Vaivaru Reitterapijas nodaļai 30 gadi: trīs gadu desmiti ar zirgu spēku
Šī gada maijā aprit 30 gadi kopš Reitterapijas nodaļas izveides Nacionālajā rehabilitācijas centrā “Vaivari”. Reitterapijas nodaļa savu jubileju atzīmēs ar pasākumu NRC “Vaivari” teritorijā 23. maijā plkst.12.00, kur būs iespēja satikties ar terapijas zirgiem un aplūkot izstādi, kas veltīta reitterapijas vēsturei Vaivaros.
NRC "Vaivari" reitterapiju ieviesa 1995. gadā, un tas joprojām ir lielākais reitterapijas centrs Baltijā – vienīgā vieta Latvijā, kur reitterapija tiek nodrošināta kā valsts apmaksāts pakalpojums rehabilitācijas laikā
„Reitterapijas nodaļa ir ka labs piemērs starpdisciplinārai sadarbībai starp tradicionālo medicīnu un dzīvnieku asistēto terapiju, kuras mērķis ir uzlabot pacientu funkcionālās spējas un vispārējo veselības stāvokli. Trīsdesmit gadu pieredze apliecina gan reitterapijas efektivitāti, gan šīs jomas speciālistu augsto profesionalitāti, empātiju un ilglaicīgu ieguldījumu pacientu veselības uzlabošanā. Gadu gaitā reitterapija ir kļuvusi par būtisku sastāvdaļu daudzu pacientu rehabilitācijas procesā – īpaši bērniem ar kustību traucējumiem, cerebrālo trieku un citām neiroloģiskām saslimšanām. Zirga dabiskā kustība palīdz uzlabot stāju, līdzsvaru, koordināciju un muskuļu tonusu, vienlaikus sniedzot arī emocionālu atbalstu un motivāciju. Reitterapijas nodaļas darbs ir neatsverams ieguldījums kompleksajā rehabilitācijas aprūpē,” uzsver NRC “Vaivari” valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa.
Reitterapija ir rehabilitācijas metode, kurā, izmantojot jāšanu uz zirga, tiek uzlabota cilvēka fiziskā un emocionālā veselība. Tā palīdz bērniem un pieaugušajiem, kuriem ir kustību, līdzsvara vai koordinācijas grūtības, kā arī dažādas slimības vai traumas, kas skar nervu sistēmu, muskuļus, sirdi, plaušas, redzi un citas ķermeņa funkcijas. Zirga gaitas imitē cilvēka staigāšanu, tādējādi veicinot līdzsvara izjūtu, stājas uzlabošanos, muskuļu tonusa regulāciju un kustību koordināciju.
Reitterapijas ieviesēja Vaivaros ir reitterapeite Olga Bērziņa, kura ar zirgiem strādā jau vairāk nekā 30 gadus un šajā specialitātē izglītojusies arī ārpus Latvijas, smeļoties zināšanas no starptautiskiem reitterapijas ekspertiem. Viņa uzsver: “Zirgi ir jāpazīst, jo zirgs ir mans ārstniecības instruments. Tāpat kā ķirurgam jāpārzina skalpeļi, man jāsaprot zirga uzvedība, raksturs un fiziskās spējas. Katram pacientam jāizvēlas piemērots zirgs – ir gadījumi, kad citu zirgu pat tuvumā nedrīkst vest, jo tā kustības var būt pārāk plašas vai straujas, radot vairāk kaitējuma nekā labuma. Reitterapijā nav nejaušību – viss balstās zināšanās, pieredzē un ļoti ciešā kontaktā ar dzīvnieku.”
30 gadu laikā Reitterapijas nodaļā sniegti vairāki desmiti tūkstošu terapijas seansu. Vidēji gadā notiek aptuveni 7000 nodarbību, kas nozīmē – katru darba dienu pie zirgiem tiek nodrošinātas desmitiem terapijas sesiju. Katrs šāds seanss ir rūpīgi plānots, pielāgots pacienta veselības stāvoklim un balstīts pieredzē, kuras saknes meklējamas jau 1995. gadā.