Valsts aģentūra "Tehnisko palīglīdzekļu centrs"
Valsts aģentūra Tehnisko palīglīdzekļu centrs, www.tpc.lv
Valsts aģentūra Tehnisko palīglīdzekļu centrs, kura darbojas uz nolikuma pamata, savu statusu ieguva, 2004. gada 1. aprīlī, kad tika reorganizēta Bezpeļņas organizācija valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību Tehnisko palīglīdzekļu centrs. Aģentūras mērķis ir nodrošināt Latvijas Republikas iedzīvotājus ar tehniskajiem palīglīdzekļiem, lai radītu tiem vienādas iespējas integrēties sabiedrībā neatkarīgi no tā, vai viņi ir vai nav invalīdi, neatkarīgi no to dzīves vietas. Aģentūras darbība ir vērsta uz tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu sistēmas izveidi, nodrošināšanu un attīstību visā Latvijā.
Tehniskais palīglīdzeklis ir ierīce, kas atvieglo cilvēka spēju pārvietoties, aprūpēt sevi un pilnvērtīgi pavadīt brīvo laiku. Ar tehniskā palīglīdzekļa palīdzību cilvēkam ar kustību traucējumiem, redzes, runas un / vai dzirdes defektiem ir iespēja labāk strādāt, aprūpēt sevi un atpūsties. Tehniskie palīglīdzekļi ir dažādi ratiņkrēsli, spieķi, kruķi, surdo un tiflo tehnika, ortozes un protēzes, personiskie pašaprūpes palīglīdzekļi un daudzas citas lietas. Tehnisko palīglīdzekļu centrs ir veidots ar mērķi, lai visi palīglīdzekļi būtu pieejami vienkopus un uzlabotos to saņemšanas kvalitāte.
Centrā uz vietas tiek izsniegti personiskās aprūpes palīglīdzekļi (tualetes, vannas un dušas krēsli, pogu pogātāji, manuālās satveršanas stangas un citi) un personiskās pārvietošanās palīglīdzekļi (riteņkrēsli, spieķi, kruķi, kvadripodi, rolatori, staigāšanas rāmji un citi), kurus izsniedz ergoterapeiti, kuri izvērtē, kāds palīglīdzeklis ir nepieciešams cilvēkam un apmāca kā ar to rīkoties. Turklāt ergoterapeits sniedz konsultācijas par to, kā pielāgot mājokli un darba vietu atbilstoši cilvēka vajadzībām.
Centra klienti ir invalīdi kā arī personas, ar funkcionāliem traucējumiem (slimības, traumas vai iedzimta defekta izraisīts fiziska rakstura traucējums, kas ierobežo personas spējas strādāt, aprūpēt sevi un apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā), kuriem nepieciešams aprīkojums vai tehniskās sistēmas, kas novērš, kompensē, atvieglo vai neitralizē funkcijas pazeminājumu vai invaliditāti.
Lai saņemtu tehnisko palīglīdzekli, pirms ierašanās aģentūrā, sava vizīte ir jāpiesaka pa tālruni – 7185458; 7185459 vai 7185460 .
Saņemot tehnisko palīglīdzekli, cilvēks noslēdz ar aģentūru patapinājuma līgumu par to, ka pēc tam, kad palīglīdzeklis vairs nebūs nepieciešams, tas tiks atgriezts atpakaļ. Šāds solis tiek sperts, lai nodrošinātu to, ka palīglīdzekļus saņem visi, kam tie ir nepieciešami.
Tehnisko palīglīdzekļu centrs sadarbojas ar cilvēku arī pēc palīglīdzekļa piešķiršanas.
Cilvēkiem, kuriem ir nepieciešami tehniskie palīglīdzekļi, kuri netiek izsniegti uz vietas Tehnisko palīglīdzekļu centrā, tos ir iespējams saņemt par valsts līdzekļiem institūcijās, kuras ir uzvarējušas Valsts aģentūras Tehnisko palīglīdzekļu centrs rīkotajos iepirkumu konkursos vai cenu aptaujās un noslēgušas ar to valsts iepirkuma līgumus. Lai to izdarītu jāsazinās ar klientu apkalpošanas operatoru - pa tālruni 7541615.
Lai valsts pasūtījumā saņemtu tehniskos palīglīdzekļus nepieciešams sekojošais:
- personu apliecinošs dokuments;
- rakstisks iesniegums;
- ārstniecības personas atzinums, kas apliecina personas attiecīgo funkcionālo traucējumu esību (norādot diagnozes kodu atbilstoši Starptautiskās statistiskās slimību un veselības problēmu klasifikācijas (SSK) 10.redakcijai), veidu un līmeni (personām ar dzirdes traucējumiem obligāts audiogrammas apraksts), tehniskā palīglīdzekļa nepieciešamību un plānoto izmantošanas ilgumu, kā arī, ja nepieciešams (pirmreizēji pārvietošanās traucējumi, funkcionālie traucējumi bērniem), pamatojumu tehniskā palīglīdzekļa izsniegšanai steidzamības kārtā. Atzinuma derīguma termiņš ir trīs mēneši no tā izsniegšanas dienas;
- invalīda apliecības kopija, ja personai ir noteikta invaliditāte;
- izziņas kopija par atbilstību trūcīgas personas statusam, ja personai atbilstoši normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā ģimene vai atsevišķi dzīvojoša persona atzīstama par trūcīgu, ir noteikts trūcīgas personas statuss;
- pilnvaras vai tiesības apliecinoša dokumenta kopija, ja tehnisko palīglīdzekli pieprasa pilnvarotā persona vai likumiskais pārstāvis.
