medicine.lv skaitļos

Lietotāji online55
Aktīvie uzņēmumi12759
Nozares raksti1354
Ekspertu atbildes20962
Vēdera uzpūšanās un diskomforts – kā noteikt cēloni? Stāsta speciālisti : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Vēdera uzpūšanās un diskomforts – kā noteikt cēloni? Stāsta speciālisti

Ārsts ir izteicis aizdomas, ka tev ir laktozes nepanesamība? Aizdomas par celiakiju? Varbūt tas ir Žilbēra sindroms? Pirms strikti ierobežot savu ēdienkarti vai mainīt dzīvesveidu, ir vērts pārbaudīt, vai tiešām ir pamats šādām aizdomām. To var izdarīt, veicot DNS testus.

Laktozes nepanesamības noteikšana

Ārstiem ļoti bieži nākas dzirdēt: “Tikko iedzeru svaigu pienu, man uzpūšas vēders, sākas caureja.”  Nereti ārsta ieteikums ir vienkārši atteikties no svaiga piena dzeršanas un kādu laiku pavērot savu pašsajūtu. Bet ne vienmēr tik vienkārši izdodas saprast, vai tiešām piens ir bijis pie vainas, jo sūdzības var turpināties un tās var būt dažādas. “Ja ir neskaidra diagnoze un dažādi traucējoši simptomi, mēdzu nosūtīt pacientu veikt laktozes nepanesamības DNS testu. Ir cilvēki, kas negrib ticēt, ka sliktās pašsajūtas iemesls var būt piena cukura jeb laktozes nepanesība, jo visu mūžu dzēruši pienu un – nekas. Diemžēl laktozes nepanesamība var sākties jebkurā vecumā. Ja tā ir ģenētiski noteikta, palaidējmehānismi var būt dažādi, arī – antibiotiku lietošana, slimības. Sievietes ļoti satraucas par vēdera pūšanos, jo tas ir arī no malas redzams, kungi sūdzas retāk. Ja ir sūdzības par tik spēcīgu vēdera pūšanos, caureju, noteikti jāizrunājas ar ārstu. Ja tā tiešām ir laktozes nepanesamība un cilvēks turpina uzturā lietot pienu, tiek bojātas zarnu bārkstiņas, kas atbildīgas par svarīgu uzturvielu uzsūkšanos,“ skaidro Linda Erne, gastroenteroloģe “Veselības centru apvienības” poliklīnikā Liepājā.

Ir cilvēki ar laktozes nepanesamību, kuri ir jutīgāki un nevar lietot nevienu produktu, kurā ir laktoze, bet lielākoties pietiek, ka uzturā vairs nelieto tieši svaigu pienu. Citos piena produktos piena cukurs pārstrādes rezultātā ir izmainīts. “Nereti pēc DNS testa veikšanas pacienti sāk stāstīt – manai mammai vai tētim arī tā bija, ka vēders pūtās, bija neskaidras izcelsmes šķidra vēdera iziešana, bet nezināja jau, ka piens var būt “vainīgs”. Taču tikai uz aizdomu pamata, neveicot testu, nevajadzētu pienu un varbūt pat piena produktus vispār izslēgt no ēdienkartes uz visiem laikiem. Piens ir svarīgs kalcija avots, tāpēc vispirms jātiek skaidrībā, no kā tieši vēders pūšas,” atzīst ārste.

“Ģenētiski noteiktu laktozes nepanesamību DNS testu rezultātos redzam gana bieži. Šis ir viens no medicīniskajiem testiem, kuru cilvēki nereti izvēlas veikt pēc savas iniciatīvas. Atšķirībā no citiem medicīniskajiem DNS testiem, šo testu arī veicam, īpaši nepiesakot cilvēkiem, ka, saņemot rezultātus, obligāti uzreiz jāmeklē ārsta konsultācija. Ja cilvēkam ir sūdzības un tests ir pozitīvs, nekāda ārstēšana nav vajadzīga, tikai jāizslēdz no uztura produkti, kas satur piena cukuru,” skaidro Irina Špaka, ģenētiķe, Ģenētikas laboratorijas "GenEra" vadītāja.

