Trīs iemesli, kāpēc ir vērts biežāk celties no krēsla
Foto: Ángelo González/Flickr
Dzīve - tā ir kustība, apgalvo amerikāņu zinātnieki un ne jau tikai viņi vien. Nesen veiktā pētījumā atklāta sakarība: ja vecāka gadagājuma sieviete maz kustās, vairākas stundas pavada sēžot, viņas dzīves ilgums, salīdzinājumā ar fiziski aktīvākajām vienaudzēm, samazinās.
Pētnieki analizēja saņemtos datus par 93 000 sievietēm, kurām bija iestājusies menopauze. Novērojot viņas turpmākos 12 gadus, viņi secināja: sievietes, kas vairāk nekā vienpadsmit stundas diennaktī pavadīja sēžot, no dzīves aizgāja par 12% biežāk, salīdzinot ar sievietēm, kuras sēžot pavadīja ne vairāk kā četras stundas nedēļā. Nāves risks no sirds-asinsvadu sistēmas slimībām kļuva par 13% augstāks, no vēža - par 21% un no koronārās sirds slimības - par 27%.
"Ir ērti uzskatīt: ja nodarbojies ar sportu, tad saglabā veselību un dzīvosi ilgi arī tad, ja atlikušo dienu pavadīsi krēslā. Taču tas ir kļūdains pieņēmums. Sēdošs dzīvesveids atstāj negatīvu ietekmi gan uz veselību, gan uz dzīves ilgumu," apgalvo pētnieki no Kornella universitātes ASV.
Sievietes pēc 35 gadu sasniegšanas zaudē muskuļu masu, un šis process paātrinās, iesākoties menopauzei. Patiesībā, regulāri vingrinājumi, it sevišķi ar svariem, palīdz palēnināt šo tendenci, tomēr sievietei ir nepieciešams kustēties vairāk.
"Sievietēm ir jāatrod veids, kā palikt fiziski aktīvām. Jaunībā un, sasniedzot vidējo vecumu, ir nepieciešams aizdomāties par veselīgu dzīvesveidu," atzīst pētnieki.
Vairāk informācijas par šo pētījumu var izlasīt žurnālā American Journal of Preventive Medicine.