Veiks pasākumus zobārstniecības dzīvsudrabu saturošu plombu lietošanas samazināšanai
Rīga, 2.jūl., LETA. Līdz 2020.gadam tiks veikti pasākumi zobārstniecības amalgamas jeb metāla sakausējuma ar dzīvsudrabu lietošanas pakāpeniskai samazināšanai, lai mazinātu vides piesārņojumu ar dzīvsudrabu, liecina šodien valdībā apstiprinātais plāns 2019.-2020.gadam.
Amalgama ir metālu sakausējums, kurā ietilpst dzīvsudrabs. Šo sakausējumu joprojām izmanto zobārstniecībā. Kā skaidroja Veselības ministrijā (VM), amalgamas lietošanas ierobežojumi galvenokārt saistīti ar šī materiāla ietekmi uz vidi un sekojošu netiešu ietekmi cilvēku veselību, piemēram, lietojot uzturā noteikta veida zivis. Vienlaikus amalgamu saturošo materiālu tieša negatīvā ietekme uz veselību šobrīd nav pierādīta.
Vienlaikus Eiropas Savienības regulas paredz, ka katrai dalībvalstij jāizstrādā nacionālo plānu, lai pakāpeniski samazinātu zobārstniecības amalgamas izmantošanu. Eiropas Komisija pirms vairākiem gadiem pieņēma stratēģiju attiecībā uz dzīvsudrabu, lai samazinātu tā daudzumu vidē un šīs vielas ietekmi uz cilvēkiem.
No pagājušā gada vasaras zobārstniecības amalgama vairs netiek izmantota bojātu zobu ārstēšanai bērniem vecumā līdz 15 gadiem un grūtniecēm vai sievietēm, kas baro ar krūti, izņemot gadījumus, kad zobārsts uzskata, ka tas noteikti ir nepieciešams. Tāpat pēdējos gados amalgamu materiālu izmantošana zobārstniecībā ir samazinājusies, jo speciālistiem ir pietiekamas zināšanas un iemaņas jaunāko tehnoloģiju izmantošanā zobārstniecībā.
VM uzskata, ka arī turpmāk ir nepieciešams strādāt pie studentu un jau praktizējošu zobārstu tālākizglītošanas, kā arī nepieciešams sabiedrībai skaidrot, ka ierobežojumi galvenokārt saistīti ar šī materiāla ietekmi uz vidi.
Vēl viena no iespējām, kā samazināt zobārstniecības amalgamas lietošanu, ir strādāt pie zobu un mutes dobuma slimību profilakses un veselības veicināšanas, tādējādi mazinot zobu labošanas nepieciešamību, norāda VM. Piemēram, tiks turpinātas izglītības programmas par zobu veselību bērnudārzu un skolu pedagogiem, un īstenotas sabiedrības izglītojošās kampaņas.
Plāna mērķis ir samazināt zobārstniecības amalgamas izmantošanu, lai mazinātu vides piesārņojumu ar dzīvsudrabu, tādejādi nodrošinot cilvēka veselības un vides augsta līmeņa aizsardzību no dzīvsudraba un tā savienojumu antropogēnajām emisijām un noplūdēm.
Mērķa sasniegšanai laika posmā līdz 2020.gadam paredzēti trīs galvenie rīcības virzieni - amalgamas lietošanas rādītāju noteikšanas un analīzes uzlabošana, zobu un mutes dobuma slimību profilakse un veselības veicināšana, kā arī studentu, praktizējošu mediķu apmācības un tālākizglītošanas, kā arī sabiedrības izglītošanas par amalgamas lietošanas mazināšanu pilnveidošana.
Kā norāda VM, patlaban gan esot problemātiski vienoties par konkrētiem vai stingrākiem samazināšanas mērķiem, ņemot vērā, ka šo mērķu sasniegšana var nostādīt pacientus neizdevīgā pozīcijā un apgrūtināt zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu, īpaši vēršot uzmanību, ka ekonomiskās krīzes dēļ līdz 2018.gadam valsts pasūtījumā bija iekļauta tikai amalgamas izmantošana.
Nosakot reālus mērķus zobārstniecības amalgamas samazināšanai, VM skaidroja, ka jāņem vērā situācija valstī, proti, mutes veselības līmenis un līdzšinējā zobārstniecības amalgamas lietošana. Plānojot profilakses programmas un finansēšanas sistēmas uzlabošanos, kā arī faktu, ka amalgamas lietošana arī līdz šim ir mazinājusies, situācija, VM ieskatā, ir progresīva.
Vienlaikus VM atzina - iespējams, ka pilnībā izslēgt zobārstniecības amalgamas lietošanu nebūs iespējams, atļaujot izņēmuma gadījumus, kad zobārsts uzskata, ka tas noteikti nepieciešams sakarā ar pacienta īpašajām medicīniskajām vajadzībām.
Kopumā nākamos divus gadus un turpmāk Veselības ministrija kopā ar padotības iestādēm strādās, lai amalgamas izmantošana zobārstniecībā turpinātu samazināties. Plāna īstenošanā iesaistītajam institūcijām pasākumus paredzēts īstenot par tām 2019.-2020.gados piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.