Valsts kontrole nosoda VM praksi, pārceļot ierēdņus citos amatos
Rīga, 23.maijs, LETA. Valsts kontrole (VK) nosoda Veselības ministrijas (VM) praksi, pārceļot ierēdņus citos amatos, liecina revīzijas par ministrijas 2017.gada pārskatu ziņojums.
Ziņojumā pausts, ka revīzijā nav gūta pārliecība, ka VM īstenotā ierēdņu pārcelšana citos amatos ministrijas resorā visos gadījumos ir notikusi ievērojot labu pārvaldību un veicinot civildienesta uzdevumu efektīvu izpildi, sabiedrības uzticību civildienestam un ierēdņa kvalifikācijas izaugsmi.
Tāpat VK ieskatā, ministrijas rīcība nav vērtējama kā efektīva zināšanu un profesionālās pieredzes pielietošana un apmaiņa resora vidē.
VK norāda, ka pusē no pārbaudē iekļautajiem gadījumiem ministrija nav sniegusi pamatojumu ierēdņu pārcelšanas lietderībai, neizskaidrojot, kādi būs ieguvumi pēc ierēdņa pārcelšanas un kā pārcelšana veicinās iestādes funkciju efektīvu izpildi, sniedzot ieguldījumu valsts pārvaldei kopumā.
VK revīzijā konstatējusi, ka vairākos ierēdņu pārcelšanas gadījumos nav saskatāma ierēdņa kvalifikācijas izaugsme, amata prasības tiek pielāgotas konkrētajam ierēdnim, nevērtējot iespējamās sekas uz iestādei noteikto funkciju efektīvu izpildi, kā arī iesaistīto iestāžu un ierēdņu viedokļi un iebildumi nav ņemti vērā, kā arī nav sniegts argumentēts pamatojums šādai rīcībai.
Tāpat ziņojumā pausts, ka, pārceļot atsevišķus ierēdņus, tiek izveidotas jaunas amata vietas, nesniedzot pamatojumu to izveides nepieciešamībai, vai tiek saglabātas amata vietas, par kuru likvidēšanu lēmums jau bija pieņemts, un ievērojot normatīvā akta prasības, pārceltajiem ierēdņiem tiek saglabāta iepriekš noteiktā mēnešalga, lai gan atsevišķos gadījumos tā pārsniedz pat iestādes vadītāja mēnešalgu. Revidentu ieskatā šajos gadījumos pastāv arī risks par finanšu līdzekļu nelietderīgu izmantošanu, pausts VK ziņojumā.
Papildus revīzijā konstatēts, ka pēc ministrijas padotības iestādes iniciatīvas bez pamatojuma vienā dienā tiek pārcelti pieci ierēdņi pēc tam, kad ir pārcelts iestādes vadītājs, un tas, pēc VK domām, liecina par ministrijas vienaldzību, akceptējot šādu neizskaidrojamu personāla maiņu un nevērtējot šādas rīcības sekas.
Revīzijā konstatētie fakti, VK ieskatā, neliecina, ka VM īstenotā ierēdņu pārcelšana ir pietiekami izvērtēta, pamatota un prioritāri orientēta uz veselības aprūpes nozares iestādēm noteikto funkciju un uzdevumu efektīvu izpildi un iestāžu kapacitātes stiprināšanu.
Vienlaikus iestāde ziņojumā atgādina, ka uz trūkumiem ministrijas īstenotajā ierēdņu pārcelšanas procesā norāda arī tiesa, uzsverot, ka iestādei ir pienākums skaidrot pārcelšanas pamatotību.
Jau ziņots, ka Administratīvā rajona tiesa atcēlusi divus VM rīkojumus par pārcelšanu amatā - Veselības inspekcijas (VI) direktores Aijas Mežsargas pārcelšanu Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra (VTMEC) direktora vietnieka amatā, kā arī Mežsargas uz laiku ieceltās vietnieces Ivetas Šicas pārcelšanu Valsts sporta medicīnas centra direktora vietnieka fiziskās veselības aprūpes jautājumos amatā.
Kā ziņots, pērn aprīlī VM nolēma rotēt līdzšinējo VI vadītāju Mežsargu uz zemāku amatu iestādē, no kuras vadītājas amata viņa jau iepriekš tika aizrotēta. Šoreiz viņai tika piedāvāts ieņemt VTMEC direktora vietnieces amatu. Rotācija piedāvāta arī Mežsargas vietniecei Šicai, kura pauda, ka šo lēmumu uzskata par neizvērtētu, turklāt viņai neesot jaunajam amatam - Valsts sporta medicīnas centra direktora vietnieka fiziskās veselības aprūpes jautājumos - nepieciešamā izglītība veselības aprūpē.
Abas bijušās VI darbinieces saskaņā ar VM rīkojumu darbu jaunajos amatos sāka pagājušā gada 2.maijā.