Varbūt tā ir celiakija?

Bezglutēna diēta šobrīd ir populāra, pacienti bieži izslēdz no diētas graudaugu olbaltumvielu glutēnu, ko dēvē arī par lipekli, tāpēc par to ir daudz informācijas. Cilvēki paši sāk aizdomāties par to, ka vajadzētu ievērot bezglutēna diētu, jo, iespējams, viņiem ir ģenētiskā slimība celiakija, kurai var būt visdažādākie simptomi. Pašdiagnostika gan nav vēlama. Ja sūdzības ir tikai par vēdera pūšanos vai citādu diskomforta sajūtu, cēloņi var būt daudzi. “Celiakija ir nopietna ģenētiska slimība, kuras sekas izpaužas ļoti dažādi, jo, lietojot uzturā glutēnu saturošus produktus, noārdās zarnu bārkstiņas, kas nosaka, ka organismā neuzsūcas svarīgas uzturvielas un mikroelementi. Nereti pie manis nonāk pacienti ar mazasinību, jo zarnu bārkstiņas tiktāl noārdījušās, ka dzelzs organismā neuzsūcas praktiski nemaz. Rodas problēmas arī ar kalcija, B12 vitamīna, magnija uun citu svarīgu mikroelementu uzsūkšanos. Var būt ādas bojājumi, nogurums, nespēks un citi nespecifiski simptomi. Kopēja aina ir tāda – multi neuzsūkšanās problēma rada dažādus veselības traucējumus, bet īstais iemesls ir laikus nediagnosticēta celiakija.

Diagnosticēt celiakiju var, izmantojot vairākas metodes, bet to var apstiprināt ar DNS testu. Tāpēc tagad pacientus arī nosūtu veikt DNS testu, kas ir ātra un nesāpīga diagnostikas metode, jo bieži pacienti nevēlas veikt endoskopijas izmeklējumu.  Precīza diagnoze ir svarīga, jo bezglutēna diēta nav vienkārša, te nav runa tikai par atteikšanos no tradicionālajiem maizes produktiem. Turklāt, ja tā tiešām ir celiakija, glutēnu saturošus produktus nedrīkst lietot nemaz. Tikai tad, kad sākam lasīt produktu sastāvu, redzam, cik daudziem pievienoti kviešu un rudzu milti vai tieši lipeklis.

Šobrīd nosaka divu gēnu mutācijas, par kurām zināms, ka tās norāda uz celiakiju. Taču zinātnieki izteikuši pieņēmumu, ka, iespējams, ir arī citi gēni, kas vēl nav atklāti, bet arī nosaka celiakijas sākšanos. Tāpēc, ja ir sūdzības, bet DNS tests neuzrāda celiakiju, simtprocentīgi izslēgt šo diagnozi nevar. Šādā situācija nosakām citu diagnozi – glutēna sensivitāte, kas nozīmē, ka ir paaugstināts jutīgums uz glutēnu. Tad arī iesakām bezglutēna diētu, arī pie kairinātu zarnu sindroma, ja DNS tests neapstiprina celiakiju,“ stāsta gastroenteroloģe.

Žilbēra sindroms

Vēl viens ar vielmaiņas traucējumiem saistīts ģenētisks sindroms, kuru var noteikt ar DNS testa palīdzību, ir Žilbēra sindroms. Daudzi, kam tas ir, nemaz nenojauš par šo traucējumu, jo simptomu var nebūt vai tie neizpausties ilgstoši. “Zinātnieki šobrīd uzskata, ka Žilbēra sindroms sastopams vidēji 5-12% Eiropas iedzīvotāju. Pasaulē tieši DNS tests ir kļuvis par standarta metodi Žilbēra sindroma diagnostikā, jo gēnu līmenī veiktās analīzes ir visprecīzākās,” atzīst ģenētiķe.