Pacienta vienreizējā iemaksa
Saņemot tehnisko palīglīdzekli par valsts budžeta līdzekļiem, persona centrā, centra filiālē vai pakalpojumu sniedzējam izdara vienreizēju iemaksu šādā apmērā:
- persona līdz 18 gadu vecumam – 0,50 latu;
- persona pēc 18 gadu vecuma – 2,00 latus.
No minētās vienreizējās iemaksas ir atbrīvotas personas, kurām Ministru kabineta noteiktajā kārtībā noteikts trūcīgas personas statuss un izsniegta izziņa par atbilstību trūcīgas personas statusam.
Tehniskos palīglīdzekļus ir tiesības saņemt šādām personām ar ilgstošiem vai nepārejošiem organisma funkciju traucējumiem vai anatomiskiem defektiem, ja tās saņēmušas ārstniecības personas atzinumu par tehniskā palīglīdzekļa nepieciešamību:
- 1., 2. un 3.grupas invalīdiem;
- bērniem invalīdiem līdz 16 gadu vecumam;
- bērniem, kuriem tehniskais palīglīdzeklis nepieciešams, lai samazinātu vai novērstu funkcionālo mazspēju;
- pilngadīgām personām, kurām tehniskais palīglīdzeklis nepieciešams, lai samazinātu vai novērstu funkcionālo mazspēju;
- personām ar anatomiskiem defektiem — protēzi vai ortopēdiskos apavus.
Valsts aģentūras Tehnisko palīglīdzekļu centrs galvenie uzdevumi ir šādi:
- nodrošināt vienlīdzīgu pieeju palīglīdzekļiem visiem Latvijas iedzīvotājiem, veidojot filiāles reģionos;
- izvērtēt cilvēka vajadzības un vadoties pēc tām piešķirt nepieciešamo tehnisko palīglīdzekli, ko veic centrā strādājošie ergoterapeiti;
- veidot un uzturēt datu bāzi par tehnisko palīglīdzekļu lietotājiem un tehniskajiem palīglīdzekļiem, kas atļauj vieglāk kontrolēt tehnisko palīglīdzekļu plūsmu;
- izstrādāt ieteikumus tehnisko palīglīdzekļu ražotājiem, lai nodrošinātu labāka produkta izveidi;
- uzglabāt un veikt apkopi tehniskajiem palīglīdzekļiem;
- veikt tehnisko palīglīdzekļu remontu;
- veidot un attīstīt vairākkārtējas tehnisko palīglīdzekļu izmantošanas sistēmu;
- sniegt konsultācijas un padomus dzīves vietas un darba vietas pielāgošanai, atbilstoši vajadzībām;
- koordinēt pārējo tehnisko palīglīdzekļu (protēžu, ortožu, tiflotehnikas, surdotehnikas, ortopēdisko apavu) piešķiršanu un kontroli;
- nodrošināt tehnisko palīglīdzekļu sistēmas caurspīdīgumu, lai tā būtu saprotama un pieejama ikvienam sabiedrības loceklim;
- organizēt iepirkumus un slēgt ar uzvarētājiem līgumus tehnisko palīglīdzekļu iegādei un resursu atjaunošanai;
- informēt lietotājus, speciālistus par tehnisko palīglīdzekļu saņemšanas iespējām, rīkojot seminārus, izdodot informatīvos bukletus;
- nomāt tehniskos palīglīdzekļus.
Aģentūra sadarbojas ar institūcijām, kuras cieši saistītas ar cilvēkiem, kuriem ir nepieciešams palīglīdzeklis:
• ģimenes ārsti,
• citu specialitāšu ārsti,
• sociālie darbinieki,
• sabiedriskās organizācijas,
• pašvaldību sociālās nodaļas.
Katru gadu, esošā finansējuma ietvaros, tiek atvērta viena filiāle, kura nodrošina pakalpojumu tuvāk klientam, tas ir uzlabo to. Šā gada maijā ir plānots atvērt filiāli Ventspilī. Valsts aģentūra Tehnisko palīglīdzekļu centrs atrodas Rīgā - Ventspils ielā 53.
Kontakti
Sekretāre +371 7552350
Ergoterapeiti +371 7185458; +371 7185459; +371 7185460; +371 28350351
Grāmatvede +371 7185452
Jurists +371 7185451
Klientu apkalpošanas operatore (individuāli izgatavojamo tehnisko palīglīdzekļu jautājumos) +371 7185453; +371 26301699
Klientu apkalpošanas operatore (dzirdes aparātu izsniegšanas jautājumos) +371 7185455; +371 26301699; +371 7541615; +371 26301699
Valsts aģentūrai Tehnisko palīglīdzekļu centrs ir piecas reģionālās filiāles:
Valmierā - Bastiona ielā 24, LV 4200, tālrunis/ fakss: +371 4281773
Rēzeknē - Rēznas ielā 41, LV 4603, tālrunis / fakss: +371 462746
Dobelē - Ādama ielā 2, LV - 3701, telefoni: +371 3781773, +371 3781775. Fakss: +371 3781774
Kuldīgā - Jelgavas ielā 60, LV 3301, tālrunis: +371 3320727, fakss: +371 3320271
Daugavpilī - Stacijas ielā 63, LV-5401, tālrunis: +371 5424922, fakss: +371 5424925