Vairogdziedzera darbības traucējumi un grūtniecība
Šovasar apprecējos, ar vīru plānojam bērniņu. Lai būtu droša, ka veselība kārtībā, vaicāju ģimenes ārstam, vai nevajadzētu pārbaudīt vairogdziedzeri, ārsts teica - ja nav sūdzību, tad nevajag. Bet man tomēr īsti nav miera, jo manai mammai bija problēmas ar vairogdziedzeri, to pat ieteica izgriezt? Ko darīt, kā būtu pareizi? Santa
Dr. UNA GAILIŠA
* Endokrinoloģe P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas poliklīnikā. Endokrinoloģijas centra ambulatorās daļas vadītāja.
* Par savu veselību gādā atpūšoties, apmeklē kādu labu koncertu vai teātra izrādi, un jūtas labi, kad var izgulēties un pabūt pie dabas.
Dr. INGVARS RASA
* Endokrinologs Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikā Gaiļezers.
* Rīgas Stradiņa universitātes docētājs.
* Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents
* Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
* Lai uzņemtu nepieciešamo D vitamīnu, sauļojas, staigājot šortos un T kreklā, ēd daudz jūras produktu un sauc sevi par vīna feinšmekeru (baudītāju).
Ingvars Rasa: - Santas domu gājiens ir ļoti pareizs, ģimenes ārstam bija jādod nosūtījums, lai pārbaudītu TSH - tireotropo hormonu, kas liecina par vairogdziedzera darbību. Vairogdziedzera izmeklēšana Santai jāveic arī tāpēc, ka pirmās pakāpes radiniecei - šajā gadījumā mātei - ir bijusi vairogdziedzera patoloģija.
Kāpēc svarīgi to darīt pirms bērniņa ieņemšanas? Jo grūtniecības laikā sieviete uzplaukst kā puķu dobe, bet kopā ar rozēm izdīgst arī nezāles. Hroniskas un slēptas kaites, arī vairogdziedzera, bieži saasinās.
Una Gailiša: - Īpaši jauniem cilvēkiem vairogdziedzeris nereti spēlē paslēpes, hormonu izmaiņas nerada gandrīz nekādas sūdzības. Ja arī ir nelieli veselības traucējumi, to parasti skaidro ar stresu, nogurumu, vitamīnu trūkumu, pat nenojaušot, ka streiko vairogdziedzeris. Tāpēc vairogdziedzera problēmas sievietei nereti atklāj tikai grūtniecības laikā.
– Kā tās var ietekmēt grūtniecību?
I. R: - Atkarībā no tā, kādas tās ir. Ja analīzes uzrāda, ka asinīs vairogdziedzera hormonu ir pārāk daudz, tas nozīmē, ka vairogdziedzeris darbojas par ātru, medicīnā to dēvē par - tireotoksikozi. Savukārt, ja grūtniecei ir pastiprināta vairogdziedzera darbība, topošais bērniņš saņem pārāk daudz hormonu. Laikus tos nepiebremzējot, mazulim ir risks piedzimt priekšlaikus vai ar attīstības traucējumiem. Visbiežāk tas ir nepietiekams ķermeņa svars, tomēr var būt arī nepietiekami attīstījušies kauli, sirds un citu orgānu darbības traucējumi. Bērniņam pašam var būt vairogdziedzera problēmas.
Cita situācija ir, kad analīzes uzrāda, ka vairogdziedzera hormonu ir par maz, tas nozīmē, ka vairogdziedzeris strādā pārāk lēni, mediķi saka - ir hipotireoze. Tātad bērns nesaņem no mātes hormonus, kas nepieciešami vispirms jau centrālās nervu sistēmas attīstībai, bet auglim tā veidojas tieši pirmajos grūtniecības mēnešos. Nekad nevar paredzēt, kā tas var ietekmēt bērnu, piemēram, viņam varbūt būs tikai grūti mācīties, bet var būt arī nopietnāki veselības traucējumi. Manā praksē ir bijis pāris gadījumu, kad šī iemesla dēļ bērniņš piedzimst ar garīgo atpalicību. Tāpēc palēninātu vairogdziedzera darbību ļoti, ļoti svarīgi pamanīt laikus, jau pirms grūtniecības. Visā grūtniecības laikā nepieciešama pārbaude reizi mēnesī pie endokrinologa.
U. G: - Sievietēm lēna vairogdziedzera darbība sastopama desmit reižu biežāk nekā vīriešiem. Ja sieviete zina, ka viņai ir šāda problēma, grūtniecība jāplāno, kad hormonu līmenis ir ar medikamentiem noregulēts. Hormoni jākontrolē visu grūtniecības laiku, veicot analīzes.
Pēdējos gadus medicīnā praktizē, ka grūtniecei, kurai ir palēnināta vairogdziedzera darbība, jau pašā grūtniecības sākumā aizvietojošo hormonu devu pat nedaudz palielina, lai pietiktu arī bērniņam.
