Vannojam jaundzimušo: 10 noderīgi padomi
Pirmā vannošanās reize vecākiem var sagādāt ne mazums raižu un pārdzīvojumu- kā pareizāk, cik ilgi un kur. "Māmiņu Klubs" kopā ar bērnu māsu Elitu Svarenieci sniedz 10 noderīgus padomus jaundzimušā vannošanā!
Pirmos mēnešus mazajā vanniņā
Tā kā pirmajos divos mēnešos vannošanās ilgumam nevajadzētu pārsniegt 5-7 minūtes, tad mazuli var vannot viņa mazajā vanniņā. Pēc 2 mēnešu vecuma zīdainītis var doties kopā ar vienu no vecākiem ilgākā vannas peldē.
Pirmā vannošanās reize vissvarīgākā!
Jūtīgiem bērniem pirmajai vannošanas reizei jāpievērš īpaša uzmanība, lai jaundzimušajam neradītu sajūtu, ka vanna ir kas slikts. Mazuli var ietīt autiņā, lai viņš labāk sajustu savu ķermeni; bērniņu var likt vannā ar seju uz pret ūdeni uz leju, lai viņš redzētu, kur un kā tiek likts; neiztrūkstoša ir runāšanās ar bēbīti, kas un kā tiek veikts; tāpat vannošanos jāveic lēni un harmoniski, nevis ar steidzīgām asām kustībām.
Tikai tīrs ūdens
Lai neizjauktu bērna ādas dabīgo mikrofloru, svarīgi, lai vannošanā tiktu izmantots tīrs ūdens, nevis bērnu ādas kopšanas līdzekļu arsenāls, ja vien ārsts nav noteicis citādi.
Temperatūru mērīt tikai ar termometru
Ieteicamā ūdens temperatūra ir 37 grādi, kuru nosakot jāizmanto speciāls ūdens termometrs un nevajadzētu uzticēties savai intuīcijai vai elkonim.
Pirmā vannošanās ir ļoti svarīga, jo, ja bērnam viss apmierina vannošanās procesā, tad viņš atkal sajūtas kā mammas puncī augļūdeņos un labprāt izbaudīs vannošanos atkal un atkal. Bet ja bērniņš tiek ielikts karstākā vai vēsākā ūdenī, viņam atmiņā paliek – tur ir briesmas, tur ir nepatīkami, tāpēc arī viņš negribēs doties vannoties.
Pirmās vannošanās reizes kā apmazgāšanās
Tā kā jaundzimušais ir tik mazs un termoregulācija vēl nav nostabilizējusies, mazulim pirmās vannošanās reizes vairāk ir kā apmazgāšanās tīrā ūdenī, nevis gara vannošanās, tāpēc nevajadzētu vannošanās laikam pārsniegt jau iepriekš minētās 5-7 minūtes.
Vannas paliktnītis
Jaunajiem vecākiem nereti trīc rokas un ir bail mazuli turēt rokās un vannot, jo jaundzimušais šķiet tik trausls, jo galviņu viņš pats neprot turēt. Tādos gadījumos var izmantot vannas paliktnīšus vai lūgt lai tētis, kuriem parasti ir lielāka plauksta nekā mammai, patur jaundzimušo, kamēr mamma viegli apmazgā bēbīti.
Bērnu vannošanās līdzekļi
Viena reize nedēļā - tik ir pilnīgi pietiekoši, lai izmantotu bērnu ziepes vai kādu citu bērnu ādas kopšanas līdzekli, jo bērns ikdienā nesasvīst kā to dara pieaugušie, tāpēc pietiks, ja pārējās dienās mazulis tiks apmazgāts tikai ar tīru ūdeni.
Vannā kopā ar vecākiem
Sākot no diviem mēnešiem mazuli var jau likt vannoties kopā ar mammu vai tēti, lielajā vannā.
Ir tikai divas kontrindikācijas, kad to nevajadzētu darīt, jo ir iespējams inficēt bērniņu:
* Ja pieaugušajam, kurš vēlas iet ar bērnu vannā, ir seksuāli transmisīvas slimības (STS);
* Ja pieaugušajam, kurš vēlas iet ar bērnu vannā, ir strutainas ādas slimības.
Ne katru vakaru
Pirmajā pusgadā iesaka vannot katru otro vakaru, nav nepieciešamības to darīt katru vakaru, jo arī tas var sausināt mazuļa ādu.
Vannošana no rītiem
Ja bērns pēc vannas ir uzbudināms, grūti nomierināms un nevar iemigt, tad ieteicams bērna vannošanu veikt no rīta vai pusdienlaikā.
Parasti bērni pēc vanniņas ir piekusuši, atslābinājušies, pēc vannas uzēd gardu mammas pieniņu un aizmieg.
Raksts publicēts sadarbībā ar www.maminuklubs.lv