Varikozas vēnas: Cēloņi un simptomi
Varikozas vēnas ir grumbuļainas, palielinātas vēnas. Jebkura vēna var iegūt varikozas vēnas iezīmes, taču visbiežāk šī saslimšana attiecināma uz kājās un pēdās esošajām vēnām. Tas tādēļ, ka stāvēšanas un staigāšanas laikā ķermenis atrodas vertikālā stāvoklī, bet tas palielina uz ķermeņa apakšdaļas vēnām likto spiedienu.
Daudziem cilvēkiem varikozas vēnas un zirnekļveida vēnas (izplatīta saslimšana, kuras simptomi līdzinās varikozo vēnu simptomiem) izpaužas vien kā kosmētisks defekts. Citiem varikozas vēnas var izraisīt sāpes un diskomfortu. Reizēm varikozo vēnu esamība var izraisīt arī vēl smagāku slimību attīstību. Varikozas vēnas var norādīt arī uz citu veidu asinsrites traucējumiem. Ārstēšana mēdz ietvert gan pašaprūpi, gan īpašas procedūras pie ārsta, kur vēnas sašaurina vai operē.
Varikozu vēnu esamība parasti neizraisa sāpes. Varikozu vēnu simptomi ir šādi:
• Vēnas ir tumši violetā vai zilā krāsā.
• Vēnas šķiet mezglainas un izspiedušās uz āru; tās atgādina auklas.
Ja rodas sāpes, simptomi var būt arī šādi:
• Sāpošas kājas, smaguma sajūta kājās.
• Dedzinoša, durstīga sajūta, muskuļu krampji, apakšstilbu pietūkums.
• Pastiprinātas sāpes pēc ilgstošas sēdēšanas vai stāvēšanas.
• Niezēšana vienas vai vairāku vēnu apvidū.
• Ādas čūlas potītes rajonā – tas nozīmē, ka sirgsti ar smagu asinsvadu saslimšanu un nepieciešama ārsta apskate.
Zirnekļveida vēnas līdzinās varikozajām vēnām, tomēr tās ir smalkākas pēc izskata. Tās atrodas tuvāk ādas virsējam slānim un bieži ir zilas vai sarkanas. Tās var veidoties ne tikai uz kājām, bet arī uz sejas. Zirnekļveida vēnas mēdz būt dažāda izmēra un nereti atgādina zirnekļa tīklu.
Kad jādodas pie ārsta?
Pašaprūpe, ieskaitot vingrinājumus, kāju izkustināšanu, kompresijas zeķu valkāšanu, var palīdzēt samazināt varikozu vēnu radītās sāpes un novērst situācijas pasliktināšanos. Tomēr, ja rūpējies par savu vēnu izskatu un sajūtām un pašaprūpe nav uzlabojusi tavu veslības stāvokli, dodies pie ārsta!
Cēloņi
Artērijas transportē asinis no tavas sirds uz visām pārējām ķermeņa daļām. Pa vēnām asinis nonāk atpakaļ sirdī, tādējādi tiek nodrošināta asins atkārtota cirkulācija. Lai asinis pārnestu atpakaļ uz sirdi, kāju vēnās asins kustība notiek pretēji zemes pievilkšanas spēka virzienam. Ikru muskuļi saraudamies pilda pumpja funkcijas, un elastīgās vēnu sieniņas nodrošina asiņu atgriešanu sirdī. Tavās vēnās atveras sīki vārstulīši, kas ļauj asinīm plūst sirds virzienā, – pēcāk tie aizveras, lai neļautu asinīm aizplūst pretējā virzienā.
Varikozu vēnu rašanās cēloņu vidū ir šādi faktori:
• Vecums. Tavas vēnas, tev sasniedzot lielāku vecumu, var zaudēt elastību, un tas var izraisīt to izstaipīšanos. Vēnās izvietotie vārstuļi darbojas vājākā režīmā un nespēj aizkavēt sirds virzienā plūstošo asiņu atplūdi pretējā virzienā. Asinis uzkrājas vēnās, tās palielinās un kļūst varikozas. Tās izskatās zilas, jo tajās uzkrājas asinis, kurās mazs skābekļa daudzums un kurām vēl tikai paredzēts nokļūt plaušās un uzņemt skābekli.
• Grūtniecība. Dažām sievietēm varikozas vēnas izveidojas grūtniecības laikā. Grūtniecības laikā ķermenī palielinās asiņu tilpums, bet samazinās asiņu plūsma no kājām iegurņa virzienā. Tādas asinsrites izmaiņas notiek bērna attīstības labad, tomēr to rezultātā var rasties nevēlams blakusefekts – palielinātas vēnas kājās. Iespējams, ka grūtniecei tad pirmo reizi rodas varikozas vēnas; vēnu stāvoklis var pasliktināties grūtniecības pēdējās fāzēs, kad virzienā no dzemdes uz kāju vēnām vērsts palielināts spiediens. Nozīme var būt arī grūtniecības laikā noritējušām hormonālām pārmaiņām. Grūtniecības laikā radušās varikozās vēnas parasti lielākoties izzūd trīs mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas bez medicīniskas iejaukšanās.
Riska faktori
Varikozu vēnu rašanos ietekmē šādi faktori:
• Vecums. Varikozu vēnu attīstības risks pieaug līdz ar novecošanu. Novecošanas procesu ietekmē vārstuļi, kas regulē asiņu plūsmu, novājinās un nodilst. Nodiluma ietekmē vārstuļi neaizkavē asiņu atplūdi vēnās; asinis tajās uzkrājas tā vietā, lai aizplūstu uz sirdi.
• Dzimums. Sievietēm šī saslimšana attīstās biežāk nekā vīriešiem. Par būtisku faktoru var kļūt hormonālās izmaiņas grūtniecības, pirmsmenstruālā sindroma vai menopauzes laikā. Sievišķajiem hormoniem ir vēnu sieniņu atslābinoša iedarbība. Hormonālu preparātu un pretapaugļošanās tablešu lietošana var palielināt varikozu vēnu attīstības risku.
• Gēni. Ja taviem priekštečiem bijušas varikozas vēnas, ir palielināta iespējamība, ka arī tev tās radīsies.
• Liekais svars. Liekais svars uzliek papildu spiedienu uz tavām kājām.
• Ilgstoša stāvēšana kājās vai sēdēšana. Asins cirkulācija ir apgrūtināta, ja ilgstoši atrodies vienā un tajā pašā stāvoklī.