– Ja vairogdziedzeris ir pārāk ātrs, vai arī tad jāgaida, kamēr hormonu daudzums būs ar zālēm noregulēts?
U. G.: - Vislabāk jau būtu, kad slimība pilnībā norimusi. Un tomēr, kad hormoni ar zālēm tiek līdzsvaroti, sieviete droši var ieņemt bērniņu. Tireotoksikozes gadījumā nav jāgaida, kad slimība pilnībā tiks izārstēta, jo tās gaitu nekad nevar īsti paredzēt. Reizēm ir tā, ka, sākot lietot zāles, hormonu līmenis stabilizējas jau pēc pāris mēnešiem, tomēr ārsts parasti liek zāles lietot vēl apmēram gadu, lai slimība neatkārtotos.
– Kas notiek, ja problēmas ar vairogdziedzeri tiek atklātas tikai tad, kad bērniņš jau pieteicies?
I. R.: - Galvenais – nenodarboties ar pašārstēšanos! Jo ātrāk izdosies novērst ar vairogdziedzera darbību saistītās problēmas, jo mazāks kaitējums būs gaidāmajam bērniņam. Grūtniecības laikā regulāri jāveic pārbaudes pie endokrinologa, jākontrolē hormonu līmenis un jālieto ārsta izrakstītās zālēs.
Var būt arī tā, ka nelielas vairogdziedzera izmaiņas grūtniecības laikā ir pilnīgi normālas, tās nav jāārstē ar zālēm, tikai jānovēro. To var izlemt vienīgi endokrinologs.
U. G.: - Ja ir paātrināta vairogdziedzera darbība, pirmajos grūtniecības mēnešos, kad bērnam veidojas iekšējie orgāni, iesakām lietot medikamentu Propiltiouracil. Šīs zāles speciāli pasūtina no Vācijas, tās ir drošākas, ka nekaitēs bērniņam. Sākot ar ceturto vai piekto grūtniecības mēnesi, var lietot Thyamazol, ko parasti izraksta pacientiem ar paātrinātu vairogdziedzera darbību. Tās ir vienīgās Latvijā pieejamās valsts daļēji kompensētās zāles - 50 procentus no cenas sedz valsts, otru pusi pacients. Šajā grūtniecības posmā bērnam medikaments nekaitē.
Var būt, ka, gaidot bērniņu, zāles nebūs jālieto, bet iespējams arī, ka endokrinologs liks tās dzert visus deviņus mēnešus.
Savukārt, ja vairogdziedzeris strādā par lēnu, jālieto Latvijā nopērkamais un daļēji valsts kompensētais hormonu preparāts Levothyroxinum. Tas ir identisks dabiskajam vairogdziedzera hormonam un aizvieto trūkstošos, nekādi nekaitē grūtniecībai un bērniņam. Valsts kompensē 75 procentus no cenas.
– Vai vairogdziedzera hormonu problēmas var novērst arī ar homeopātiju vai tautas līdzekļiem?
U. G.: - Sievietei, kas plāno grūtniecību vai jau ir stāvoklī, noteikti to neieteiktu darīt. Jo šādos gadījumos vajadzīga ātra ārstēšana - hormonu samazināšana vai aizvietošana. Bērnam mammas puncī taču katrs mēnesis ir svarīgs!
I. R.: - Kā jau teicu - nenodarbojieties ar pašārstēšanos! Laikus konsultējieties ar endokrinologu.
KAS liecina, ka vairogdziedzeris strādā ne tā?
Par LĒNU
* Vielmaiņa ir gausa.
* Var būt sausa āda, pastiprināti izkrist mati, lūzt nagi, reti iziet vēders, ir svara pieaugums, lēna sirdsdarbība.
* Bez īpaša iemesla ilgstoši ir nogurums un miegainība, grūti koncentrēties.
Gados jaunām sievietēm šie simptomi bieži nav tik izteikti. Tomēr ieteicams pārbaudīt vairogdziedzeri.
Par ĀTRU
* Vielmaiņa darbojas strauji.
* Nemitīgi jūties kā uz adatām, uzvilkta. Trauksmes sajūta, svīšana, slikts miegs, nervozitāte un raudulīgums, paātrināta sirdsdarbība vai pat sirds ritma traucējumi, vēders iziet bieži, retāk ir aizcietējumi.
* Ļoti raksturīgs straujš svara zudums - piepeši vienā mēnesī var zaudēt pat piecus līdz desmit kilogramus. Vai arī svars staigā, te krīt, te atkal atgriežas. Tautā šādus cilvēkus mēdz dēvēt par caurbirām - ēd visu ko, bet labumā nekas neiet.
Gunita Gaide
Foto: LETA