Valsts kontrole konstatē arī trūkumus hronisko pacientu aprūpei nepieciešamā finansējuma plānošanā
Rīga, 17.maijs, LETA. Valsts kontrole (VK) ir konstatējusi trūkumus hronisko pacientu veselības aprūpei nepieciešamā finansējuma plānošanā.
Revīzijas ziņojumā par Veselības ministrijas (VM) 2018.gada pārskatu VK norāda, ka 8,3 miljoni eiro jeb 75% no ministrijai veselības reformas pasākuma "Nodrošināt hronisko pacientu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību" īstenošanai piešķirtā papildu finansējuma nav izlietota atbilstoši piešķiršanas mērķim, nav ievērots attiecināmais plānošanas dokuments un nav sasniegti sākotnēji plānotie rezultāti.
Revīzijā tika konstatētas būtiskas un visaptverošas neatbilstības papildu finansējuma plānošanā. Valsts kontrole revīzijā arī nevarēja gūt pārliecību, vai VM, plānojot nepieciešamo finansējumu, atbilstoši novērtējusi potenciālo pakalpojumu saņēmēju skaitu un ārstniecības iestāžu kapacitāti, jo revidentiem netika iesniegti aprēķinam izmantotie dati.
VK ieskatā, par būtiskām neatbilstībām pieprasītā finansējuma plānošanā liecina arī tas, ka pēc slimnīcu gatavības un resursu apzināšanas sākotnēji plānoto hronisko pacientu stacionēšanas gadījumu skaits tika samazināts no 33 000 uz 13 142 gadā, bet 2018.gada otrajā pusgadā tika paredzēts vien 6571 stacionēšanas gadījums un nepieciešamais finansējums no 11 miljoniem eiro samazināts uz 2,7 miljoniem eiro.
Tāpat VK atzīmēja, ka no sākotnēji plānotā 33 000 hronisko pacientu stacionēšanas gadījumu skaita faktiski ir nodrošināti vien 5181 jeb 16% stacionēšanās gadījumi, tāpēc lielākā daļa no šim pasākumam pērn piešķirtajiem līdzekļiem ir pārdalīti citiem pasākumiem veselības nozares reformu turpināšanai.
Tas, pēc ziņojumā paustā, liecina par nepietiekami efektīvu un mērķtiecīgu plānošanu. Turklāt VK vērtējumā pastāv risks, ka, nesasniedzot izvirzītos mērķus hronisko pacientu veselības aprūpē, netiks nodrošināta arī citu, savstarpēji saistītu, reformas ieguvumu sasniegšana.
VM iestāde izteikusi sasniedzamos rezultātus un nepieciešamo finansējumu plānot, pamatojoties uz nozares vajadzību un iespēju izvērtējumu, kā arī uzlabot kontroli pār pasākumu īstenošanai nepieciešamā finansējuma plānošanu un izlietošanu atbilstoši piešķiršanas mērķiem.
26 gada pārskatu revīziju rezultātā Valsts kontrole kopumā ir sniegusi 89 ieteikumus.