"Vakcinācijas centrs" Bruņinieku ielā 20 , Rīgā – tagad arī iespēja pārbaudīt un uzlabot savu veselību
Gan pasaulē kopumā, gan Latvijā medicīniskās statistikas rādītāji liecina, ka iedzīvotāju vidū turpina pieaugt saslimstība ar sirds un asinsvadu sistēmas slimībām. Ekonomiski attīstītajās valstīs, t.sk. Latvijā, mirstības cēloņu ziņā šīs slimības joprojām ieņem pirmo vietu, lai arī attīstoties jaunākajām ārstēšanas metodēm, mirstība no tām pēdējos gados samazinās.
Kardiovaskulāro (sirds un asinsvadu) slimību (KVS) risku ietekmē vesela rinda faktoru, daļa no kuriem ir ietekmējami un daļa neietekmējami. Pie neietekmējamiem riska faktoriem pieder vecums, dzimums (vairāk vīriešu) un nelabvēlīga iedzimtība ģimenē. Tomēr daudz vairāk ir riska faktoru, kas ir ietekmējami. Mazināt šo faktoru radīto saslimšanas risku tad arī ir kopīgs mediķu un sabiedrības uzdevums. Kopīgs tāpēc, ka vairāk kā jebkuru citu slimību profilaksē, šeit ir nepieciešama ārsta un pacienta savstarpēja izpratne un cieša sadarbība.
Būtisks KVS riska faktors ir smēķēšana. Pētījumi rāda, ka vidēji dienā izsmēķēto cigarešu skaitam palielinoties par 1 cigareti, KVS risks pieaug par 5,6%. Tāpat svarīgs riska faktors ir neracionāls uzturs. Joprojām uzturā patērējam pārāk daudz produktu, kas satur aterosklerozi veicinošās piesātinātās taukskābes un holesterīnu, bet pārāk maz – produktus, kas satur veselībai labvēlīgās mononepiesātinātās un polinepiesātinātās taukskābes. Ļoti nopietna problēma ir arī vairuma Latvijas iedzīvotāju mazkustīgais dzīvesveids, kas noved pie aptaukošanās un sirds-asinsvadu sistēmas slimībām.
Taču neaizmirsīsim, ka ikvienam no mums ir iespējas savu KVS saslimšanas risku kontrolēt. Sākšu ar nepieciešamību regulāri kontrolēt savu arteriālo asinsspiedienu. Ja Jūsu sistoliskais asinsspiediens ir 140 mm Hg vai vairāk un/vai Jūsu diastoliskais asinsspiediens ir 90 mm Hg vai vairāk, tas jau liecina par nopietnu saslimšanu – arteriālo hipertensiju.
Nozīmīgs rādītājs ir arī cukura līmenis asinīs, kura paaugstināšanās pat nelielā mērā var liecināt par glikozes tolerances traucējumiem – stāvokli, kas var novest pie cukura diabēta attīstības. Tukšā dūšā cukura līmenim Jūsu asinīs būtu jābūt zem 5,6 mmol/l.
Ļoti svarīgi ir holesterīna un tā frakciju rādītāji asinīs. Tieši holesterīns (konkrēti – zema blīvuma lipoproteīdu holesterīns ZBLH) ir tā substance, kas noved pie asinsvadu endotēlija bojājuma, aterosklerozes attīstības un KVS rašanās. Kopējam holesterīna līmenim Jūsu asinīs ir jābūt zem 5,0 mmol/l, ZBLH – zem 3,5 mmol/l, ABLH ("labajam" augsta blīvuma lipoproteīdu holesterīnam) – virs 1,0 mmol/l vīriešiem un virs 1,2 mmol/l sievietēm, bet triglicerīdiem – zem 1,7 mmol/l.
Šogad Rīgā, Bruņinieku ielā 20 savas durvis ir vēris "Vakcinācijas centrs". Šeit ir iespējams saņemt vakcināciju un ārsta konsultāciju pirms ceļojuma. Taču kopš aprīļa "Vakcinācijas centrs" savu darbību ir paplašinājis. Tagad šeit ir iespējams arī saņemt profesionālu ārsta internista-terapeita konsultāciju, ģimenes ārsta konsultāciju un ieteikumus, t.sk. receptes, saņemt slimības lapu, veikt jebkuras analīzes (cukura un holesterīna līmeni asinīs nosakām uz vietas ar stripu), nepieciešamības gadījumā saņemt nosūtījumu tālākiem detalizētiem izmeklējumiem.
Strādājam darba dienās 9.00-19.00 un sestdienās 9.00-15.00. Gaidīsim Jūs "Vakcinācijas centrā", lai izvērtētu Jūsu veselības stāvokli un palīdzētu risināt iespējamās veselības problēmas gan KVS, gan daudzu citu iekšķīgo slimību gadījumā!
Dr. Aigars Ķimenis