Veģetatīvie paroksismi: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Paroksismālie traucējumi ir pēkšņa simptomu atkārtošanās vai pastiprināšanās; tie var izpausties, piemēram, spazmu vai krampju veidā. Šos īsos, biežos simptomus var novērot saistībā ar dažādiem veselības stāvokļiem. Veģetatīvie paroksismi rodas veģetatīvās nervu sistēmas virssegmentārās daļas – galvas smadzeņu deniņdaivas garozas, hipotalāma un smadzeņu stumbra tīklotā veidojuma – funkciju traucējumu dēļ.
Cēloņi
Veģetatīvo paroksismu cēloņi var būt dažādi: tos var izraisīt infekcija, asinsrites nepietiekamība, trauma, saindēšanās, pārkaršana, kā arī citi faktori. To ļoti bieži novēro cilvēkiem ar akūtu smadzeņu traumu.
Paroksismu cēloņi var būt vielmaiņas traucējumi un endokrīnās sistēmas slimības, kā arī iekšējo orgānu slimības, piemēram, pneimonija vai aknu koma. Tāpat arī saindēšanās ar alkoholu un narkotiku lietošana var izraisīt paroksismālus traucējumus. Paroksismi var rasties arī psihosomatisko traucējumu (neirozes, migrēnas, histērijas, depresijas, un citu) gadījumā. Arī iedzimtām slimībām var būt liela loma paroksismālo traucējumu provocēšanā – tās var būt ar vielmaiņu saistītas slimības, centrālās nervu sistēmas bojājumi, kā arī citas. Tāpat arī cēlonis var būt smadzeņu traumas, smadzeņu asinsvadu patoloģijas, neiralģija un išēmiskās slimības.
Simptomi
Deniņu daivas garozas bojājuma gadījumā lēkmēm raksturīgas sāpes pakrūtē, sirdī, elpošanas traucējumi, garastāvokļa maiņa. Lēkme ilgst dažas minūtes un tās laikā var būt apziņas un samaņas traucējumi. Hipotalāma sindroma gadījumā lēkmes ir ilgstošākas. Ja bojājums ir smadzeņu stumbrā, lēkmes pēc rakstura ir līdzīgas hipotalāma sindroma lēkmēm. Ja bojāta smadzeņu stumbra apakšējā daļa, lēkmēm raksturīgs reibonis, slikta dūša, vemšana, palēnināta sirdsdarbība, žagas.
Veģetatīvie paroksismi visbiežāk sākas ar galvassāpēm vai sāpēm sirds apvidū, manāms arī sejas pietvīkums. Paaugstinās asinsspiediens un ķermeņa temperatūra, rodas drebuļi, un pulss paātrinās. Dažkārt var izcelties bailes un panika. Citos gadījumos simptomi var izpausties kā vispārējs vājums, reibonis, svīšana, slikta dūša, kuņģa un zarnu trakta traucējumi, pazeminās asinsspiediens un samazinās pulss; arī kā epilepsijas lēkmes. Lēkmes var ilgt no dažām minūtēm līdz pat pāris stundām.
Ārstēšana
Galvenā uzmanība tiek veltīta pamatslimības ārstēšanai. Lai efektīvi ārstētu veģetatīvos paroksismus, nepieciešama kompleksa pieeja, kas apvieno dažādas ārstniecības metodes. Veģetatīvo paroksismu ārstēšanai tiek izmantoti dažādi medikamenti, ko izraksta ārstējošais ārsts, atkarībā no pamata cēloņa. Medikamenti var palīdzēt uzlabot veģetatīvās un nervu sistēmas darbību. Tāpat, lai mazinātu simptomus, ārstniecībā var tikt iekļauta un izmantota psihoterapija.