Vai bezkofeīna kafija ir veselīgākā izvēle?
Daudzi cilvēki uzskata, ka kafija bez kofeīna ir veselīgāka izvēle nekā parastā kafija, kas tiek uzskatīta par mazāk kaitīgu alternatīvu. Vai bezkofeīna kafijas pupiņas ir labākas vai arī parastās kafijas pupiņas nemaz nav tik peļams variants?
Vai kofeīns ir kaitīgs?
Vispirms ir jānoskaidro, vai kofeīns patiešām ir vai nav kaitīgs.
Mūsdienās var iegādāties kafijas pupiņas bez kofeīna, taču tajā pašā laikā kofeīna klātbūtne nav nekas tāds, par ko vajadzētu justies vainīgam. Katrs cilvēks uz kofeīnu reaģē nedaudz atšķirīgi, taču 400 miligramus kofeīna parasti uzskata par drošu daudzumu, ko pieaugušie var lietot katru dienu. Atkarībā no tā, kāda veida kafiju jūs dzerat, tas var nozīmēt, ka var izdzert līdz pat četrām tasītēm, neizjūtot negatīvu ietekmi.
Pārāk liels kofeīna daudzums var būt kaitīgs un izraisīt trauksmi vai pat nervozitāti, īpaši, ja pēc tam mēģināt samazināt kofeīna daudzumu, taču, lietojot kofeīnu mērenā daudzumā, nav pamata uzskatīt, ka kofeīns varētu kaitēt.
Attiecībā uz kalorijām vai taukiem kafijā tas ir nenozīmīgs un lielākajā daļā diētu kafiju drīkst dzert, ja vien tai nepievieno cukuru, krējumu un pienu.
Tāpat kā lielākajai daļai citu lietu, ko mēs lietojam uzturā, arī kofeīnam ir savi plusi un mīnusi.
Autors: Pexels.com
Kofeīna priekšrocības
Pirms izvēlēties, kuru kafiju lietot, jānoskaidro, kādas ir kofeīna priekšrocības. Ir veikti pētījumi* par kofeīna ietekmi uz cilvēka smadzeņu un fizisko darbību:
- uzlabots sportiskais sniegums, koncentrēšanās un enerģijas palielināšanās, kā arī ietekme uz asinsrites sistēmu;
- uzlabota koncentrēšanās spēja un sniegums darbā vai akadēmiskajā vidē. Kofeīns var palīdzēt mums justies modrākiem un palīdz uzlabot darba rezultātus, jo mēs vairāk koncentrējamies uz darbu;
- svara zudums. Daži pētījumi liecina, ka kofeīns var palīdzēt zaudēt lieko svaru;
- cīņa ar depresiju. Kādā pētījumā konstatēts, ka, izdzerot četras tasītes kafijas dienā, pieaugušajiem samazinās depresijas risks;
- var palīdzēt aknu darbībai. Kafijā ir daudz antioksidantu, kas var palīdzēt izvadīt no organisma kaitīgās vielas, palīdzot aknām normāli darboties.
Ne visi pamana, ka kafija sniedz ļoti jūtamu atšķirību no dienas dienā, taču daudzi pētījumi ir sasaistījuši kofeīna (kas tiek uzņemts ar kafijas pupiņu starpniecību) labvēlīgo ietekmi uz prātu un ķermeni.
Kad izvēlēties bezkofeīna kafiju?
Dažās situācijās būtu labāk izvēlēties bezkofeīna kafiju:
- tuvu gulētiešanas laikam – kafija var aizdzīt jums nakts miegu. Ja jūsu organismā ir daudz kofeīna, ir ļoti iespējams, ka jums būs grūti aizmigt. Ja esat viens no tiem cilvēkiem, kam patīk baudīt kafiju pēc vakara maltītes, apsveriet pāriet uz bezkofeīna kafiju;
- kad esat sasniedzis ieteicamo limitu – ja jūs ievērojat "četras tasītes dienā" noteikumu vai vēlaties izmērīt, cik daudz kafijas nonāk jūsu organismā, iespējams, jūs pamanīsiet, ka esat sasniedzis galējo robežu. Ja jūtat, ka kofeīna ir par daudz, tad vienu vai divu tasītes dienā aizstājiet ar bezkofeīna kafiju, lai samazinātu kofeīna patēriņu.
Vai iespējams sagaršot atšķirību?
Ne vienmēr – dažām bezkofeīna kafijām var būt jūtama skāba garša, jo kafija tiek apstrādāta, taču kopumā bezkofeīna kafija ir tikai atšķirīga profila kafija. Daudzi nemaz nespēs sajust izteiktu atšķirību starp abu veidu kafijām.
Kafijas cienītāji var apsvērt investēt augstas kvalitātes bezkofeīna kafijā, kurai, visticamāk, būs patīkama garša.
Vai bezkofeīna kafija ir veselīgāka?
Nekas neliecina, ka kafija bez kofeīna ir veselīgāka par parasto kafiju ar kofeīnu, taču viss nav tik vienkārši. Patiesībā daudzi kafijas dzērāji ikdienā lieto abus dzērienus.
Kad pasūtīsiet kafiju nākamreiz, iespējams, jādomā, cik tuvu ir gulētiešanas laiks un vai šodien jau esat uzņēmis kofeīnu, taču kopumā ir jāizvēlas tas dzēriens, kas jums attiecīgajā brīdī ir piemērotākais.
*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6163886/