Vai bērniem sāpes vēderā saistītas ar fruktozi?
Bieži tiek dzirdēts sakām: "Man sāp vēderiņš." Vecāki un skolotāji ir cīnījušies ar šīm sūdzībām jau gadu desmitiem, uzklausot bērnu žēlabas par sāpēm un nespēdami izskaidrot sāpju īsto cēloni.
Nesenie pētījumi Amerikas Gastroenteroloģijas institūtā atklāja ko jaunu šajā mūžam senā dilemmā. Vēdersāpju iemesls varētu būt fruktozes nepanesība, tad neizskaidrojamās sāpes vēderā varētu izskaust diēta ar zemu fruktozes saturu.
Laboratoriskos testos pēc fruktozes uzņemšanas atklājās, ka 132 no 245 pacientiem bija cukura nepanesība, bet diētas ar zemu fruktozes saturu ieviešana palīdzēja noskaidrot vēdersāpju izcelsmi 88 gadījumos (67,7%) no 132 pacientiem. "Daudzos gadījumos sāpes vēderā un citi simptomi bērniem ļoti ātri izzuda pēc diētas ar zemu fruktozes saturu ieviešanas," teica Bišers Abdula (Bisher Abdullah), Mary Bridge Bērnu slimnīcas ārsts Takomā, Vašingtona.
Bērni bija vecumā no 2 līdz 18 gadiem (vidējais vecums 11 gadi), vairāk nekā 60% bija meitenes. Simptomi, uz kuriem norādīja bērni, bija vēdersāpes, gāzes vēderā, vēdera uzpūšanās, aizcietējumi un caureja.
Pacienti lietoja 1 g/kg fruktozes (maksimums 25 g), kam sekoja laboratoriskie testi (izelpas ūdeņraža tests). Rezultāti uzrādīja, ka 53.9% gadījumos bērniem fruktozes nepanesības/ nepietiekamas absorbcijas tests bija pozitīvs. Pacientus, kuriem tests bija pozitīvs, nosūtīja pie dietologa diētas izstrādāšanai ar zemu fruktozes saturu. Uztura speciālista iesaistīšanās gandrīz nekavējoties atrisināja neizskaidrojamo vēdersāpju simptomu.
"Daudzos gadījumos vainas iemesls ir ar fruktozi saldināti dzērieni," norādīja ārsts Abdula. "Cilvēka ķermenis nav piemērots tik lielas fruktozes devas uzņemšanai. Es bieži saku saviem pacientiem un vecākiem, ka senāk cilvēkam nebija pieejama ne Coca-Cola, ne Pepsi". " Kaut arī saldinātie dzērieni ir galvenais fruktozes uzņemšanas avots, izvairīties no fruktozes nevar, vienkārši izlasot to uz etiķetes kā sastāvā iekļauto produktu", turpina ārsts. Fruktoze sastopama dabīgā veidā daudzos produktos, tai skaitā augļos, ogās, melonēs, dažos sakņu dārzeņos un medū.
Bez tam, lielākajai daļai no bērniem, kas piedalījās pētījumā, bija liekais svars vai aptaukošanās. Pēc jaunās diētas uzsākšanas viņi zaudēja svaru, kas ir nozīmīgs sasniegums gan šo pētījumu ietvaros, gan pētījumos par bērnu aptaukošanos. Bieži vien aptaukošanās ir diabēta priekšvēstnesis. "Mēs vēl papildus gribētu papētīt šo jautājumu kontrolētā pētījumā, lai paskatītos, vai diētas ieviešana ar zemu fruktozes saturu var noderēt , lai palīdzētu bērniem ar lieku svaru to normalizēt," teica Dr. Abdula. Tomēr svarīgi atzīmēt, ka simptomi izzuda arī gandrīz 50% bērniem, kam tests uz fruktozes nepanesību bija negatīvs. Šie pacienti nepiemēroja diētu ar zemu fruktozes saturu, tāpēc nepieciešami papildus izmeklējumi, lai rastu konkrētu saikni starp fruktozi un bērnu vēdersāpēm.
"Šie atklājumi parādīja, kā vienkāršam diagnostikas testam un parastas diētas ieviešanai var būt liela nozīme kopējās klīniskās problēmas risināšanā," piezīmēja ārsts Abdula.
Autors: Jen Blackstock. Tulkojumu no žurnāla "Diabetes Helth" sagatavojusi Ilona Jakutaviča.
Raksts publicēts sadarbībā ar Latvijas Diabēta Federācijas izdevumu SAULE.