medicine.lv skaitļos

Lietotāji online360
Aktīvie uzņēmumi11972
Nozares raksti1539
Ekspertu atbildes21477
Vai ir iespējams sevi pasargāt no psihiskam saslimšanām? Psihiatres komentārs : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Vai ir iespējams sevi pasargāt no psihiskam saslimšanām? Psihiatres komentārs

Foto: Iulia Pironea / flickr.com

Psihiskās saslimšanas arvien ir tēma, kas mūsu sabiedrībā nereti tiek apspriesta nelabprāt un saistīta ar dažādiem maldīgiem mītiem un stereotipiem. Diemžēl daudzi cilvēki neaizdomājas par to, ka dažādi psihiski traucējumi var piemeklēt ikvienu cilvēku jebkurā dzīves periodā neatkarīgi no sociālā statusa, iegūtās izglītības un citiem faktoriem.

Bet vai sevi no šīm slimībām kādā veidā ir iespējams pasargāt? Uz šiem un citiem jautājumiem saistībā ar cilvēku psihisko veselību atbildes sniedz psihiatre Inga Zārde.

Vai tiešām jebkurš cilvēks var saskarties ar psihisku saslimšanu?

Jā, psihiskas saslimšanas var skart jebkuru cilvēku jebkurā vecumā, gan bagātu, gan nabagu, gan ar izglītību, gan bez izglītības. Protams, eksistē riska grupas, kurām ir paaugstinātāka iespēja saslimt ar psihiskiem traucējumiem vai saskarties ar kādām psihoemocionālām grūtībām - piemēram, cilvēki, kuriem ir pārslodze un izdegšanas risks, kā arī cilvēki, kuriem ir bijušas kādas nopietnas psihoemocionālas traumas, zaudējumi vai smagas fiziskas saslimšanas. Tās var būt arī sievietes menopauzes vecumā, jo šajā periodā novērojamās hormonu līmeņa svārstības ir saistītas ar lielāku depresijas risku. Tāpat biežāk nekā citiem psihoemocionālas grūtības var parādīties vecāka gada gājuma cilvēkiem, kuri pamazām zaudē savu lomu sabiedrībā un ģimenē, kļūst vārgāki un vairāk nevar izdarīt tās lietas, ko spēja paveikt agrāk.

Banner 280x280

Kas noteikti jāzina par psihiskām saslimšanām?

Psihiskas slimības nav saistītas ar cilvēka vājumu, sliktu raksturu, slinkumu vai nespēku. Psihiski traucējumi un psihiskas slimības patiešām ir īstas, un lielai daļai no šīm psihiskajām saslimšanām ir iespējams risinājums, palīdzība. Cilvēkam nav jāsadzīvo ar dažādiem nepatīkamiem psihoemocionāliem apstākļiem - jāsaprot, ka tos ir iespējams risināt un palīdzību ir iespējams saņemt. Psihiskas saslimšanas var noritēt kā īslaicīga "epizode", bet var pāriet hroniskā formā, un tas ir vēl viens iemesls, kāpēc ir jāiet pie ārsta un jāsaprot, kas īsti ir par problēmu un kādu palīdzību es varu saņemt. Psihisko saslimšanu ir ļoti daudz un tās ir dažādas, arī to smaguma spektrs ir ļoti atšķirīgs. Psihiski traucējumi var būt gan ļoti viegli un sākotnēji ikdienas dzīvi nemaz neietekmēt, gan ļoti smagi, ievērojami traucējot strādāt, mācīties un justies labi.

Kādas ir biežāk sastopamās psihiskās saslimšanas, traucējumi?

Biežāk sastopami ir traucējumi, kas saistīti ar trauksmi, kā arī depresija, atmiņas grūtības un demence. No trauksmes traucējumiem tās būtu dažāda veida panikas, obsesīvi-kompulsīvi traucējumi, adaptācijas traucējumi, kas izpaužas kā nemiers, slikts garastāvoklis, miega traucējumi un grūtības koncentrēties. Depresija, protams, ir izplatīta saslimšana, kas ir jau nedaudz nopietnāks psihisks traucējums. Tāpat gana bieži novērojama arī atmiņas pasliktināšanās - mūsu sabiedrība noveco, un arvien vairāk ir vecāka gada gājuma cilvēki ar prāta funkciju un atmiņas traucējumiem.

Vai psihiskās saslimšanas var mantot no paaudzes paaudzē?

Protams, ka iedzimtībai ir sava nozīme, turklāt tas atkarīgs arī no psihisko traucējumu veidiem, piemēram, visbiežāk no paaudzes paaudzē tiek pārmantota šizofrēnija, bipolārie traucējumi, bet retāk - posttraumatisks stresa sindroms, panika, depresija. Bet gēni un iedzimtība ir tikai viens no iemesliem, kāpēc var veidoties psihiski traucējumi. Psihiskas saslimšanas vienmēr ir bioloģisku, fizisku, psiholoģisku un sociālu faktoru mijiedarbības rezultāts. Vienmēr darbojas vairāki faktori - mēs nevaram vainot tikai gēnus vai iedzimtību.

Vai ir kādas darbības, ko cilvēks var veikt, lai pasargātu sevi no psihiskām saslimšanām?

