Valsts apmaksātā diagnostika (dzemdes kakla, krūts vēža profilakse, zarnu vēža diagnostika)
Lai Jums neatklātu kādu nopietnu slimību, ir izstrādāta vēža profilakses programma, kas paredz:
- sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem veikt dzemdes kakla onkocitoloģisko izmeklējumu kā skrīningtestu dzemdes kakla vēzim reizi trijos gados;
- sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem – rentgena izmeklēšanu krūšu dziedzeriem (ar mammogrāfijas metodi) vienu reizi 2 gados;
- pacientiem vecumā no 50 gadiem ģimenes ārsta praksē vai laboratorijā veikt slēpto asiņu izmeklējumu fēcēs(no trim sekojošām vēdera izejām) 1 reizi gadā.
Dzemdes kakla vēža un krūts vēža izmeklējumi
Dodies savlaicīgi uz valsts apmaksātiem dzemdes kakla vēža un krūts vēža izmeklējumiem!
Apmeklējot valsts apmaksāto dzemdes kakla vēža un krūts vēža profilaktisko apskati Jums ir iespēja pasargāt sevi no dzemdes kakla vēža un krūts vēža. Lai pasargātu sevi no saslimšanas un laicīgi diagnosticētu slimību ir ļoti būtiski savlaicīgi atklāt saslimšanu un nenovēloti uzsākt tās ārstēšanu. Izsmeļošāku informāciju par vēža profilakses programmu varat uzzināt zvanot uz Veselības norēķinu centra informatīvo bezmaksas tālruni 80001234.
Krūts dziedzera un dzemdes kakla vēzis ir tās ļaundabīgās saslimšanas, kuras samērā vienkārši ir atklāt agrīnās stadijās, kad ir ļoti lielas iespējas izveseļoties. Šie uzaicinājumi, rosina sievietes padomāt par savu veselību un neatlikt apmeklējumu pie ārsta savlaicīgi. Vēzis mūsdienās ir uzveicams, bet labāki rezultāti ir ārstēšanai sākuma stadijās.
Lai mazinātu ļaundabīgo audzēju izraisīto mirstību un sekmētu ļaundabīgo saslimšanu savlaicīgu atklāšanu un ārstēšanu, no 2009.gada janvāra Veselības ministrija ir uzsākusi valsts organizētu un apmaksātu krūts dziedzera un dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas (diagnostikas) programmu. Uzsāktās programmas galvenais mērķis ir samazināt mirstību, kuras iemesls ir vēzis. Pēc esošajiem rādītājiem krūts vēzis ir viena no izplatītākajām vēža formām Latvijā, kuru savlaicīgi atklājot, iespējama pilnīga izārstēšanās. Arī dzemdes kakla vēzi iespējams pilnībā novērst, savlaicīgi atklājot un izārstējot pirmsvēža dzemdes kakla slimību.
- Krūts vēža izmeklējumu programmu Latvijā veic reizi divos gados, sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadu vecumam. Statistikas dati liecina, ka sievietēm šajā vecumā visbiežāk tiek diagnosticēts krūts vēzis. Katra sieviete 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gados saņems uzaicinājuma vēstuli veikt skrīningmamogrāfiju.
- Dzemdes kakla vēža profilakses programmu Latvijā veic reiz trijos gados. Katra sieviete 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gados saņems uzaicinājuma vēstuli ierasties uz dzemdes kakla vēža profilaktisko izmeklējumu.
Kā tiek organizēta vēža diagnostika?
1. Veselības norēķinu centrs (VNC) katru mēnesi pēc noteiktas shēmas izsūta uzaicinājuma vēstules sievietēm, lai reizi trijos gados katrai Latvijas sievietei vecumā no 25 – 70 gadiem, būtu iespēja veikt dzemdes kakla vēža izmeklējumu, un reizi divos gados katrai Latvijas sievietei vecumā no 50 – 69 gadiem būtu iespēja veikt mamogrāfijas izmeklējumu.
2. Sievietes pa pastu saņem uzaicinājuma vēstules un testēšanas karti deklarētajās dzīves vietās (sievietei vecumā no 25 – 70 gadiem dzemdes kakla vēzim) un sievietei vecumā no 50 – 69 gadiem krūts vēzim ar mamogrāfijas metodi).
3. Sievietes piesaka vizīti pie speciālista.
4. Pēc VNC vēstules saņemšanas sievietes apmeklē ārstu, līdzi ņemot uzaicinājuma vēstuli un testēšanas karti.
5. Ārsts veic dzemdes kakla un/vai krūts vēža profilaktisko pārbaudi.
6. Sazināšanās ar ārstu, lai uzzinātu izmeklēšanas rezultātu.
Sievietes, kuras saņems uzaicinājuma vēstules, tiek atlasītas vadoties pēc viņu vecuma un Iedzīvotāju reģistra datu bāzē ievietotās informācijas par viņu deklarēto dzīves vietu. Sievietes, kuras uz izmeklējumu netika aicinātas 2009.gadā, šādu uzaicinājumu saņems 2010.gadā. Vēstules sākot no 2009.gada janvāra izsūta Veselības norēķinu centrs. Vēstulē būs uzrādīts izmeklējuma veids, ko valsts apmaksās un informācija kā rīkoties, lai izmeklējumu veiktu.
Papildus informācija par valsts apmaksātiem dzemdes kakla vēža un krūts vēža izmeklējumiem:
- Biežāk uzdotie jautājumi par dzemdes kakla vēža profilaksi
- Ārstniecības iestāžu saraksts, kuras nodrošina dzemdes kakla vēža profilaktiskos izmeklējumus un mamogrāfijas izmeklējumus
- Informācija par vēža savlaicīgu atklāšanas programmu
Kolorektālā jeb zarnu vēža diagnostika
Skrīningu, patlaban veic tikai 6 līdz 7 procenti no aptuveni 800 000 cilvēku lielās riska grupas. Onkologi šo situāciju raksturo kā traģisku un aicina ikvienu iedzīvotāju, kurš sasniedzis 50 gadu vecumu, vienu reizi gadā doties pie ģimenes ārsta un veikt valsts apmaksātu, nesāpīgu zarnu vēža skrīninga analīzi. Skrīnings ir profilaktiska programma, kas ļauj atklāt zarnu vēzi sākuma stadijā.
Kā tiek organizēta zarnu vēža diagnostika?
Katram pacientam, kurš ir sasniedzis 50 gadu vecumu, no ģimenes ārsta bez maksas jāsaņem aploksne un instrukcija kā tests jāveic, un, kādus pārtikas produktus nedrīkst lietot uzturā testa veikšanas laikā. Tests tiek veikts mājas apstākļos trīs reizes desmit dienu laikā. Pēc desmit dienām tests ir jāatnes atpakaļ ģimenes ārstam, kurš, izmantojot speciālu reaģentu, ļoti īsā laikā nosaka, vai tests ir pozitīvs vai nē. Gadījumā, ja tests ir pozitīvs, pacients tiek nosūtīts uz valsts apmaksātu steidzamu tālāku izmeklējumu – kolonoskopiju.
Informācija pārpublicēta no Veselības ministrijas mājas lapas.