdomas par problēmām ar sirdi, dažas dienas iepriekš nevajag lietot medikamentus, tā sauktos beta blokatorus, kas palēnina sirdsdarbību. Bet medikamenti asinsspiediena regulēšanai jālieto obligāti;
• Pirms slodzes testa nevajag smēķēt, lietot alkoholu, pārmērīgi pārēsties;
• Trīs četras stundas pirms slodzes testa nevajadzētu ēst;
• Pirms veloergometrijas procedūras ir noteikti jākonsultējas ar ģimenes ārstu!
Kam ieteicams šis izmeklējums?
VEM testu ieteicams veikt pieaugušiem cilvēkiem, kuriem ir parādījušās sāpes krūtīs vai aizdusa; pacientiem, kuriem jau ir zināmas problēmas ar sirdi, ir veikta stentēšana (noteikti ir jāpārbauda, kā tie darbojas); tiem, kuriem ir paaugstināts kardiovaskulārais risks (paaugstināts holesterīna līmenis asinīs vai paaugstināts asinsspiediens). Šī pārbaude jāveic pacientiem, kuru vecākiem vai vecvecākiem anamnēzē ir koronārā sirds slimība – infarkts, insults, agrīna nāve.
Kad sasniegts 40 gadu vecums, veloergometrijas tests veicams reizi piecos gados, lai laikus diagnosticētu sirds koronārās slimības. Tāpat tas ieteicams cilvēkiem, kuriem jau ir problēmas ar sirdi, un process ir jānovēro dinamikā, kā arī tiem, kuri nolēmuši nodarboties ar sportu un jāpārbauda sirds izturība.
Kas jāņem vērā?
Šī testa ilgumu nosaka cilvēka sirds trenētība, jo mērķis ir sasniegt vecumam atbilstošu submaksimālo pulsu (to aprēķina, no skaitļa 220 atņemot konkrētā cilvēka gadu skaitu). Testa laikā pulsam jābūt lēnākam vēl par 25–30 sitieniem minūtē un kardiogrammai jābūt bez izmaiņām.
Jo vecāks cilvēks, jo mazāks būs submaksimālais pulss. Jo dzīvesveids ir aktīvāks, jo labāk pacients nobrauks ar veloergometru (protams, ja nav jau radušās problēmas ar sirdi).
Slodzes testa laikā pedāļi ir jāmin diezgan ātri. Tāpēc, ja pacientam ir slimas locītavas, jāpārdomā, vai spēs testu izpildīt. Ja pacientam veloergometrijas tests ir par smagu, to var aizstāt ar alternatīviem slodzes testiem, piemēram, staigājošo celiņu.
Veloergometrijas testu neveic tiem, kuru veselības stāvoklis ir nestabils – ir aizdusa, sirds ritma traucējumi, galvas reiboņi.
Raksta avots: Žurnāls "Veselības noslēpumi, nr. 40
https://www.vca.lv/veselibas-noslepumi.html