Bieži par Žilbēra sindromu ārsts aizdomājas, kad tiek veiktas asins analīzes, kurās parādās paaugstināts bilirubīna līmenis. Biežākais ārēji redzamais simptoms ir dzelte, bet dzeltes var arī nebūt. “Ir pacienti, kuri sūdzas par ir diskomfortu labā paribē, ko var radīt sabiezējusi žults. Ir cilvēki, kuri gadiem sūdzas par gremošanas problēmām, kamēr tiek atklāts, ka izdalās paaugstināts bilirubīna daudzums un tāpēc rodas zarnu un visa gremošanas trakta kairinājums. Citiem atkal ir sūdzības par vēdera pūšanos, arī – gaišām fēcēm. Reizēm pacienti sūdzas par karstumu, tādu kā dedzināšanu – arī tas var būt no paaugstināta bilirubīna.  

Ja, veicot DNS testu, tiek atklāts Žilbera sindroms, medikamentu tā ārstēšanai nav, bet ir jārūpējas par dzīvesveida maiņu, analīžu kontrolēm. Noteikti jādzer vairāk šķidrumu, jāievēro regulāras ēdienreizes, lai žults nesabiezē un neveidojas žultsakmeņi. Jāpierod sevi novērot, vai neveidojas dzelte. Tad ieteicama organisma skalošana ar intravenozām sistēmām. Divas reizes gadā vajadzētu noteikt bilirubīna līmeni, kas ir tāda kā inde organismam, kuru gan pats saražo.  Vēl jāievēro īpaša piesardzība, ja jālieto kādi medikamenti, jo arī tie var ietekmēt bilirubīna līmeni,” iesaka gastroenteroloģe.

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Veselīgs uzturs":

Uzņēmumi nozarē "Veselīgs uzturs"

"Fitosan Plus", SIA

"Fitosan Plus", SIA

Medicīnas centrs Jelgavā "Fitosan Plus" dibināts jau 1994.gadā. Laika gaitā esam izveidojuši dienas stacionāru un rehabilitācijas centru, kur fizioterapeiti, ergoterapeiti, uztura speciālists un masieri veic dažādas ārstnieciskās procedūras un profilakses pasākumus bērniem un pieaugušajiem. Labākie speciālisti Jelgavā piedāvā mākslas un mūzikas terapiju, lai mazinātu autisma radītos traucējumus, hiperaktivitāti, uzvedības traucējumus, veicinātu runas attīstību un atmiņas uzlabošanu. Piedāvājam arī audiologopēdu un mākslas terapeitu. Zīdaiņiem izveidotas terapijas zāles, kur kvalificēti fizioterapeiti veic zīdaiņu masāžu un bobata terapiju. Veselības centrs ērti pieejams pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem un invalīdiem. Sertificēti ārsti un speciālisti sniegs rehabilitācijas pakalpojumus visiem, kas vēlas uzlabot un saglabāt savu veselību. Ārstniecības iestādes kods 090065207.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

FITODROGA DERMOCOSMETIC. Kā palīdzēt jutīgai ādai

Iepazīstinām ar jaunu, Latvijā radītu, dermakosmētikas zīmolu FITODROGA DERMOCOSMETIC, kas piedāvā ādai īpaši saudzējošas un vienlaicīgi iedarbīgas sejas un ķermeņa kopšanas produktu līnijas.

Ozons un ozonēšana

Ozons un ozonēšana

Ozons ir ļoti spēcīgs oksidants, tam ir stipri izteikta antibaktericīda iedarbība, tādēļ to plaši var izmantot dažādās jomās gaisa, virsmu un ūdens attīrīšanā. SIA “Ozone Tech” piedāvā dažādu ražotāju ozonatorus. 

