Vebināros speciālisti runās par atkarību postošo dabu un kliedēs maldinošus pieņēmumus
Atkarību spektrs ir gana plašs. Taču visu atkarību pamatā ir vēlme aizbēgt pašam no sevis. Lai vērstu uzmanību uz atkarību problēmu Latvijā un vienlaikus mazinātu sabiedrībā valdošo stigmu par atkarīgajām personām, no 21. līdz 25. novembrim veselības centra “Vivendi” speciālisti – narkologi, psihiatri, psihoterapeits un klīniskais psihologs – vebināru ciklā “Spēja būt NEatkarīgam” skaidros, kā un kāpēc rodas atkarības, kā tās identificēt un pieņemt, lai spertu pirmo soli ceļā uz atveseļošanos.
Atkarības mēdz pielavīties nemanot. Nereti cilvēks pat nepiefiksē, kad ikdienas kaitīgie ieradumi kļūst nekontrolējami un sāk atstāt nelabvēlīgas sekas ne vien uz pašu, bet arī uz līdzcilvēku dzīves kvalitāti. Turklāt sasirgušajam ir ļoti grūti pieņemt to, ka atkarība ir ņēmusi virsroku, tādēļ vēršanās pēc profesionālas palīdzības bieži vien šķiet vēl neiespējamāka.
Rita Kuzņecova, veselības centra “Vivendi” narkoloģe un psihiatre: “Atkarība ir biopsihosociāla slimība, un tās rašanās iemesli var būt daudz un dažādi, piemēram, kādi psihoemocionālie pārdzīvojumi, sociālie faktori un iedzimtība. Ja cilvēks nejūtas pietiekoši laimīgs, apmierināts ar dzīvi, ir tikai likumsakarīgi, ka rodas vēlme meklēt jaunus, brīnumainus veidus, kā šo situāciju mainīt. Taču jāatceras, ka, piemēram, alkohola, kādu citu psihotropo vielu lietošana, smēķēšana vai azartspēļu spēlēšana rada maldīgu un ļoti īslaicīgu eiforijas sajūtu, bet no ieraduma paša spēkiem ir ļoti grūti atbrīvoties. Atkarība ir slimība, un tā nekādā ziņā nav vājuma vai slinkuma izpausme. Taču šajā gadījumā ir ļoti svarīgi apzināties slimības esamību un spert tik nozīmīgo soli, vēršoties pēc palīdzības pie speciālista.”
Arī līdzatkarība ir hroniska slimība ar noteiktām pazīmēm un gaitu. Līdzatkarīgajiem (biežāk sievietēm) ir tendence uzņemties atbildību par otru cilvēku, cenšoties viņu glābt no paša rīcības radītajām sekām, taču šāda rīcība nepalīdz un rada graujošas sekas pašam. Centieni apslāpēt emocijas mijas ar dusmām, bezspēcības sajūtu, kaunu, vientulību vai bailēm.
Magdalēna Pranaite, veselības centra “Vivendi” klīniskā psiholoģe: “Līdzatkarību var dēvēt arī par emocionālu atkarību no otra cilvēka un viņa uzvedības. Arī līdzatkarīgās personas izdzīvo dažādus slimības posmus, nereti ir gatavas piesegt savu tuvinieku un upurēties viņa labā. Lai arī šķiet, ka šādā veidā tiek sniegta palīdzība, patiesībā atkarīgais slīgst vēl dziļāk bezpalīdzībā. Ar atkarību nesaslimst tikai viens cilvēks, netiešā veidā tiek ietekmēta arī viņa ģimene jeb paši tuvākie. Tieši tāpēc piederīgajiem ir ļoti svarīgi vērsties pēc profesionālas palīdzības, lai saņemtu nepieciešamo atbalstu.”
Vebināri norisināsies ZOOM platformā, katru darba dienu no pulksten 18.00 līdz 19:00. To ietvaros tiks runāts par atkarību atpazīšanu, ārstēšanu, to rašanās iemesliem (bioloģiskajiem, psiholoģiskajiem un sociālajiem), noliegumu, kas ir kā šķērslis terapijas uzsākšanai, un iespējām, kā atbrīvoties no līdzatkarības.
Dalība vebināros ir bez maksas. Vairāk informācijas par vebināru ciklu šeit.