Vēdera rūkšana – kas to izraisa un kā to apturēt?
Vēdera rūkšana ir normāla parādība, kuru ir piedzīvojis ikviens. To visbiežāk izraisa izsalkums, lēna vielmaiņa vai noteiktu produktu patērēšana.
Vēdera rūkšana ir gremošanas procesa daļa. Gremošanas laikā ēdiens tiek virzīts pa gremošanas traktu, vienlaikus virzot arī gāzes, kas var izraisīt rūcošas skaņas. Rūkšana ir arī ierasts izsalkuma signāls. Tas var ilgt līdz 20 minūtēm un atkārtoties katru stundu, līdz ēdiens tiek uzņemts. Dažreiz vēdera rūkšana norāda uz kādu problēmu – tad tai nāk klāt arī tādi simptomi kā sāpes, aizcietējums vai caureja. Dažas no veselības problēmām, par kurām var liecināt vēdera rūkšana, ir alerģijas, pārtikas nepanesamība, kuņģa, zarnu trakta infekcijas, zarnu aizsprostojums, kairinātu zarnu sindroms.
Kā pārtraukt vēdera rūkšanu?
Lai arī rūkšana ir normāla gremošanas procesa daļa, dažreiz šīs skaņas var likt justies nekomfortabli. Šie ir 10 veidi, kā pārtraukt vēdera rūkšanu.
1. Dzer ūdeni
Ūdens uzņemšana var būt efektīvs risinājums vēdera rūkšanas novēršanai, it īpaši, ja tajā brīdī nav iespējams kaut ko ieēst. Ūdens palīdz gremošanas procesam, vienlaicīgi piepildot kuņģi. Vislabāk to uzņemt maziem malkiem visas dienas laikā.
2. Paēd
Rūcošas skaņas var signalizēt par izsalkumu. Ja rūkšana notiek regulāri vai vienā un tajā pašā laikā katru dienu, tas var nozīmēt to, ka nepieciešamas regulārākas maltītes. 4 – 6 mazas maltītes dienas laikā bieži vien ir labākas par standarta 3 maltītēm.
3. Košļā lēnām
Gremošanas process sākas jau mutē, veicot košļāšanu. Kuņģa rūkšanu, kas saistīta ar gremošanas traucējumiem, var novērst, rūpīgi sakošļājot pārtiku un ēdot lēnāk.
4. Samazini cukura, alkohola un skābas pārtikas patēriņu
Alkohols, cukurs un skābi ēdieni var ierosināt vēdera rūkšanu. Īpaši problemātisks ir cukurs. Savukārt alkohols kairina gremošanas traktu.
5. Izvairies no ēdieniem un dzērieniem, kas veicina gāzu veidošanos
Daži ēdieni un dzērieni aktīvāk veicina gāzu rašanos, piemēram:
• pupiņas
• alus
• brokoļi
• Briseles kāposti
• kāposti
• ziedkāposti
• lēcas
• sēnes
• sīpoli
• zirņi
• limonādes
• pilngraudi
6. Pārbaudi, vai tev nav pārtikas nepanesamība
Dažu pārtikas produktu nepanesamība, piemēram, laktozes nepanesamība, var palielināt gāzu veidošanos un kuņģa rūkšanu. Tādā gadījumā šie produkti ir jāizslēdz no sava ikdienas uztura.
7. Samazini porciju lielumu
Vēdera rūkšana ir īpaši pamanāma pēc lielu porciju notiesāšanas, it īpaši, ja maltītes sastāvā ir daudz tauku, cukura, sarkanās gaļas vai citu grūti sagremojamu produktu.
8. Esi aktīvs
Dodies pastaigā pēc maltītes. Ir pierādīts, ka vienkārša pastaiga paātrina gremošanas procesu. Izvairies no augstas intensitātes vingrojumiem.
9. Esi mierīgs
Vēdera rūkšana var kļūt izteiktāka stresa pilnās situācijās, jo zarnu darbība palielinās trauksmes brīžos, neatkarīgi no tā, vai kuņģis ir pilns vai tukšs. Stress arī palēnina gremošanas procesu.
10. Atrisini kuņģa un zarnu trakta problēmas
Dažreiz vēdera rūkšana signalizē par nopietnākām veselības problēmām, piemēram, infekciju vai zarnu aizsprostojumu. Ja vēders ne tikai rūc, bet tu izjūti arī citus simptomus, dodies uz vizīti pie ārsta.