Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrs plāno būtiskas pārmaiņas, lai uzlabotu pakalpojumu kvalitāti un pieejamību
Valsts kontroles revīzijas ziņojumā par tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanu ir konstatētas vairākas nepilnības, kuras būtiski ietekmē gaidīšanas rindu uz tehniskajiem palīglīdzekļiem, līdz ar to ietekmē cilvēku dzīves kvalitāti. Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrs (VTPC) ir uzsācis procesu pārskatīšanu un modernizāciju, lai uzlabotu pakalpojumu sniegšanas kvalitāti un pieejamību visā Latvijā.
Līdz ar Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra vadības maiņu 2024. gada maijā, jau ir uzsākts pārmaiņu process, lai veiktu būtiskas reformas pakalpojuma sniegšanā. Šobrīd tiek pārskatīti un pilnveidoti galvenie procesi, tostarp tehnisko palīglīdzekļu piešķiršana, iepirkumu organizēšana un noliktavas pārvaldība. Uzlabojumi tiek veikti arī informācijas sistēmās, lai nodrošinātu efektīvāku datu apmaiņu un pārskatāmāku procesu vadību. Paralēli tiek pārskatīti Ministru kabineta noteikumi, lai vienkāršotu administratīvās prasības un padarītu pakalpojumus pieejamākus.
Foto: Publicitātes foto
“Šīs pārmaiņas ir nozīmīgs solis pretī modernai un klientu vajadzībām pielāgotai tehnisko palīglīdzekļu sistēmai. Mūsu mērķis ir radīt apstākļus, kuros ikviens klients saņem kvalitatīvus un savlaicīgus pakalpojumus, vienlaikus samazinot birokrātisko slogu. Jebkuras lielas pārmaiņas prasa laiku, tāpēc esam identificējuši lielākos izaicinājumus, piemēram, kā gaidīšanas laiku, konsultāciju pieejamību, vienkāršotu pieeju tehnisko palīglīdzekļu saņemšanai u.c. Mēs esam atvērti ieteikumiem no mūsu klientiem un viņu piederīgajām personām, lai sadarbībā ar citām institūcijām uzlabotu tehnisko palīglīdzekļu pakalpojumu,” uzsver Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” valdes locekle ar atbildību tehnisko palīglīdzekļu jomā Zoja Osipova.
Svarīga loma pārmaiņu procesā ir Funkcionēšanas novērtēšanas laboratorijai (FNL), kurā veic padziļinātu cilvēka funkcionēšanas novērtēšanu, kā arī pieņem slēdzienu par klientam nepieciešamajiem tehniskajiem palīglīdzekļiem, kas atbilst viņa funkcionēšanas spējām un reālajām vajadzībām. Starp prioritātēm ir noliktavu modernizācija un tehnisko palīglīdzekļu piegādes organizēšana tieši uz klienta dzīvesvietu, kas būtiski samazinās gaidīšanas laiku un optimizēs pakalpojumu sniegšanu.
Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centra pakalpojumu nodrošināšanas vadītāja Vita Deičmane stāsta: “Katru gadu tehnisko palīglīdzekļu saņēmēju skaits Latvijā turpina pieaugt, un tas ir saistīs ar vairākiem nozīmīgiem faktoriem. Pirmkārt, sabiedrības novecošanās palielina vecāka gadagājuma cilvēku īpatsvaru, kuriem bieži vien ir nepieciešami palīglīdzekļi mobilitātes un dzīves kvalitātes uzlabošanai. Otrkārt, medicīnas attīstība ļauj cilvēkiem ar hroniskām slimībām un invaliditāti dzīvot ilgāk, radot lielāku pieprasījumu pēc piemērotiem tehnoloģiskiem risinājumiem. Treškārt, pieaug sabiedrības informētība par pieejamiem palīglīdzekļiem un to sniegtajām iespējām, kas rosina vairāk cilvēku vērsties pēc palīdzības. 2023. gadā VTPC par valsts budžeta līdzekļiem nodrošināja vairāk nekā 19 000 tehnisko palīglīdzekļu saņemšanu, kas ir par aptuveni 30% vairāk nekā pirms pieciem gadiem.”
Vaivaru Tehnisko palīglīdzekļu centrs ir valsts iestāde, kas nodrošina tehnisko palīglīdzekļu pieejamību cilvēkiem ar funkcionēšanas traucējumiem. Centrs strādā, lai palīdzētu cilvēkiem atgūt neatkarību un uzlabotu dzīves kvalitāti.