Pirmā lieta, ko cilvēks, manuprāt, var darīt, ir mēģināt iepazīt un izprast sevi - kāds ir mans temperaments, ar kādu raksturu un temperamentu es esmu piedzimis, kas ir manas stiprās puses, kas ir manas vājības, varbūt man ir kaut kādi trūkumi, vai es varu iemācīties ar tiem sadzīvot, vai es varu tos kaut kā kontrolēt, uzlabot, pārmainīt. Otrā lieta ir rūpēties par tādām pavisam ikdienišķām lietām, kas nodrošina labsajūtu - pietiekami izgulēties, uzņemt labu uzturu, pietiekami daudz kustēties, kontrolēt stresa ietekmi savā dzīvē, mācīties ar stresu dažādos adaptīvos, palīdzošos, veiksmīgos veidos tikt galā. Trešā lieta, ko var darīt gadījumā, ja jau ir kādi traucējumi vai psihoemocionālas grūtības - neignorēt tās, neapspiest, bet meklēt palīdzību - runāt ar ģimeni, runāt ar draugiem, runāt ar uzticības personu, meklēt informāciju. Ja tas nedod uzlabojumu, tad var doties pie speciālista un pajautāt ārstam, kas tad īsti ar mani notiek, kāpēc es tā jūtos, kāpēc man nepatīk tā sajūta, kāpēc tā man traucē ikdienā. Galvenais - problēmu nevajag ignorēt.

Kā jārīkojas gadījumā, ja rodas aizdomas par psihisku saslimšanu sev vai tuviniekam?

Ja šādas aizdomas rodas, tās nedrīkst ignorēt - ir jāmeklē palīdzība, un no tā nav jābaidās - reizēm risinājums ir vieglāks, nekā cilvēkam sākotnēji liekas. Palīdzību šādos gadījumos var sniegt gan ārsts-psihiatrs, gan ģimenes ārsts, psihoterapeits un psihologs, gan krīzes centrs vai zvans uz krīzes tālruni – kas nu kurā situācijā cilvēkam šķiet pieņemamākais risinājums.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecu locītavās – rīkojies, apmeklē fizioterapeitu!

Sāpes plecos var sagādāt diskomfortu, un kustību ierobežojums pazemina cilvēka dzīves kvalitāti. Sāpju ārstēšanas efektivitāte ir atkarīga no savlaicīgas saslimšanas diagnostikas un pacienta rīcības. Ir daži ieteikumi, kuri palīdzēs saprast, kā rīkoties un kur vērsties, lai veiksmīgi ārstētu sāpes plecos. 

Aktuālie piedāvājumi

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

Par labajām baktērijām. Kad un kāpēc tās lietot?

LACTO SEVEN pienskābās baktērijas ir piemērotas visiem vecumā no viena gada vecuma. Un tās var lietot arī ikdienā. Izvēlies sev piemērotākās!

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Jaunumi un tendences vēnu ārstniecībā. Vēnu apstrāde ar lāzeru

Pēdējā desmitgadē vēnu lāzerapstrādē bijis daudz jaunumu – gan lāzera aparātu, gan lāzera vadu, tāpat arī stratēģisku pieeju jomā. Lāzera loma fleboloģijā ir ievērojami pieaugusi. Par vēnu ārstēšanas metodēm stāsta Arnolds Kadišs, Dr. med., MBA, ķirurgs, flebologs, Dr. Kadiša vēnu klīnika. 

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Holivudas pīlings vai kā padarīt ādu tīru dažos soļos

Kāpēc Holivudas pīlings? Tā ir iespēja pēc procedūras justies kā zvaigznei ar tīru un mirdzošu ādu. Uzzināsim par šo unikālo procedūru, kas derēs pat visjutīgākajai ādai! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

MARUSHA eļļa sejas attīrīšanai un masāžai

MARUSHA eļļa sejas  attīrīšanai un masāžai

Septembrī un oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt sejas attīrīšanas un masāžas eļļu ar rīsu, auzu un jojobas eļļām.

HealthAid® Alfalfa Leaf

HealthAid® Alfalfa Leaf

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvā izmēģināt uztura bagātinātāju "Alfalfa Leaf®".

Testa rezultāti: "MindSet” – sabalansēts aktīvo vielu komplekss smadzeņu darbības uzlabošanai

Testa rezultāti:

Augustā Medicine.lv redakcija sadarbībā ar starptautisku zīmolu "Coral Club" piedāvāja izmēģināt produktu smadzeņu darbības uzlabošanai “MindSet” – sabalansētu vitamīnu, aminoskābju un citu aktīvo vielu kompleksu, kas veicina asinsriti, atmiņu un uzmanību, kā arī kognitīvās spējas.

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Testa rezultāti: Jaunais LIVEO probiotiku komplekss kapsulās

Augustā Medicine.lv sadarbībā ar SAGITUS Latvijas Farmācijas uzņēmumu piedāvāja testēt jaunumu – iecienīto LIVEO pienskābo un bifidobaktēriju kompleksu kapsulās, bet tagad lielākā iepakojumā (ar 21 vienu kapsulu).

Izstāsti Latvijai veselības receptes

VCA poliklīnika "Dole": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VCA poliklīnika

Esi laipni gaidīts VCA poliklīnikā "Dole", Maskavas ielā 357, Rīgā, tirdzniecības centra "Dole" 2. stāvā. Sper soli pretī veselībai ar Veselības centru apvienību!

"Agetis supplements" – zinātniski pamatoti uztura bagātinātāji: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

"Emelin® FF Liquid" nodrošina kontrolētu maksimālu uzsūkšanos ar maigu ietekmi uz kuņģi. Tā pagatavojuma veids (šķidrā forma) nodrošina ātrāku un labāku dzelzs uzsūkšanos organismā.