Video

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Viss, kas jāzina par vīrišķo veselību: Stāsta ārsti (VIDEO)

Novembra beigās tiešsaistē aizritēja Latvijas Urologu asociācijas organizētais forums vīriešu veselības atbalstam “Vīrieti, dzīvo!”. Foruma ietvaros vairāk nekā 20 Latvijas vadošie veselības nozares speciālisti runāja par prostatas vēža profilaksi, pirmajām pazīmēm, diagnostiku un ārstēšanu, psiholoģisko atbalstu onkoloģisko slimību pacientiem un ģimenēm, kā arī paliatīvo aprūpi.

Produktu testi

Testa rezultāti: Prettūskas gels kājām, rokām, ķermenim „Drainage Gel Body”

Testa rezultāti: Prettūskas gels kājām, rokām, ķermenim „Drainage Gel Body”

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA „7 Day” piedāvāja testēt prettūskas gelu kājām, rokām un ķermenim (200 ml) – „Drainage Gel Body”.

"Bee Bite" bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei

Decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Bee Bite" piedāvā testēt bišu maizes pastilas veselībai un imunitātei.

Testa rezultāti: "Silmachy Remedies" šampūnziepes – dabai draudzīgs šampūns matu, bārdas un ūsu kopšanai

Testa rezultāti:

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Silmachy Remedies" piedāvāja testēt šampūnziepes ar Indijas ērkšķogu (Amlas) ekstraktu matiem, bārdai un ūsām.

"Fitodroga Dermocosmetic" – divu soļu sejas ādas kopšanas programma jutīgai sejas ādai

Novembrī Medicine.lv sadarbībā ar FITODROGA piedāvā testēt attīrošo toniku "FITODROGA Dermocosmetic Cleansing face tonic anti age" un sejas krēmu "FITODROGA Dermocosmetic Face cream anti age".

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļa: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

TV raidījuma "Izstāsti Latvijai" komanda viesojās "Lāzermedicīnas klīnikā", lai aprunātos par delikātu tēmu - proktoloģija. Kas ir proktologs un kad pacientam ir jānāk uz vizīti?! Uz sarunu aicināts "Lāzermedicīnas klīnikas" proktoloģijas nodaļas vadītājs docents Aigars Martinsons.

"Fielmann" optika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Fielmann": laba redze - nevis greznība, bet nepieciešamība. Izvēloties ietvarus no bezmaksas ietvaru kolekcijas, maksāsiet tikai par lēcām un ietaupīto naudu varēsiet ieguldīt augstas kvalitātes briļļu lēcās. Pasūtot brilles, redzes pārbaude bez maksas.

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Darba laiks

 • P.800-2000
 • O.800-2000
 • T.800-2000
 • C.800-2000
 • P.800-2000
 • S.-
 • Sv.-

Juridiskie dati

 1. 50003265661
 2. "SEB banka", Jelgavas filiāle
 3. LV35UNLA0008002467098
 4. 14.09.1995
 5. Jelgava, Pērnavas iela 4F, LV-3004
 6. 2020

Apraksts

Medicīnas centrs Jelgavā "Fitosan Plus" dibināts jau 1994.gadā. Laika gaitā esam izveidojuši dienas stacionāru un rehabilitācijas centru, kur fizioterapeiti, ergoterapeiti, uztura speciālists un masieri veic dažādas ārstnieciskās procedūras un profilakses pasākumus bērniem un pieaugušajiem. Labākie speciālisti Jelgavā piedāvā mākslas un mūzikas terapiju, lai mazinātu autisma radītos traucējumus, hiperaktivitāti, uzvedības traucējumus, veicinātu runas attīstību un atmiņas uzlabošanu. Piedāvājam arī audiologopēdu un mākslas terapeitu. Zīdaiņiem izveidotas terapijas zāles, kur kvalificēti fizioterapeiti veic zīdaiņu masāžu un bobata terapiju. Veselības centrs ērti pieejams pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem un invalīdiem. Sertificēti ārsti un speciālisti sniegs rehabilitācijas pakalpojumus visiem, kas vēlas uzlabot un saglabāt savu veselību. Ārstniecības iestādes kods 090065207. 
Vairāk

