medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1618
Ekspertu atbildes21477
Vai tuberkulozes slimniekiem ir lielāks risks saslimt ar Covid-19? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Vai tuberkulozes slimniekiem ir lielāks risks saslimt ar Covid-19?

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, Eiropā 2016. gadā tika reģistrēti aptuveni 290 000 jaunu tuberkulozes gadījumu, savukārt mirušo skaits no šīs slimības sasniedza 26 000. Savukārt Latvijā Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2017. gadā tika reģistrētas 483 saslimšanas, kā arī 62 nāves gadījumi. Tuberkulozes slimnieki ir viena no augsta riska grupām Covid-19 kontekstā, tāpēc šiem pacientiem piesardzības pasākumi jāievēro sevišķi rūpīgi. Par šīs slimības simptomiem, riska grupām, kā arī ārstēšanu stāsta ģimenes ārste Zane Zitmane un BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa.

Kā notiek inficēšanās?

Tuberkuloze ir infekcijas slimība, kuru izraisa baktērija – tuberkulozes nūjiņa jeb Mycobacterium tuberculosis. Ģimenes ārste skaidro, ka visbiežāk tuberkuloze skar tieši plaušas, izraisot tajās perēkļainas, iekaisuma radītas pārmaiņas, taču tā var būt arī citos orgānos, piemēram, nierēs, galvas smadzenēs, dzimumorgānos, kaulos un limfmezglos. Inficēšanās ar tuberkulozi notiek gaisa pilienu ceļā, respektīvi, inficētā persona, klepojot, kā arī atkrēpojot, šķaudot, runājot un elpojot, gaisā izdala pilienus, kas satur tuberkulozes nūjiņas. Tās gaisā saglabājas vairākas stundas. Ieejot telpā, kur uzturējies tuberkulozes slimnieks, tiek ieelpotas baktērijas, kas tālāk caur elpceļiem un bronhiem nonāk plaušās, kur labvēlīgā vidē savairojas un veido iekaisuma procesu.

Simptomi

Tuberkuloze parasti sākas pakāpeniski. Par to pacientam var liecināt ieildzis klepus (ilgāk par divām trim nedēļām), kas var būt gan ar, gan bez krēpām, nogurums, svīšana naktīs, svara zudums, paaugstināta temperatūra un sāpes krūtīs. Bērniem tuberkuloze var noritēt ar ieilgušiem bronhītiem un pneimoniju, kas ir grūti ārstējami. Ja rodas aizdomas par tuberkulozi, jāsazinās ar ģimenes ārstu, kurš pacientam var veikt papildu izmeklējumus, piemēram, plaušu rentgenu vai datortomogrāfiju, bet parasti aizdomu gadījumā pacienti tiek nosūtīti uz ambulatorajiem tuberkulozes centriem pie ftiziatriem jeb plaušu ārstiem, kas specializējas tuberkulozes ārstēšanā. Ja diagnoze apstiprinās un pacients ir infekciozs, tālākā ārstēšana notiek specializētā slimnīcā. Daktere norāda, ka, lietojot speciālus medikamentus un rūpīgi ievērojot ārsta norādījumus, tuberkulozi ir iespējams izārstēt.

Riska grupas

Banner 280x280

No tuberkulozes pasargāts nav neviens. Tā nav saslimšana, kas būtu raksturīga tikai sociāli nelabvēlīgām grupām. Saslimšanas risku paaugstina blakusslimības, piemēram, imūndeficīts, HIV infekcija, cukura diabēts, plaušu un nieru saslimšanas, kā arī imunitāti nomācoši medikamenti, smēķēšana un alkohola un narkotisko vielu lietošana. Saistībā ar Covid-19 izplatību tuberkulozes pacientiem ir īpaši jāievēro visi drošības un piesardzības pasākumi, jo viņiem saslimšana ar Covid-19 var noritēt īpaši smagi, ar iespējamu komplikāciju attīstību, kas var veicināt smagu elpošanas mazspēju vai pat novest līdz letālam iznākumam.

Kā notiek ārstēšana?

Tuberkulozes ārstēšana ir ilgstoša. Pirmo reizi ārstējot tuberkulozi, parasti ārstēšana ilgst apmēram sešus mēnešus. Ja pacients ir infekciozs, slimnīcā ārstēšana tiek veikta izolācijas režīmā. Kad tas ir atcelts, pacients tālāk var ārstēties ambulatori pie pulmonologa vai ģimenes ārsta, regulāri lietojot medikamentus. Multirezistentu un smagu tuberkulozes formu ārstēšana var noritēt gandrīz divus gadus.

Kā sevi pasargāt?

Ārste norāda, ka no tuberkulozes pilnībā pasargāts nav neviens. Tomēr ļoti svarīga ir visu jaundzimušo vakcinācija pret tuberkulozi (BCG) no otrās līdz piektajai mazuļa dzīves dienai. To parasti veic jau dzemdību nodaļā. Savukārt farmaceite norāda, ka, lai samazinātu saslimšanas risku, jāievēro veselīgs dzīvesveids, jālieto pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, regulāri jāvēdina telpas, kā arī rūpīgi jāseko līdzi savai un tuvinieku veselībai, aizdomu gadījumā vēršoties pie ārsta. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...