Ne tikai par zobiem...
Kāpēc tik daudz un tomēr tik maz uzmanības tiek pievērsta zobiem? Kad pacients pirmo reizi dodas pie ārsta uz konsultāciju, tad vienmēr uzdodam jautājumu, ko pacients pats vēlas iegūt ārstēšanās rezultātā. Parasti seko rinda ar dažādām problēmām - novecojušas plombes, atkāpušās vai asiņojošas smaganas, zobu trūkums, utt., tomēr turpinot sarunu, nonākam pie vienas un tās pašas atziņas - pacientam ir kauns par savas mutes stāvokli un viņš ļoti vēlas to uzlabot, lai varētu smaidīt!
Ir fantastiski redzēt, ka gados vecāka kundze pēkšņi atplaukst smaidā un spoguli tur rokā vēl ilgu brīdi, jo pati sev atkal sāk patikt! Mēs burtiski pagriežam laiku atpakaļ par kādiem gadiem desmit.
Tagad, kad runa vairs nav tikai par zobiem, bet gan par cilvēka psiholoģisko veselību kopumā, cilvēks, kas ir apmierināts ar savu izskatu, ir daudz dzīvespriecīgāks. Smiekli, kā zināms, pagarina mūžu un arī attiecības ar apkārtējiem krietni uzlabojas, jo kuram gan nepatiks, ka "nīgrais" pārvēršas par "priecīgo". Te, protams, ir arī jāpiebilst, ka, sakārtojot žokļa zobu veselību, arī barība tiek sagremota kuņģim visveselīgākajā veidā.
Gados jaunākie pacienti arī vēlas saglabāt un aprūpēt savus zobus tā, lai smaids ir mirdzošs un pārliecinošs. Ar ko būtu jāsāk, lai dzīves laikā nenonāktu līdz šādam sāpīgam posmam, kad mutes dobuma stāvoklis ir krietni pasliktinājies. Protams, vecāko laiku zobārstniecība ir atstājusi teju neizdzēšamas pēdas gan mutes dobumā, gan arī bailēs no zobārstniecības kā tādas. Līdz ar to vizīte pie ārsta tiek atlikta. Pirmkārt, ir pilnībā jāsaprot, ka zobi ir ļoti rūpīgi jākopj. Mēs neesam truši, kam zobi turpina augt visu mūžu un ir jāapzinās, ka tas, kas mums mutē ir izaudzis, ir jākopj, lai tas kalpotu arī 100 gadus.
Mute ir orgāns, kas savieno mūsu ārpasauli ar sterilo iekšpasauli. Tādēļ mutē, siekalās ir vairāki simti dažādu baktēriju, fermentu barības sagremošanai. Siekalām piemīt liela aizsargbarjeras funkcija pret mutē nonākušām organismam nevēlamām vielām un caur siekalām tiek izvadīti toksīni no organisma. Ja zobi netiks pareizi tīrīti un aprūpēti, tad mutē dzīvojošās baktērijas tos iznīcinās.
Viena daļa baktēriju, pielīpot pie zobiem, izēdīs zobā caurumu, kas būs jāaizstāj ar plombi, otra daļa baktēriju ir unikālas, jo viņas savā darbībā noēd žokļa kaulu, kas notur zobus žoklī. Tā vienā dienā zobi sāk izvilkties un tad arī kustēties līdz izkrišanai. Viena no lietām, kas ir pilnīgi noteikti jāpatur prātā ir tā, ka šie abi zobu bojāšanās procesi notiek NESĀPĪGI!
Zobu un kaula noārdīšanās ir teju vai pielīdzināma vēzim - bojājumu pamana, kad tas jau ir izpleties un nodarījis kārtīgu postu. Baktērijas, saēdot kaulaudus vai zobus, izdala toksiskas vielas, ko sauc par infekciju. Daļēji ar siekalām tā tiek aiznesta uz kuņģi, bet daudz lielāku kaiti nodara infekcija, kas pa asinsvadiem tiek iznēsāta pa visu organismu. Ir jau sen zinātniski pierādīts, ka zobu infekcija var izraisīt sirds miokarda slimības, asinsvadu problēmas, pastiprināt cukura diabēta izpausmi un slikti ietekmēt augli grūtniecības laikā. Šī infekcija var izsaukt priekšlaicīgas dzemdības. Ne par velti daudzus gadus visiem sirds slimniekiem vajadzēja izņemt nedzīvos un bojātos zobus.
Apzinoties šos faktus, būtu patiesi jāizvērtē attieksme pret savu zobu veselību un jādodas pie zobārsta uz regulārām pārbaudēm vai pie higiēnista, kas prot izvērtēt zobu kvalitāti uns tāvokli un laicīgi informēt pacientu par problēmām.
Un tomēr bieži cilvēki saka, ka kaimiņam nav neviena bojāta zoba un zobārstu neapmeklē. Jā, tā ir taisnība, ka dažiem cilvēkiem mutes dobumā dzīvojošās baktērijas ir tādā skaitā un sabalansētībā, ka neizraisa zobu bojājumus, bet nevaidzētu paļauties uz to, ka ar Jums jau tas nenotiks. Lielākais vairums iedzīvotāju cieš no zobu bojājumiem, par ko liecina pieraksti pie zobārsta.
Ir jāpiebilst, ka patlaban izārstējams un atjaunojams ir prakstiski viss.
Informāciju sagatavojusi daktere Alēna Butkēviča
Dr. Butkēvičas zobārstniecības prakse SIA
Dzirnavu 45/47, Rīga
+371 67242470
www.drbutkevica.eu