Atslēgvārdi

Rehabilitācijas klīnika.
Rehabilitācija, rehabilitācija Jelgavā, rehabilitologs, rehabilitācijas pakalpojumi,
rehabilitācija bērniem, fizioterapija, fizioterapeits, fizioterapeits Jelgavā,
fizioterapeite, labs fizioterapeits, labs fizioterapeits Jelgavā,
bērnu fizioterapeits, ārstnieciskā vingrošana, ārstnieciskā vingrošana Jelgavā,
stājas korekcija, ārstnieciskā vingrošana mugurai, vingrojumi mugurai,
muguras vingrinājumi, muguras sāpes, vingrojumi pret muguras sāpēm,
vingrojumi muguras sāpēm, pēcoperāciju vingrojumi, fizikālā terapija,
gaismas terapija, elektroforēze, dobumu elektroforēze, ultraskaņas terapija,
fizikālās terapijas procedūras, magnetoterapija, elektroterapija,
magnetolāzera terapija, sinusoidāli modulētās strāvas, fonoforēze,
inhalācijas, klepus ārstēšana, pret klepu, inhalācijas pret klepu,
induktotermija, īsviļņu terapija, darsonvalizācija, DENS, Parafīna aplikācijas,
ozekerīta aplikācijas, parafīns, parafīna terapija, ergoterapija,
ergoterapija Jelgavā, ergoterapeits, masāža Jelgavā, masāžas Jelgavā,
masāža Jelgava, masāža, masāžas, klasiskā masāža, galvas masāža,
muguras masāža, relaksējoša masāža, pēdu masāža, podometrija,
podoloģija, podologs, masāža zīdaiņiem, zīdainim, zīdaiņu masāža,
zīdaiņa masāža, masāža bērniem, ārstnieciskā masāža, ārstnieciskā
muguras masāža, ārstnieciskās masāžas, bobata zīdaiņiem,
bobata terapijas, bobat terapija, bobata, bobata vingrošana zīdaiņiem,
bobata terapija, bobata terapija Jelgavā, bobata vingrošana, nodarbības
bērniem no 1 gada vecuma, bobata metode, mugurkaula deformācijas profilakse,
veselīgs uzturs, uztura speciālists, uztura speciālisti, uztura
speciālista konsultācija, dietologs, dietologs Jelgavā, diēta,
diētas, uzturs, pareizs uzturs, sabalansēts uzturs, dietologa konsultācija,
veselīgs uzturs bērniem, bērniem, audiologopēds, audiologopēds Jelgavā,
audiologopēdija, mākslas terapeits, mākslas terapija, mūzikas terapeits,
mūzikas terapija, mūzikas terapija bērniem, mākslu terapija,
autisms terapija, runas attīstība, dūņas, dūņu aplikācijas,
ultravioletā apstarošana, injekcijas, injekcija, Jelgava, Fitosan plus,
medicīnas centrs, medicīnas centrs Jelgavā, medicīnas pakalpojumi,
dienas stacionārs, dienas stacionārs Jelgavā, bērniem valsts apmaksātie pakalpojumi,
apmaksātie pakalpojumi pēc ģimenes ārsta nosūtījuma, valsts
apmaksātie pakalpojumi bērniem, audiologopēds, mākslas terapeits.

Vairāk

Foto 11

Fizioterapeits, bērnu fizioterapeits
Ārstnieciskā vingrošana, vingrošana Jelgavā
Bobata vingrošana zīdaiņiem, bobata terapija
Medicīnas centrs, rehabilitācijas pakalpojumi
Dienas stacionārs, dietologs, podologs
Pēcoperāciju vingrojumi, vingrojumi muguras sāpēm
Terapija bērniem, zīdaiņu vingrošana
Mūzikas terapija, mūzikas terapeits, mākslas terapija, audiologopēds
Bobata metode, veselīgs uzturs bērniem
Nodarbības bērniem no 1 gada vecuma
Masieris, masāža, ārstnieciskā masāža

Mājas lapa internetā